Jaka klatka dla kanarka jest najlepsza? Jak ją urządzić?

Kanarek w klatce. Hodowla kanarków w domu
Klatka dla kanarka
Źródło: simonlong/Getty Images
Klatka dla kanarka, mimo że przeznaczona dla niewielkiego ptaszka, musi zapewniać odpowiednią przestrzeń, aby pupil mógł swobodnie rozprostować skrzydełka. Ważne jest także jej prawidłowe urządzenie, wyposażenie i postawienie we właściwym miejscu. Powinna przede wszystkim stanowić bezpieczny azyl dla pupila.

Co jest najważniejsze przy wyborze klatki dla kanarka? Przede wszystkim należy pamiętać, że ma to być dom dla naszego pupila i to jego wymagania musi spełniać. Walory estetyczne są w tym wypadku zdecydowanie mniej ważne.

Klatka dla kanarka – kształt i wymiary

W ofercie sklepów zoologicznych można znaleźć dużo designerskich klatek dla kanarka o wymyślnych kształtach, np. okrągłe lub zakończone kopułą. Z pewnością stanowią one ciekawą ozdobę mieszkania, ale nie są odpowiednie dla żywych ptaków. Kanarek uwielbia fruwać i skakać, więc jego klatka powinna mieć sporo otwartej przestrzeni, której nic nie będzie ograniczać. Co więcej – patrząc na kopułę na górze, ptaszek może dostać zawrotów głowy, bardzo negatywnie wpływających na jego samopoczucie. Biorąc pod uwagę fakt, że kanarki lubią kąty, najlepsza klatka dla kanarka powinna mieć kształt prostokąta. Jeśli zaś chodzi o jej wymiary, to – oczywiście – im większa, tym lepsza. Dla dorosłego kanarka, o ile będzie miał on możliwość częstego swobodnego fruwania, minimalne wymiary klatki to:

  • długość: 35 cm;
  • szerokosć: 20 cm;
  • wysokość: 25 cm.

To minimum, ale zdecydowanie lepiej sprawdzają się większe klatki, np. 40x60x50. Rozstęp pomiędzy prętami nie powinien być większy niż 1 cm, aby kanarek nie mógł przełożyć głowy. W przypadku większej liczby osobników warto pomyśleć o klatce dwudzielnej, zwłaszcza jeśli są to kanarki różnej płci.

Jak zrobić klatkę dla kanarka?

Klatkę dla kanarka można również zrobić samodzielnie – od podstaw lub zmodyfikować gotową klatkę w taki sposób, by lepiej odpowiadała potrzebom ptaszka. Należy pamiętać, że kanarek w klatce musi czuć się bezpiecznie. Jest ona jego azylem, w którym zawsze może się schować, jeśli coś go zaniepokoi podczas latania po mieszkaniu. W związku z tym jej drzwiczki muszą być zabezpieczone przed samodzielnym zamykaniem się, by lokator w każdej chwili mógł wrócić do swojego domu. Aby stworzyć maksimum bezpieczeństwa, klatki na kanarki powinny mieć kryty dach, np. płytą pleksi, którą należy położyć na prętach, aby była widoczna dla kanarka, w przeciwnym razie będzie się o nią rozbijał, próbując wyfrunąć. Dwie przylegające do siebie ściany boczne również mogą być wykonane z litego materiału. Takie rozwiązanie lepiej sprawdza się w klatce dla kanarka niż same druty. Ponieważ kanarek nie ma skłonności do obgryzania, jego klatka może być wykonana z prętów stalowych bądź z tworzywa sztucznego. Warto natomiast zwrócić uwagę, by pręty nie były pomalowane na kolor złoty, srebrny czy inną połyskującą barwę, ponieważ odbijające się od nich światło słoneczne będzie razić kanarka. Nie poleca się również klatek z drewna – są trudne w pielęgnacji, wchłaniają wilgoć i stają się siedliskiem dla bakterii. Najłatwiej sprząta się modele z plastikowym, wysuwanym dnem.

Wyposażenie klatki dla kanarka

Podstawowym wyposażeniem klatki dla kanarka są żerdki. Należy je przymocować w poprzek klatki na różnych wysokościach. Ale uwaga – nie może być ich zbyt dużo, aby nie zabierały przestrzeni do latania. Żerdki służą ptaszkom do siedzenia, więc na pewno powinny się znaleźć przy karmniku i poidełku. Należy zadbać o to, aby były różnej grubości. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, miękkiego drewna bądź naturalnych gałązek. Dla komfortu własnego i kanarka, warto zastosować zewnętrzne poidełka i karmniki. Niektóre modele klatek mają wysuwane szufladki, do których wsypuje się pokarm i wlewa wodę. Wygodniejszym rozwiązaniem są akcesoria mocowane do prętów klatki. Potrzebne będą także uchwyty na warzywa i owoce. Ponadto kanarek musi mieć swoje gniazdko i wapienną sepię , a także basenik. Kanarki uwielbiają się kąpać i oddają się tej czynności kilka razy dziennie. Pomaga im to w utrzymaniu higieny i dostarcza dużo radości. Woda do kąpieli powinna być czysta i letnia. Jeśli ptaszek ma możliwość przez większość dnia swobodnego latania po mieszkaniu, basenik można postawić poza klatką. Jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ kanarki kąpią się bardzo żywiołowo i rozchlapują wokół wodę. Jeśli zatem basenik stoi w klatce, wiąże się to z częstą koniecznością wymiany podłoża. Jako podłoże w klatce dla kanarka stosujemy specjalny piasek mineralny dla ptaków, który wchłania wilgoć, pomaga utrzymać higienę i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Ponadto dostarcza kanarkom drobnych kamyczków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz częściowo pokrywa ich zapotrzebowanie na wapń.

Niezależnie od tego, jak dobrze urządzona i dostosowana do potrzeb naszego pupila jest jego klatka, kanarka trzeba wypuszczać z klatki. Jak najczęściej to możliwe powinien mieć możliwość swobodnego latania po mieszkaniu. Wszak żadna klatka nie zastąpi poczucia wolności.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nietypowe zwierzęta domowe

Nietypowe zwierzęta domowe
Źródło: Dzień Dobry TVN
sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!