Ogród

Pierwszy w Polsce las kieszonkowy. Jakie są jego zalety?

Ogród

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Robert Stockinger
Pierwszy w Polsce las miyawaki

W miejscowości Rozwarowo, w województwie zachodniopomorskim, powstaje tzw. las kieszonkowy. Czym się charakteryzuje? Jakie drzewa w nim rosną? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Las kieszonkowy - czym się charakteryzuje?

W Rozwarowie powstaje las kieszonkowy. - Będzie sadzony metodą Miyawaki, opracowaną przez japońskiego botanika. Polega ona na tym, że na bardzo dobrze użyźnionym gruncie drzewa sadzone są bardzo ciasno. Na metrze kwadratowym powinny się znaleźć trzy sadzonki - tłumaczyła w rozmowie z naszym reporterem Agnieszka Tarouquella-Levitan, z fundacji Perspektywa.

Dzięki temu, że rośliny są bardzo blisko siebie, rosną znacznie szybciej. - Szacuje się, że lasy kieszonkowe rosną nawet do 10 razy szybciej - dodała. Zapewniają bioróżnorodność, dają schronienie zwierzętom, zapewniają prawidłową retencję wody, a także ochronę przez słońcem i wiatrem. Warto dodać, że taki las można posadzić także w mieście.

Ile lasów kieszonkowych jest w Polsce?

Mimo że las kieszonkowy, który powstaje w Rozwarowie, jest pierwszym Polsce, to - jak podkreślała nasza rozmówczyni - zainteresowanie nimi jest bardzo duże. - Dostajemy bardzo dużo wiadomości od innych miast, które są zainteresowanie tworzeniem lasów kieszonkowych. Mamy nadzieję, że będzie ich przybywać - mówiła.

Swoje pierwsze drzewo w kieszonkowym lesie zasadził także reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Jak mu poszło? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości