Aranżacja ogrodu przydomowego – jak zaplanować ogród, aby był piękny i funkcjonalny?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wiosenne porządki w ogrodzie
Wiosenne porządki w ogrodzieDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Jak zaprojektować idealny ogródek przydomowy? Przede wszystkim musimy dopasować go do naszych potrzeb i stylu życia. W planowaniu ważny będzie także rozmiar ogrodu. Najpiękniejsze ogrody przydomowe nie muszą być kosztowne, ważne, aby były dobrze zaplanowane i funkcjonalne. Zarówno małe ogrody przydomowe, jak i te o większej przestrzeni, mogą spełniać szereg funkcji praktycznych i cieszyć nas swoim pięknem. Radzimy, jak zaaranżować przydomowy ogród, aby jak najlepiej nam służył.

Piękne ogrody przydomowe pełnię swoich możliwości rozwijają dopiero po kilku latach od momentu posadzenia, aranżując ogród warto więc myśleć przyszłościowo. Zwłaszcza w przypadku niewielkich ogródków musimy wziąć pod uwagę docelowy rozmiar sadzonych drzew i krzewów, aby w przyszłości uniknąć efektu przeładowania i braku przestrzeni. Na początku warto więc postawić na byliny i rośliny jednoroczne, oszczędnie dysponując roślinami, które osiągają znaczne rozmiary. Stopniowo możemy wzbogacać przydomowe ogrody o nowe nabytki, pasujące do całości założenia.

Nowoczesne i klasyczne aranżacje ogrodów przydomowych

Planowanie ogrodu przydomowego warto zacząć od wyboru stylu, który będzie w nim dominował. Popularne obecnie i często proponowane przez projektantów nowoczesne ogrody przydomowe stawiają na funkcjonalność, prostotę i łatwość w utrzymaniu. Możemy w ten sposób zaaranżować małe ogródki przydomowe, na dużych powierzchniach lepiej sprawdzi się styl klasyczny, w którym dominować będzie porządek i symetria. Jeśli natomiast mamy naturę romantyków, warto zdecydować się na styl rustykalny pełen spontanicznych nasadzeń lub naturalnie wyglądający ogród angielski. Czym charakteryzują się nowoczesne ogrody przydomowe? Nowoczesne ogrody to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność. Jest to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które przydomowe ogródki traktują przede wszystkim jako strefę relaksu i nie chcą poświęcać im zbyt wiele uwagi. Nowoczesny ogród przydomowy będzie więc prosty i minimalistyczny, z jasno określonymi strefami funkcjonalnymi. Najlepiej sprawdzą się w nim rośliny, które możemy formować, takie jak bukszpan i berberys, warto również postawić na duży trawnik, na którym możemy postawić sprzęty ogrodowe. Pomysł na ogród domowy w stylu nowoczesnym musi opierać się na ściśle określonym planie i odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli chcemy, aby ogród był głównie strefą wypoczynku, warto zainwestować w duży taras, basen i miejsce zabaw dla dzieci. Jakie cechy mają klasyczne ogrody przydomowe? Pomysły na ładne ogrody przydomowe w stylu klasycznym mogą być różne, w tego typu aranżacjach najważniejsze są jednak porządek i symetria. Urządzanie ogrodu przydomowego w stylu klasycznym warto zacząć od wyboru jednego dominującego elementu – może to być ozdobne drzewo lub altana. Do niego dobieramy detale – w ogrodzie klasycznym świetnie sprawdzą się kwitnące byliny, takie jak hortensje, formowane krzewy i różne gatunki bluszczu. Plan ogrodu przydomowego w stylu klasycznym możemy wzbogacić również o detale architektoniczne – rzeźby i sztukaterie. Pamiętajmy jednak o klasycznej prostocie i nie przesadzajmy z dodatkami. Dla romantyków idealnym rozwiązaniem będzie z kolei ogród w stylu rustykalnym, pełen spontanicznych nasadzeń i drewnianych elementów. Wiejskie ogrody przydomowe świetnie sprawdzą się jako dopełnienie drewnianego domu letniskowego poza miastem, nie są jednak polecane, jeśli nasz dom cechuje klasyczny minimalizm.

Aranżacja małego ogródka przydomowego

Zakładanie ogrodu przydomowego na niewielkiej przestrzeni to duże wyzwanie, warto więc zrobić to świadomie, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności. Ładny ogród przydomowy nie musi wcale mieć dużej powierzchni, ważne aby każdy jego element był dobrze przemyślany. Aranżacja ogrodów przydomowych o niewielkiej powierzchni powinna zostać poprzedzona rozplanowaniem stref funkcjonalnych. Warto wyznaczyć najpierw centrum ogrodu, którym może być drewniany taras lub trawnik. Gdy urządzamy ogród przydomowy niewielkich rozmiarów, zamierzony styl najłatwiej osiągnąć za pomocą dodatków. Modne ogrody przydomowe w stylu nowoczesnym możemy wzbogacić o minimalistyczne donice i meble ogrodowe. Nawiązaniem do stylu klasycznego będzie natomiast niewielka rzeźba opleciona bluszczem. Jakie rośliny najlepiej dopełnią małe ogrody przydomowe? Skalniaki urządzone w okolicach tarasu będą ciekawym rozwiązaniem i nie zajmą dużej powierzchni. W centrum małego ogrodu warto zaplanować trawnik, wokół którego możemy posadzić sezonowe kwiaty i zioła (lawendę lub przyciągający motyle heliotrop), niewielkie byliny (piwonie, tawuły) bądź niskie krzewy (bukszpan, hortensje). Przydomowe ogrody kwiatowe dodadzą kompozycji lekkości i koloru. Wokół tarasu możemy również urządzić ogródki przydomowe z kamienia, które dodadzą naszej posesji śródziemnomorskiego charakteru.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: P A Thompson/Getty Images

Pozostałe wiadomości