Ogród

Jak uprawiać komarzycę? Tworzy dobre połączenie z pelargonią

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Komarzyca (PLECTRANTHUS GLABRATUS)

Komarzyca to roślina wyjątkowa. Wyróżnia ją nie tylko zdolność do odstraszania komarów, ale też niezwykły wygląd. Komarzyca posiada długie pędy, gęsto porośnięte liśćmi. Wspaniale prezentuje się w podwieszanych donicach na balkonie czy tarasie.

Kwiat komarzyca jest dość łatwy do rozpoznania. Roślina ma zwykle jasne plamki na liściach. Może posiadać wiele odcieni – od zieleni i bieli, po fiolet czy żółć. Każdy może zdecydować się na kwiat taki jak komarzyca, uprawa nie powinna stanowić większego problemu nawet dla osób niedoświadczonych.

Komarzyca – co to za roślina?

Komarzyca (inaczej plektrantus koleusowaty) to roślina, która uwielbia ciepły klimat. Wynika to z jej tropikalnego pochodzenia. Komarzyca jako kwiat ciepłolubny naturalnie występuje na obszarze Australii i Afryki. Nieco chłodniejsze warunki atmosferyczne w Europie nie są jednak dla niej problemem.

Komarzyca to roślina traktowana jako jednoroczna, choć w naturalnym klimacie występuje jako bylina. Swoją nazwę zawdzięcza bardzo ważnej zdolności – wydzielana przez nią woń skutecznie odstrasza uciążliwe dla wielu osób komary. Kwiat komarzyca będzie więc idealnym uzupełnieniem przestrzeni tarasu czy balkonu, tworząc przyjazne dla domowników miejsce bez owadów.

Jak wygląda komarzyca? Jej dokładny kształt i kolor nieco różni się w zależności od odmiany. Najpopularniejsze rodzaje można rozpoznać po lekko zaokrąglonych liściach z nieregularnymi brzegami. Często na ich powierzchni widoczna jest obwódka, która tworzy niejako element ozdobny rośliny. Niekiedy ma ona dwukolorowe liście, np. zielono-fioletowe. Komarzyca najlepiej prezentuje się w podwieszanych donicach czy skrzynkach, ponieważ wytwarza ona długie, gęsto obrośnięte pędy. Mogą one finezyjnie zwisać lub piąć się, np. wzdłuż ściany budynku. Roślina może osiągać długość do 1,5 metra.

Komarzyca jest cenionym kwiatem nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd. Wiele osób decyduje się na tę roślinę, ponieważ olejki eteryczne w niej zawarte wydzielają zapach, który odstrasza komary. Aby dobrze zabezpieczyć swój taras czy balkon przed tymi uciążliwymi owadami, warto posadzić przynajmniej kilka sztuk komarzycy.

Zobacz video: Domowe sposoby na szkodniki roślin

Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin Anna Skorupińska, architektka krajobrazu, opowiada o szkodnikach, które mogą zaatakować nasze rośliny oraz o sposobach, dzięki którym się ich pozbędziemy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Komarzyca – uprawa

W przypadku roślin jednorocznych, takich jak komarzyca, uprawa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mimo że dobrze poradzi sobie z glebą mniej żyzną, warto zapewnić jej lepsze warunki do wzrostu. Roślina komarzyca lubi ziemię torfową, bogatą w zasoby próchnicze. Preferuje stanowiska o średnim nasileniu słońca, półcień. Zbyt intensywne światło mogłoby niekorzystnie wpłynąć na wygląd liści. Decydując się na lubiącą towarzystwo roślinę typu komarzyca, nasiona można sadzić wraz z innymi roślinami. Dobrym połączeniem jest komarzyca z pelargonią, tworzymy wtedy stanowisko wielobarwnych kwiatów. Komarzyca i jej sadzonki powinny być regularnie, choć niezbyt intensywnie, podlewane. Roślina lubi glebę wilgotną, dlatego wystarczy dolać wody, gdy ziemia zaczyna się wysuszać.

Komarzyca – zimowanie

Zimowanie komarzycy to jedna z najważniejszych kwestii w jej pielęgnacji. Ze względu na to, że roślina ma pochodzenie tropikalne, nie przepada za chłodem. Komarzyca na balkonie na okres zimowy powinna być przeniesiona do pomieszczenia, w którym panuje temperatura powyżej 0˚C, ale nie wyższa niż 15˚C. Trzeba to zrobić jeszcze przed przymrozkami. Jeśli roślina ma przetrwać do następnego roku, przed rozpoczęciem zimy warto ją nieco przyciąć i odmłodzić.

Komarzyca – rozmnażanie

Rozmnażanie komarzycy nie powinno przysporzyć większego problemu. Robi się to zwykle wczesną wiosną. Wystarczy odciąć kilka pędów, a następnie umieścić je w wodzie lub w ziemi, aby puściły korzenie. Lekko przycinamy zasiane pędy, aby pobudzić wzrost rośliny. Kwiat komarzyca rozmnożony w domu z innego okazu może być wyniesiony na zewnątrz dopiero pod koniec maja, kiedy miną przymrozki.

Komarzyca – odmiany

Komarzyca ma odmiany, które różnią się zwykle kolorem lub formą liści. Najczęściej spotykanym typem jest Cilatus z charakterystycznymi, jasnymi plamkami. Ciekawie prezentuje się komarzyca purpurowa typu Nico czy Two Tone. Komarzyca w domu może być nawet wielokolorowa, jak w przypadku odmiany Green Mountain o barwie zielonej, białej i żółtej. Komarzyca, czyli roślina odstraszająca komary, może mieć również samą barwę zieloną.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fotorince/Getty Images

Pozostałe wiadomości