Co barwi śnieg na żółto? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Lasy Państwowe
zaśnieżony las, śnieg zabarwiony na żółto

Zabarwiony na żółto śnieg to zimą bardzo częsty widok. Choć większość z nas ma jednoznaczne skojarzenia, to, jak podkreślają pracownicy Lasów Państwowych, tego rodzaju ślady nie zawsze są tym, czym się wydają. Zatem, skąd się bierze żółte zabarwienie śniegu?

Co oznacza zabarwiony na żółto śnieg?

Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawiło się zdjęcie śniegu zabarwionego na żółto. Większość z nas widząc taką fotografię - w pierwszej kolejności - pomyśli, że "ślad" na białym puchu zostawił człowiek lub jakieś zwierzę, oddając w tym miejscu mocz. Tymczasem nie jest to takie oczywiste.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

- Śnieg pozwala nam odkryć wiele tajemnic lasu. Gdy zalega na jego dnie, w niektórych miejscach, po deszczu lub w trakcie odwilży, z łatwością dostrzeżemy żółte plamy. I choć instynktownie się żółtego śniegu wystrzegamy, to w tym przypadku jest to zjawisko zupełnie naturalne - napisali pracownicy Lasów Państwowych.

Dlaczego śnieg barwi się na żółto?

Za żółte zabarwienie śniegu odpowiadają martwe gałęzie drzew. Woda "usuwa" z nich garbniki, czyli taniny. To właśnie te związki mogą zmienić kolor śniegu i sprawić, że nabierze on żółto-brązowego zabarwienia. Nie oznacza to jednak, że kontakt z takim białym puchem jest bezpieczny. - Taniny wykazują właściwości toksyczne - czytamy w dalszej części wpisu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: James Osmond/Getty Images/Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości