Ogród

Siedmiopalecznik błotny – zastosowanie i właściwości lecznicze

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gerald Corsi / Getty ImagesSiedmiopalecznik błotn

Siedmiopalecznik błotny, nazywany też siedmiopałecznikiem błotnym lub sabielnikiem, to roślina z gatunku różowatych rosnąca dziko na terenie Polski. Jednak nie jest w naszym kraju zbyt dobrze znana, za to jej lecznicze właściwości wysoko cenią nasi wschodni sąsiedzi.

Siedmiopalecznik rośnie jedynie na terenach podmokłych, na podgórzu i niżu, dlatego nie nazywa się tej rośliny pospolitą. Jeśli wolimy świeże zioła zamiast gotowego suszu, możemy zakupić sadzonki siedmiopalecznika błotnego. W jakim celu stosuje się to ziele? Dowiedz się więcej o jego leczniczych właściwościach.

Siedmiopalecznik błotny – wygląd i charakterystyka

Siedmiopalecznik błotny zwykle dorasta od 20 do nawet 90 cm. Ma charakterystyczne podługowate liście, pięcio- lub siedmiolistkowe w dolnych partiach, a w górnych trójdzielne. Z wierzchu mają ciemnozieloną barwę, a u dołu są szaro owłosione. Kwiaty siedmiopalecznika mają kolor ciemnopurpurowy i pojawiają się na przestrzeni czerwca i lipca. Choć w ziołolecznictwie stosowana bywa cała roślina, najcenniejszy jest jej korzeń. Kłącze powinno się zbierać wiosną bądź jesienią, natomiast ziele na susz latem i jesienią, a następnie ususzyć w ok. 50 st. C.

Zastosowanie siedmiopalecznika błotnego w medycynie naturalnej

Siedmiopalecznik błotny najbardziej ceniony jest ze względu na swój pozytywny wpływ na układ ruchu, dlatego zioło to bywa często zalecane osobom starszym. Poprawia przede wszystkim funkcjonowanie, a więc ruchomość i elastyczność stawów, a przy tym działa regenerująco na tkankę kostną, stawową i chrzęstną.

Roślina ta ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, a przy tym potrafi zahamować odczyny alergiczne.

Właściwości siedmiopalecznika błotnistego można wykorzystać również w przypadku dolegliwości ze strony układu trawienia. Pomoże między innymi w leczeniu wrzodów żołądka, zespołu jelita drażliwego, polipów układu pokarmowego, a nawet w stanów zapalnych dziąseł i gardła.

Siedmiopalecznik znajduje zastosowanie także w wypadku problemów z wątrobą i nerkami, np. w ich stłuszczeniu, jak również z trzustką, nawet w zmianach martwiczych tego narządu.

Ma jednocześnie działanie przeciwpotne i przeciwłojotokowe, dzięki czemu może być stosowany również przy problemach z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych czy nadpotliwością. Dzięki właściwościom przeciwkrwotocznym zaleca się go też paniom o zbyt obfitych miesiączkach.

Krople z siedmiopalecznika błotnego wykorzystuje się w przypadku nadmiernego łzawienia oczu, a także, gdy konieczne jest ich odkażanie.

Siedmiopalecznik błotny – zastosowanie w kosmetyce

Kosmetyki z siedmiopalecznikiem błotnym doskonale nadają się do zwalczania rozmaitych problemów ze skórą. Mają one działanie nie tylko zmniejszające łojotok, lecz także obkurczające pory, dzięki czemu ziele to doskonale nadaje się do skóry z dużą skłonnością do przetłuszczania.

Dzięki tej roślinie można także poradzić sobie z rumieniem i rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Wykazuje także działanie ujędrniające skórę oraz pomaga chronić ją przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.

Siedmiopalecznik błotny – maść, nalewka czy tabletki? Jak go stosować?

Ziela siedmiopalecznika można używać w różnych formach. Najczęściej wystarczy zastosować roślinę zewnętrznie, np. stosując maść z siedmiopalecznika na bolące i opuchnięte stawy, jak również na miejsca naciągnięcia ścięgien czy zwichnięcia. Do celów kosmetycznych warto też zaopatrzyć się w kremy, toniki czy maseczki.

Doustne stosowanie siedmiopalecznika błotnego polegać może na przyjmowaniu tabletek, tradycyjnego naparu czy nalewki. Herbatkę możemy zaparzyć z jednej łyżki zarówno suszu, jak i korzenia. W pierwszym przypadku należy zalać ziele szklanką wrzątku i odstawić pod przykryciem na ok. 10 minut, natomiast w drugim woda nie powinna być zbyt gorąca, jednak napar powinien odstać nawet do 5 godzin. ¼ szklanki należy spożywać ok. 3 razy dziennie.

Innym sposobem spożycia tego ziela jest nalewka z siedmiopalecznika. Susz należy zalać alkoholem, najlepiej ok. 60%, w proporcjach ok. 1:5 i odstawić w ciemne miejsce na ok. 3 tygodnie. Następnie odcedzić i ponownie odstawić, tym razem na 3 miesiące.

Jeżeli w pobliżu naszego domu nie rośnie siedmiopalecznik błotny, ani nie jesteśmy w stanie sami go hodować, możemy udać się do apteki lub sklepu zielarskiego, gdzie bez trudu powinniśmy go kupić, zarówno w formie suszu, jak i gotowych produktów, np. maści czy kropel do oczu z jego dodatkiem.

Siedmiopalecznik błotny to zioło o niezwykłych właściwościach. Mimo że rośnie w naszym kraju na wielu terenach, nie należy do najpopularniejszych roślin. Na szczęście powoli się to zmienia. Wypróbuj ten cudowny dar natury i przekonaj się, jak wiele potrafi zdziałać!

Zobacz wideo: Pachnące duety, czyli jak łączyć przyprawy i potrawy

Pachnące duety, czyli jak łączyć przyprawy i potrawy
Pachnące duety, czyli jak łączyć przyprawy i potrawy
x-news

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Gerald Corsi / Getty Images

Pozostałe wiadomości