Glicynia – jak ją uprawiać? Jakie są odmiany glicynii?

Krzew glicyny
Fot: svf74/ gettyimages.com

Glicynia pięknie prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Glicynia chińska (inaczej glicynia japońska) i glicynia kwiecista, czyli dwie najpopularniejsze odmiany, zachwycają efektownymi pędami z bujnym kwiatostanem, które finezyjnie zwisają wzdłuż odpowiednio przygotowanej podpory, np. pergoli.

W przypadku ozdobnych pnączy, jakim jest np. glicynia, uprawa tej rośliny nie jest bardzo trudna – trzeba wyłącznie zapewnić jej solidne podparcie, aby mogła swobodnie rozwijać swoje pędy i tworzyć zachwycające sploty. Glicynia amerykańska – odmiana mniejsza, jest jeszcze łatwiejsza w pielęgnacji, ponieważ cechuje ją mrozoodporność.

Glicynia – co to za roślina?

Glicynia jest rośliną o wyjątkowym wdzięku. Inne nazwy to wisteria lub słodlin. Jest idealna do dekoracji ogrodów. Glicynia pochodzi z obszarów Chin i Japonii, można ją spotkać również w USA. Jest dość charakterystyczną rośliną – posiada zdrewniałe pędy, które wiją się wokół ustawionej podpory oraz piękne kwiaty w formie zwisających gron o motylkowych płatkach. Glicynia najlepiej rośnie na altanach, pergolach i solidnych wspornikach a nawet ścianach, które mogą utrzymać ciężar jej pędów. Kwiaty najczęściej przybierają barwę fioletową, rzadziej różową, niebieską czy białą.

Glicynia – odmiany

Jedno z najpiękniejszych pnączy, czyli glicynia, ma odmiany zarówno popularne, jak i bardziej rzadkie. Wśród jej podstawowych gatunków można wyróżnić takie rodzaje, jak:

· glicynia chińska – wysoka odmiana osiągająca do 15 metrów, grona są nieco krótsze, ale gęściej osadzone, kwiaty pojawiają się na przełomie maja, niekiedy powtórnie zakwitają w lecie. Glicynia chińska nie jest odporna na mróz, dlatego przy wyższych spadkach temperatury może przemarzać. W obrębie tej odmiany jest wiele ciekawych rodzajów, np. “Blue Sapphire” o niebieskich kwiatach i słodkim zapachu czy niski “Texas White” o białym kwiatostanie;

· glicynia kwiecista – inna nazwa to glicynia japońska . Ma wysokość do 8 metrów, posiada długie grona z wielolistkową strukturą i rzadko rozstawionymi kwiatami. Rośnie w okresie maja i czerwca. Jest nieco bardziej odporna na mróz niż odmiana chińska, ale bardzo niskie temperatury jej nie służą. Do wartych podkreślenia rodzajów należy “Domino” – mniejsza roślina o niebieskich kwiatach, ta glicyna występuje również jako drzewo czy “Royal Purple” posiadające długie, wcześnie pojawiające się kwiatostany;

· glicynia amerykańska – rzadsza odmiana, za to łatwa w uprawie i odporna na mróz. Posiada jasno fioletowe kwiaty, może osiągać maksymalnie 10 metrów wysokości. Kwiaty pojawiają się w okresie wiosny oraz lata. Wykazuje słabszy wzrost niż glicynia chińska czy kwiecista, można ją kształtować w formie drzewka.

Glicynia – uprawa

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, idealnym wyborem będzie właśnie glicynia. Uprawa tej niezwykłej rośliny wymaga właściwego wyboru stanowiska i rodzaju gleby. Jeśli chodzi o mocno rozrastający się krzew glicynii, sadzonki powinny trafić w miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Najlepiej wybrać glebę próchniczą, przepuszczalną, o odczynie z pH 6-7, nie może być sucha, a jednocześnie zbyt mokra. Rośliny nie nawozimy preparatami z dużą dawką azotu, bo może to osłabić kwitnienie a jednocześnie spowodować zbyt szybki wzrost pędów, które wytwarza glicynia. Kiedy sadzić roślinę? Najlepszym okresem jest wczesna wiosna oraz jesień. Kiedy kwitnie glicynia ? Popularne okazy wytwarzają kwiatostany na przełomie maja i czerwca, drugi raz w lecie. Odmiana chińska i kwiecista wymagają ochrony przed dużym mrozem.

Wybierając rozłożysty krzew – taki, jak np. glicynia – cięcie jej pędów jest jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji. Jest to zabieg, który należy wykonać kilka lat po posadzeniu. Później przycina się drzewko w okresie wczesnej wiosny i wczesnej jesieni. Ważne jest też cięcie sanitarne, czyli usuwanie suchych i chorych pędów.

Glicynia jako drzewko to alternatywa dla tradycyjnej formy rozrastającego się krzewu. Będzie idealnym rozwiązaniem w mniejszych ogrodach. Chcąc uzyskać taki wygląd, można kupić gotową glicynię szczepioną na pniu lub ścinać pędy w odpowiedni sposób, związując je jednocześnie sznurkiem, aby rosły bardziej pionowo. W przypadku tradycyjnej, pnącej formy jaką przybiera glicynia, krzew najlepiej jest zabezpieczyć solidną konstrukcją – altaną, pergolą lub siatką, która ukryje się pod gęstymi pędami. Glicynia jako kwiat pnący efektownie wygląda również na ścianie budynku (najlepiej od strony południowej).

Glicynia – rozmnażanie

Kwiat glicynia można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych. Młode końcówki pędu należy ukorzeniać w piasku z torfem. Roślina zakwita po kilku latach. W przypadku rozmnażania przez nasiona, glicynia rośnie zdecydowanie wolniej.

Zobacz film: Jak dbać o rośliny? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości