Ogród

Róże, czyli królowe kwiatów. Jak sprawić, by tego lata zachwycały w naszym ogrodzie?

Ogród

Obecnie w ogrodach kwitną hiacynty, miodunki i ziarnopłony, jednak nie wszystkie rośliny obudziły już się po ciężkiej zimie - róże mają z tym problem. Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN radził: "Jeśli chcemy w tym roku cieszyć się ich kwiatami, musimy teraz je przyciąć i pobudzić do życia". Jak to prawidłowo zrobić?

Różne gatunki róż

Istnieje bardzo wiele rodzajów róż. Klimbery na przykład mają długie pędy i najlepiej sadzić je przy kratkach albo podporach.

- Te róże wytwarzają duże kwiaty i zazwyczaj kwitną dwukrotnie w ciągu roku - na początku lata i na końcu - tłumaczył Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Ramblery również są pnące, ale w przeciwieństwie do pierwszego rodzaju mają bardzo długie pędy, które osiągają nawet kilka metrów długości w ciągu zaledwie jednego roku. W ogrodach często spotykamy także róże wielkokwiatowe - mają idealnie ukształtowane pąki i to je najczęściej kupujemy do bukietów np. w kwiaciarniach. Kolejnym rodzajem są okrywowe , które ścielą się nisko na ziemi.

- Te róże dobre są do zakrywania dużych powierzchni. Zazwyczaj mają bardzo dużo kwiatów, które niestety rzadko pachną, ale za to kwitną od początku lata nieprzerwanie aż do samej jesieni - wyjaśniał Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie".

Jak podcinać róże ogrodowe?

Choć zazwyczaj każdy z powyższych rodzajów róż podcina się i pielęgnuje w różny sposób, tego roku do wszystkich kwiatów można zastosować tę samą technikę. Wszystko przez to, że zima była naprawdę mroźna. Jak więc podcinać je prawidłowo?

- Jeżeli pęd jest uschnięty - albo tak nam się wydaje - sprawdźmy, czy łatwo go złamać. Jeżeli łatwo się złamie, to prawdopodobnie jest uschnięty. Następnie możemy go stopniowo odcinać i sprawdzać, jaki kolor drewna jest w środku. Jeśli drewno jest kremowe albo beżowe - czasami brązowawe - to oznacza, że pęd jest uschnięty. Wówczas odcinamy taką gałązkę róży aż do miejsca, w którym będziemy widzieć zielone, świeże drewno, czyli zdrową tkankę. Tniemy tak czasami aż do samej ziemi . Jeżeli okazało się, że po zimie cały pęd jest uschnięty, to i tak trzeba go wyciąć, bo nie będzie z niego żadnego pożytku - tłumaczył Łukasz Skop w naszym programie.

Ekspert podkreślił również, że wiosna do doskonała pora, żeby posadzić różę w swoim ogrodzie. Aby sprawić, by jak najszybciej zaczęła rosnąć i nie zaszkodziły jej przymrozki, przed wsadzeniem należy wszystkie młode pędy odciąć . Można także wsadzić róże miniaturki, które często wręczane są w doniczkach na prezent. Uprzednio trzeba jednak odciąć wszystkie kwiaty. Dlaczego?

- W tej chwili ta roślina nie powinna inwestować całej swojej energii w kwiaty, tylko w to, żeby się zakorzenić po przesadzeniu - wyjaśnił ogrodnik.

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości