Ogród

Miniaturowe choinki świąteczne. Które z nich są najlepsze?

Ogród

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Łukasz Kowalski
Choinka niejedno ma imię

Niektórzy rezygnują z dużych choinek na rzecz miniaturowych drzewek świątecznych, które można trzymać w domowym zaciszu. Jakie gatunki są do tego najlepsze? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział autor popularnego bloga Bez-Ogródek i dyplomowany biotechnolog roślin, Łukasz Skop.

Wybór choinki w doniczkach

Świąteczne drzewka często pochodzą z bardzo dużych plantacji, na których rosły przez kilkanaście lat, a tuż przed Bożym Narodzeniem zostały wykopane i przesadzone do doniczek. W trakcie takiego przenoszenia drzewka tracą większość swoich korzeni, przez co doniczki zazwyczaj służą im tylko jako stojak, gdyż choinki nie przyjmą się już później przesadzone do ogrodu.

- Jeśli chcemy naszą świąteczną choinkę przesadzić po świętach do ogrodu, to należy wybrać miniaturowego świerka, który w swojej małej doniczce rośnie od samego początku, więc jego korzenie nie są uszkodzone - tłumaczył Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Najlepsze miniaturowe choinki

Dobrym wyborem są miniaturowe choinki w doniczkach, które natychmiast wprowadzą świąteczną atmosferę do każdego pomieszczenia. Prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?" zdradził, że 3 gatunki sprawdzą się najlepiej w domowych warunkach. Należą do nich araukarie wyniosłe, cyprysy i świerki.

- Araukarię wyniosłą możemy bez problemu kupić w każdym centrum ogrodniczym, szczególnie w okresie świątecznym. (...) Lubi bardzo wilgotne podłoże. Musimy ją podlewać co najmniej 2 razy w tygodniu, żeby ciągle miała wilgotno i właśnie wtedy będzie pięknie rosła - powiedział ogrodnik w naszym programie.

Cyprys wielkoszyszkowy, odmiana goldcrest, ma seledynowe gałęzie i cytrynowy zapach. Można go trzymać w temperaturze pokojowej, jednak zimą nie jest ona dla niego najlepsza. Drzewko należy odsunąć od grzejnika, albo obniżyć temperaturę o 2-3 stopnie. Jeżeli będzie przebywało w pomieszczeniu o temperaturze poniżej 20 stopni, to wtedy w dobrej formie dotrwa do wiosny. Z kolei świerk biały w odmianie konika bardzo wolno rośnie

- Po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach uprawy, dorasta zazwyczaj do wysokości tylko 2-3 metrów. Z tych trzech mini choinek tylko świerk konika nadaje się do posadzenia w ogrodzie i będzie tam dobrze rósł przez kolejne lata - dodał Łukasz Skop.

A jak zrobić ozdoby choinkowe z cytrusów? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości