Zjawiskowo ubarwiony, z charakterystycznym hełmem na głowie – kameleon jemeński jest jednym z najpopularniejszych gatunków jaszczurek wśród hodowców. Długość życia kameleona jemeńskiego w odpowiednich warunkach wynosi ok. 7 lat.
Kameleon jemeński – charakterystyka gatunku
Kameleon jemeński to popularny gatunek jaszczurki. Cechą charakterystyczną jego wyglądu jest wypukłość na czubku czaszki, zwana hełmem lub kaskiem. Jego wysokość waha się od 6 do 11 cm (mierząc od kącika pyska). Nie jest do końca jasne, dlaczego gatunek ten wykształcił hełm tak dużych rozmiarów. Według jednej z teorii ma to związek z tropikalnymi warunkami klimatycznymi panującymi w Jemenie. Kameleon jemeński ma bardzo jaskrawe ubarwienie – barwą dominującą jest zieleń, występują także takie odcienie ubarwienia jak niebieski, złoty, pomarańczowy, czerwony, brązowy i czarny.
Intensywność i różnorodność barw jest większa u męskich przedstawicieli gatunku. Samice są zazwyczaj zielono–brązowo–pomarańczowe. Kameleon jemeński zmienia kolor w okresie godowym, w ciąży i w trakcie walki z innym dorosłym osobnikiem. Nie ma natomiast zdolności do przybierania barwy otoczenia, czyli przyjmowania tzw. kamuflażu obronnego. Rozmiary kameleona jemeńskiego są imponujące – dorosłe samce osiągają zazwyczaj od 50 do 60 cm długości (w tym długość ogona ok. 20–30 cm), zaś samice od 25 do 33 cm (ogon ok. 15–18 cm), zdarzają się także większe osobniki. Waga samca waha się od 90 do 180 g, a samicy od 90 do 120 g. Specyficznym przystosowaniem kameleona jemeńskiego do trudnych warunków klimatycznych są gruczoły nosowe, przez które jaszczurki te pozbywają się nadmiaru soli z organizmu, nie tracąc przy tym wody.
Kameleon jemeński – hodowla w domu
Po raz pierwszy kameleon jemeński trafił do hodowli w Czechosłowacji w 1987 r. i był rozmnażany przez Petra Necasa. Przyczyny dużej popularności tego gatunku kameleona to m.in.:
- duża reprodukcja;
- imponujące rozmiary;
- ciekawe ubarwienie;
- łatwość karmienia;
- możliwość określenia płci tuż po narodzeniu.
Obecnie kameleon jemeński jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków jaszczurek do hodowli w domu. Nie poleca się go jednak osobom niedoświadczonym, ponieważ kameleony te są wrażliwe na warunki panujące w otoczeniu i utrzymanie ich w dobrej kondycji wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Kameleon jemeński łatwo zapada na choroby . O jego złym stanie zdrowia mogą świadczyć:
- wyblakłe kolory;
- osowiałość;
- brak apetytu;
- brak wylinki;
- przymrużone oczy.
Istotne dla dobrego samopoczucia tej jaszczurki jest odpowiednie terrarium oraz zachowanie właściwych parametrów temperatury, oświetlenia i nawodnienia. Kameleon jemeński może zacząć rozmnażanie po ukończeniu roku. Samica jest zdolna wcześniej zajść w ciążę, ale to zbyt duże ryzyko dla jej zdrowia i życia. Do rozmnażania należy wybrać zdrowe, dorosłe osobniki. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków i izolacja ciężarnej samicy od innych kameleonów.
Opieka nad kameleonem jemeńskim – hodowla
Kameleon jemeński wymaga dużego terrarium . Jako że są to zwierzęta żyjące w naturze na drzewach, muszą mieć możliwość wspinania się. Terrarium dla jednego dorosłego samca powinno być wysokie, odpowiednie wymiary to 90×60×120 cm, a dla jednej samicy: 60×60×120 cm. Ponieważ dla kameleona jemeńskiego bardzo ważna jest wentylacja przestrzeni, co najmniej jedna ściana terrarium musi być wykonana z materiału przepuszczającego powietrze, np. blachy perforowanej lub siatki. Należy pamiętać, że kameleony nie są zwierzętami stadnymi, dlatego jeśli mamy zamiar przetrzymywać w terrarium więcej niż jednego kameleona jemeńskiego, wymiary klatki muszą być większe, aby każde zwierzę miało swoją przestrzeń. Samce są terytorialne, więc nie powinno się ich trzymać razem, bo będzie dochodziło do walk między nimi. Najważniejsze czynniki decydujące o dobrobycie tego gatunku to odpowiednie oświetlenie i ogrzewanie. Kameleony jemeńskie są ciepłolubne. Do ogrzewania terrarium należy stosować żarówkę skupiającą światło, np. 100 W, w bezpiecznej oprawce, aby zwierzę się nie poparzyło. Światło powinno się świecić przez 10–12 godzin. Jeśli nocą temperatura w pomieszczeniu może spaść poniżej 19°C, należy zapewnić także ogrzewanie nocne. Konieczne jest także wyposażenie terrarium w żarówkę emitującą światło UVB. Podłoże w klatce powinno być niepylące, bezzapachowe i naturalne, np. z kokosa. Nie jest polecany piach, ponieważ uszkadza przewód pokarmowy i zapycha jelita jaszczurki. Karmienie kameleona jemeńskiego powinno się odbywać 1–2 razy w tygodniu – można podawać owady (świerszcze, szarańcze, pasikoniki), liście roślin i słodkie owoce, np. starte jabłko. Kameleon jemeński musi mieć stały dostęp do lejącej się, świeżej wody – w tym celu montuje się w terrarium wodospad, ponieważ jaszczurki te nie piją wody z miski. Należy też pamiętać o regularnym zraszaniu wodą terrarium – co najmniej raz dziennie.
Cena kameleona jemeńskiego wynosi od 100 do 200 zł. Trzeba jednak pamiętać, że koszt terrarium i jego odpowiedniego wyposażenia może sięgać 1000 zł, a sama opieka nad kameleonem jemeńskim wymaga zaangażowania i wiedzy.
Zobacz także:
- W soleckim "Azylu dla jeży" pojawiły się dziesięcioraczki. "To jest nieszczęśliwy czas dla maluchów jeżowych"
- Piesek preriowy w domu – jakie ma wymagania w hodowli, co je i jak się zachowuje nieświszczuk?
- Podłoże do akwarium roślinnego – jakie wybrać i co warto o nim wiedzieć?
Zobacz wideo: Kameleony z poznańskiego zoo