Ogród

Wymagania i pielęgnacja oczeretu jeziornego

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Oczeret jeziorny
Alexander Denisenko / Getty ImagesOczeret jeziorny

Oczeret jeziorny to bardzo ciekawa roślina o nietypowych upodobaniach. Potrzebuje specjalnych warunków, by dobrze się rozwijać, ale kiedy już spełnimy jej wymagania, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem. Sprawdźmy, jak uprawiać oczeret jeziorny.

Rośliny takie jak oczeret możemy śmiało sadzić w ekstremalnych warunkach. To gatunki do zadań specjalnych, które potrafią odnaleźć się w trudnym okolicznościach. Czym jest oczeret jeziorny i gdzie możemy do posadzić?

Oczeret jeziorny – co to takiego?

Inna nazwa oczeretu jeziornego (Schoenoplectus lacustris) to sitowie jeziorne lub po prostu sitowie. Ten gatunek roślin należy do rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Pochodzi z rejonów Afryki Północnej, Europy i Azji. Występuje także w Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Środkowej, gdzie stanowi gatunek zawleczony. W naszym kraju oczeret jeziorny jest powszechnie spotykany na niżu. Oczerety upodobały sobie życie w wodzie zarówno stojącej, jak i płynącej, której głębokość nie przekracza 2 metrów. Spotkamy je w szuwarach jezior, starorzeczy i stawów, pomiędzy strefą szuwaru pałkowego lub trzcinowego a strefą nymfeidów.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Oczeret jest byliną, której płożące się kłącze przybyszowe ukorzenia się na dnie wodnych zbiorników. Łodygi sitowia są proste, podłużne, sztywne i wyglądają trochę jak rurki wypełnione gąbką. Dorastające do 3 metrów wysokości i 1-1,5 centymetra średnicy łodygi stanowią podstawowy aparat, w którym zachodzi fotosynteza. Oczeret ma jasnozielone, odziomkowe, taśmowate i unerwione równolegle liście. Pochwy liściowe są koloru purpurowego. Kwiaty oczeretów są brązowe i raczej mało atrakcyjne. Pojawiają się latem w kłosach umieszczonych na szczytach łodyg.

Oczeret jeziorny ma znaczny udział w procesie zarastania zbiorników wodnych. Kłącza oczeretu tworzą pod wodą gęstą, splątaną sieć, która zatrzymuje zawiesiny niesione wraz z wodą. Roślina może tworzyć jednogatunkowe siedliska lub wchodzić w skład zbiorowisk składających się z kilku gatunków. Oczeret źle reaguje na całkowite wynurzenie. Jeśli zbiornik wodny ginie, sitowie także znika.

Oczeret jeziorny – uprawa

Ta bylina uwielbia być w wodzie. Jeśli zatem chcielibyśmy ją uprawiać w naszym ogrodzie, to powinniśmy stworzyć jej warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Stanowisko dla oczeretu jeziornego powinno być słoneczne, a podłoże luźne piaszczyste lub mulisto-piaszczyste. Najlepiej sadzić sitowie do pojemników z ziemią i żwirem i w takiej postaci umieścić je na dnie zbiornika. Wówczas będzie nieco mniejszy, ale zachowa swoje walory dekoracyjne. Na uwagę zasługuje także fakt, iż oczeret jest rośliną odporną na ujemne temperatury. Nawet kiedy zbiornik wodny pokryje lód, to te części rośliny, które znajdują się pod jego powierzchnią, pozostaną zielone. Dzięki temu pod lodem może zachodzić wymiana gazowa. Wiosną, gdy tylko lód stopnieje, powinniśmy przy pomocy sekatora wyciąć zeszłoroczne pędy do 10 centymetrów nad poziomem podłoża.

Zastosowanie oczeretu jeziornego

Oczeret jeziorny to roślina, która będzie piękną ozdobą stawu lub oczka wodnego w naszym ogrodzie czy też na działce. Dobrze prezentuje się na tle ciemnej tafli wody lub roślin o ciemnozielonych liściach. Warto wspomnieć, że oczeret jeziorny bardzo dobrze filtruje wodę, przez co zaleca się stosować go w mulistych zbiornikach wodnych. Niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że wodę w stawie czy sadzawce można oczyszczać w naturalny sposób dzięki tak zwanej glebowo-korzeniowej oczyszczalni, którą możemy stworzyć samodzielnie poprzez sadzenie odpowiednich roślin. Jedną z nich jest właśnie oczeret jeziorny. W tym przypadku możemy nie tylko oczyścić wodę, ale i dodatkowo ozdobić nasz zbiornik atrakcyjnym roślinami. Stale przepływająca przez systemy korzeniowe roślin woda jest filtrowana, a im wolniej cały proces przebiega, tym lepszy jest efekt. Oczeret jeziorny jest ważną rośliną przeciwerozyjną, a na przykład w Holandii stosuje się go do ochrony terenów osuszanych. Stanowi także surowiec używany do produkowania papieru i mat.

Oczeret – gatunki

Poznajmy dwa inne, często stosowane w ogrodach gatunki oczeretów. Oczeret sztyletowaty (Schoenoplectus mucronatus) – ten gatunek wyróżnia trójkanciasta łodyga osiągająca 1 metr wysokości. Na kwiatostan składają się ostre, podłużne i lekko jajowate kłosy zebrane w główki o średnicy około 1 centymetra. Jest to gatunek niezwykle ozdobny, delikatny i subtelnie podkreślający walory zbiorników wodnych. Będzie dobrze wyglądał w towarzystwie innych roślin wodnych, a także sadzony jako soliter. Jest rośliną mrozoodporną, można go sadzić zarówno bezpośrednio gruncie, jak i w pojemnikach. Oczeret amerykański (Schoenoplectus americanus) – tego gatunku nie spotkamy już na stanowisku naturalnym. Jest podobny do oczeretu sztyletowatego zarówno jeśli chodzi o pokrój, jak i wygląd kwiatów. Dorasta do około 60 centymetrów wysokości. Będzie świetną ozdobą zbiornika wodnego w stylu naturalistycznym. W niekorzystnych warunkach może być podatny na przemarzanie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Denisenko / Getty Images

Pozostałe wiadomości