Ogród

Sekrety uprawy lawendy angustifolii

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Lawenda w doniczce

Niezwykły kolor i urzekający zapach, liczne odmiany i atrakcyjny wygląd przez cały rok - tymi słowami można opisać lawendę wąskolistną. Zanim zdecydujemy się na jej uprawę, warto poznać ją nieco bliżej.

Każda roślina ma inne wymagania w kwestii gleby, ilości światła, poziomu wilgotności, czy proporcji odpowiednich nawozów. Kiedy mamy ich świadomość, możemy z łatwością przygotować miejsce dla danego gatunku. A jak wygląda uprawa roślin angustifolia lawenda?

Lawenda angustifolia – czym jest?

Lawenda wąskolistna ( Lavadula angustifolia ) to gatunek, który należy do rodziny jasnotowatych ( Lamiaceae ). Inne nazwy lawendy to czyszczecz, lawenda wonna i bławatka. W warunkach naturalnych występuje w rejonie Morza Śródziemnego. Spotkamy ją we Włoszech, Francji, Andorze i Hiszpanii. Jest także dość powszechnie uprawianą rośliną w różnych miejscach na świecie, także w Polsce.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Lawenda angustifolia to niska, gęsta krzewinka osiągająca średnio 30–80 centymetrów wysokości. Jest rośliną zimozieloną, jej lancetowate, cienkie i zielonoszare liście pozostają na roślinie także zimą. Tym jednak, co najbardziej przyciąga do niej nie tylko ludzi, ale i liczne owady są charakterystyczne, drobne fioletowe kwiaty. Są one zebrane w sztywne, sterczące kłosy. Pojawiają się w lipcu i sierpniu. Intensywnie pachną, co sprawia, że wielu z nas od dawna trzyma ją nie tylko w swoich ogrodach, ale i na balkonach, czy też tarasach.

Rozmnażanie lawendy wąskolistnej

Chcąc samodzielnie rozmnażać lawendę angustifolię, możemy wybrać jeden z dwóch sposobów. Pierwszy z nich to wysiew nasion, które możemy kupić w sklepie lub też zebrać z rośliny. Nasiona koniecznie należy poddać stratyfikacji. Przez około 2 miesiące powinny przebywać w temperaturze od 0 do 4℃. Wysiewamy je na jesieni wprost do gruntu i wówczas zabezpieczamy je przed mrozem lub możemy to zrobić wczesną wiosną. Drugi sposób to pozyskiwanie sadzonek z odkładów. W tym przypadku najniższe pędy z matecznej rośliny na wiosnę nachylamy do podłoża, przytwierdzamy drucikiem lub specjalnym patykiem i obsypujemy ziemią. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Pęd przywiązujemy do pionowego palika, by roślina pięła się ku górze. Znacznie mniej czasochłonnym sposobem jest zakup gotowych sadzonek w sklepie. Pamiętajmy jednak, by zawsze wybierać materiał roślinny ze sprawdzonych i zaufanych miejsc. Dzięki temu zawsze mamy pewność, że kupowane rośliny są zdrowe i najwyższej jakości. Cena sadzonek lawenda angustifolia waha się od około 5 do 20 złotych, w zależności od odmiany.

Lawenda angustifolia – sadzenie i pielęgnacja

Kiedy mamy już materiał do sadzenia, powinniśmy wybrać odpowiednie miejsce dla naszej lawendy. Najlepszym miejscem dla niej będzie stanowisko w pełni nasłonecznione oraz sucha i dobrze zdrenowana ziemia. Jeśli gleba będzie zbyt gliniasta i wilgotna, wówczas liście lawendy zaczną żółknąć. Najlepsze pH podłoża dla lawendy wąskolistnej to takie, które zawiera się w przedziale od 6,5 do 7,5. Stanowisko dodatkowo powinno być osłonięte od wiatru. Choć na rynku znajdziemy odmiany lawendy odporne na mrozy, to jednak warto je przykrywać na zimę, np. przy pomocy świerkowych gałązek. Pamiętajmy także, by nie usuwać okrycia zbyt prędko na wiosnę, ponieważ to właśnie wtedy rośliny są najbardziej podatne na ujemne temperatury. Po przekwitnieniu, najlepiej we wrześniu, lawendę należy przycinać. Ten zabieg możemy wykonywać także wczesną wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja. Jeśli zaniedbany przycinanie, to roślina utraci swój gęsty, kępiasty pokrój. Należy jednak pamiętać, by nie przycinać pędów zdrewniałych, co może sprawić, że lawenda zacznie chorować lub wolniej rosnąć. Korzystny wpływ na lawendę ma także ściółkowanie przy pomocy kamyków lub grysu, co znacznie ogranicza ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Jeśli chodzi o wymagania pokarmowe, to w przypadku lawendy angustifolii nie są one zbyt wygórowane. Gdy uprawiamy ją w pojemnikach, wystarczą jedynie niewielkie dawki nawozów płynnych i wolno działających. Natomiast egzemplarze uprawiane w gruncie jesienią warto nawozić dobrej jakości kompostem. Pamiętajmy, że lawenda wąskolistna nie toleruje nawożenia przy pomocy obornika lub dużych dawek nawozów, dlatego powinniśmy to robić z umiarem.

Lawenda wąskolistna – zastosowanie

Lawenda angustifolia to roślina ozdobna, która będzie dobrze wyglądała przy takich roślinach, jak: gipsówka, szałwia, róża, bodziszek albo przywrotnik. Zdecydowanie lepiej unikać sadzenia jej w towarzystwie iglaków oraz roślin wrzosowatych. Pięknie prezentuje się sadzona wzdłuż ścieżek lub w pobliżu altany i tarasu. Nadaje się także na rabaty czy ogródki skalne. Lawenda angustifolia jest również rośliną miododajną i ma właściwości lecznicze. Olejek lawendowy jest polecany przy infekcjach dróg oddechowych, ponadto działa uspokajająco i kojąco. Lawenda pomaga przy bezsenności. Stosuje się ją też w kosmetyce. Zapach lawendy odstrasza komary i osy, co może się przydać latem, zwłaszcza, gdy nie posiadamy w domu zamontowanych moskitier.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images / Getty Images

Pozostałe wiadomości