Czermień błotna to wodna roślina porastająca brzegi stawów, bagien i jezior. Ze względu na swoje walory estetyczne wybierana jest często jako roślina ozdobna do oczek wodnych. Jest ekspansywna i potrafi rozrosnąć się nawet na 1 m szerokości. Czermień błotna jest bardzo odporna na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Jej pączki potrafią przezimować zupełnie nietknięte.
Czermień błotna, czyli Calla palustris , to występująca w całej Polsce roślina wodna, rosnąca na terenach podmokłych. Ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne przez ogrodników często sadzona jest przy oczkach wodnych. To odporna bylina, która do prawidłowego wzrostu potrzebuje konkretnego podłoża.
Czermień błotna – charakterystyka rośliny
Naturalnym środowiskiem występowania czermieni błotnej są tereny Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jest rośliną wodną, dlatego rośnie głównie na brzegach zbiorników wodnych: stawów, jezior i bagien. W zależności od warunków i stanowiska, na którym rośnie, osiąga wysokość od 20 do 50 cm. Czermień błotna jest rośliną jednopienną, zatem ma sztywną i grubą łodygę, od której odchodzą duże, grube i mięsiste liście o długości do 10 cm. Przybierają one kształt serca i pięknie okalają kwiaty.
Rośliny i kwiaty
Rośliny i kwiaty
Kwiatostany czermieni błotnej, przypominające połówkę serca, przybierają kolor śnieżnobiały z jasnozielonym środkowym pręcikiem. Owoce, które rodzi roślina, są intensywnie czerwone i trujące. Z wierzchu pokryte twardą i zwartą skórką, w środku mają podłużną pestkę otoczoną galaretowatym miąższem. Jagody są przysmakiem ptaków.
Czermień błotna – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Czermień błotna jest rośliną stosunkowo prostą w pielęgnacji . Bardzo często rośnie dziko i doskonale radzi sobie sama, dlatego nie wymaga szczególnej opieki. Jest rośliną wodną, więc do prawidłowego rozwoju potrzebuje terenów gliniastych i bardzo mokrych, wręcz stojących w wodzie. Lubi słońce, ale z powodzeniem będzie rosnąć również w miejscach schowanych w cieniu. Dobrze czuje się w umiarkowanym klimacie. Rozmnażanie czermieni błotnej odbywa się poprzez podział kłączy i posadzenie ich w nowym miejscu. Zabieg ten powinien być przeprowadzany raz na 3 lata. Roślinę należy sadzić na głębokości maksymalnie 5 cm. Jej korzenie nie wpuszczają się do wnętrza ziemi, a raczej kładą się tuż przy powierzchni, bardzo często pozostając widocznymi. W budowie przypominają poplątane nici, osiągające długość do 50 cm.
Rozmnażanie rośliny następuje również w naturalny sposób, poprzez jej samoistne wysiewanie do wody lub poprzez resztki owoców wydalanych przez ptaki. Czermień błotna jest rośliną odporną, dlatego nie straszne jej szkodniki, choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne. Wytrzyma zarówno upalne słońce, jak i bardzo mroźne zimy. Sprawia to, że jest często wybieraną rośliną ozdobną, sadzoną przy oczkach wodnych. Czermień błotna jest ekspansywna i jeśli ma sprzyjające warunki oraz dużo miejsca, potrafi się rozrosnąć nawet na 1 m szerokości. W wilgotnym i żyznym podłożu rozprzestrzenia się bardzo szybko, co jest plusem dla kogoś, kto potrzebuje ozdoby oczka wodnego lub stawu. Nie warto jej sadzić na obszarze, na którym będzie miała mało miejsca. Nie tylko nie pokaże się w całej swojej okazałości, ale też szybciej będzie gubić liście i kwiaty. Czermień błotna dobrze czuje się z innymi wodnymi roślinami, np. z tatarakiem. Cena jednej sadzonki, w zależności od miejsca zakupu, waha się od 2 do nawet 10 zł. Roślinę warto kupować u sprawdzonych i zaufanych ogrodników. Jeśli istnieje taka możliwość, warto pobrać kłącze czermieni błotnej od kogoś znajomego, u kogo roślina przyjęła się i zdrowo rośnie. Niektórzy decydują się na posadzenie czermieni wodnej w pojemniku. Pomysł ten może się zakończyć powodzeniem, pod warunkiem, że da się roślinie odpowiednio dużo miejsca na rozłożenie korzeni. Należy pamiętać również o tym, by zapewnić jej środowisko zbliżone do naturalnego, czyli namiastkę bagien ze stojącą wodą.
Zobacz także:
- Kwiaty balkonowe na wiosenne przymrozki. "Mamy rośliny, które poradzą sobie w takich warunkach
- Prymulki - kolorowe zwiastuny wiosny. Będą idealną ozdobą na balkon lub taras
- Skimie – jak wyglądają i jak o nie dbać?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Argument / Getty Images