Co oznacza zabarwiony na żółto śnieg?
Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawiło się zdjęcie śniegu zabarwionego na żółto. Większość z nas widząc taką fotografię - w pierwszej kolejności - pomyśli, że "ślad" na białym puchu zostawił człowiek lub jakieś zwierzę, oddając w tym miejscu mocz. Tymczasem nie jest to takie oczywiste.
Rośliny i kwiaty
- Śnieg pozwala nam odkryć wiele tajemnic lasu. Gdy zalega na jego dnie, w niektórych miejscach, po deszczu lub w trakcie odwilży, z łatwością dostrzeżemy żółte plamy. I choć instynktownie się żółtego śniegu wystrzegamy, to w tym przypadku jest to zjawisko zupełnie naturalne - napisali pracownicy Lasów Państwowych.
Dlaczego śnieg barwi się na żółto?
Za żółte zabarwienie śniegu odpowiadają martwe gałęzie drzew. Woda "usuwa" z nich garbniki, czyli taniny. To właśnie te związki mogą zmienić kolor śniegu i sprawić, że nabierze on żółto-brązowego zabarwienia. Nie oznacza to jednak, że kontakt z takim białym puchem jest bezpieczny. - Taniny wykazują właściwości toksyczne - czytamy w dalszej części wpisu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zwykła paproć z niezwykłymi liśćmi. "Wygląda jak łosie rogi"
- Jak zadbać o storczyki? Maja Popielarska radzi, jak stworzyć im idealne warunki
- Perowskia łobodolistna – uprawa i pielęgnacja gatunku
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: James Osmond/Getty Images/Lasy Państwowe