Dom

Fretka domowa – hodowla, niezbędne akcesoria, dieta i pielęgnacja

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Patricia Doyle/Getty ImagesFretka

Fretka domowa skradła serce wielu osobom, jej hodowla nie jest jednak łatwa. Jeśli chcesz w swoim domu trzymać fretkę, dowiedz się, jakie warunki bytowe jej zapewnić i jak właściwie ją pielęgnować.

Fretka domowa ze względu na wygląd, miękkie futerko i żywiołowość jest często wybierana na domowego pupila. Oswojenie jej może jednak sprawiać problemy.

Jak wygląda fretka domowa?

Fretka domowa to drapieżnik, który pochodzi z rodziny łasicowatych. Jest udomowioną wersją tchórza. To obecnie jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Te niewielkie zwierzęta osiągają średnio 35–40 cm długości, przy czym samce są zdecydowanie większe od samic. Mają długie ciało zakończone krótkim ogonem, dość krótkie kończyny, spiczasty pyszczek i małe uszy. Szczupła budowa ciała i elastyczny kręgosłup sprawiają, że zwierzęta te charakteryzują się dużą zwinnością. Umaszczenie ciała fretek jest zazwyczaj ciemne, brunatne lub ciemnobrązowe. Zależnie od odmiany ubarwienie futra może być jednak różne, przykładowo kremowe, czarne, rude, śnieżnobiałe lub mieszane. Spotykamy futro zarówno krótko-, jak i długowłose.

Hodowla fretki domowej

Hodowla fretki domowej wiąże się zazwyczaj z wysokimi nakładami finansowymi i to nie tylko na zakup zwierzęcia (cena fretki domowej od hodowcy to około 400–700 zł), ale również niezbędnych akcesoriów. Ponadto warto wiedzieć, że oswojenie fretki domowej z człowiekiem nie jest zadaniem łatwym. Dzika natura stworzenia daje o sobie znać w żywiołowości i zwinności. Wystraszone i nieprzyzwyczajone do obecności człowieka fretki mogą nawet gryźć. Fretki to zatem dobre domowe pupile dla osób cierpliwych i wyrozumiałych. Zwinna i ruchliwa fretka domowa biegająca po mieszkaniu zajrzy w każdy kąt i wszędzie się wciśnie. Może nawet nauczyć się otwierać szafki i wykradać z nich przeróżne przedmioty. Należy uważać, by zwierzę nie wypadło z okna, nie zostało wyprane w pralce czy upieczone w piekarniku. Spuszczona z oka fretka może w naszym mieszkaniu wyrządzić sobie krzywdę. Trzeba być też świadomym, że fretka specyficznie pachnie, a zapach ten nie każdemu musi przypaść do gustu. Dość intensywny zapach mają również jej odchody, zwłaszcza niekastrowanego samca, który znaczy teren. Zarówno samce, jak i samice, jeśli nie prowadzimy profesjonalnej hodowli, należy koniecznie kastrować. Fretka w domu, której zapewnimy właściwe warunki bytowe i troskliwą opiekę może dożyć średnio 10 lat.

Fretka w domu – akcesoria

Fretkę domową pod naszą nieobecność i w nocy powinniśmy trzymać w klatce. Minimalne wymiary takiego pojemnika dla jednego osobnika wynoszą 150x80x80 cm. Klatka nie musi być szeroka, wystarczy, jeśli będzie bardzo wysoka, gdyż fretki lubią się wspinać. Zwierzę nie powinno jednak spędzać w klatce całego dnia. Należy mu zapewnić swobodny wybieg przez co najmniej 2 godziny dziennie. W tym czasie fretka może szaleć po mieszkaniu, dlatego nie należy jej zostawiać bez nadzoru – może zrobić sobie krzywdę. Alternatywą dla wybiegu domowego mogą być spacery na świeżym powietrzu. W tej sytuacji przydatne okażą się szelki i smycz, gdyż fretka to drapieżnik i nigdy nie powinna biegać na zewnątrz samopas. Decydując się na zakup od razu dwóch lub więcej osobników, będziemy mogli obserwować ich zabawy – fretki są bardzo towarzyskie.

Niezbędnym wyposażeniem klatki będą miski na karmę i wodę, kuweta z kocim żwirkiem (druga może być ustawiona poza klatką w oddaleniu od niej), domek do spania lub legowisko, koce. Do urozmaicenia czasu spędzonego w klatce przydatne będą hamak, sznur do wspinania oraz różne zabawki dla fretek.

Co jedzą fretki?

Naturalna dieta fretek opiera się na mięsie. Fretki to drapieżniki, dlatego białka zwierzęce powinny być stałym elementem pożywienia tych zwierząt. Specjalną karmę dla fretki można kupić w wielu sklepach zoologicznych, powinna zawierać wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu fretki składniki pokarmowe. Fretki mogą jeść również wysokiej jakości mokre i suche karmy dla kotów. Jeśli chcemy fretki karmić surowym mięsem, należy ich dietę uzupełniać o jajka, pomidory, ogórka i paprykę, marchewkę, winogrona, jabłka, banany, arbuzy, truskawki, brzoskwinie, melony, by nie dopuścić do niedoborów żywieniowych. Mówiąc o żywieniu fretek, nie można zapomnieć o stałym dostępie do świeżej wody.

Pielęgnacja fretki domowej

Fretki domowej nie trzeba kąpać, gdyż sama dba o swoją czystość. Jednak niektórzy właściciele są zwolennikami regularnych kąpieli. W tym przypadku należy używać specjalnych szamponów i odżywek dla fretek i w trakcie kąpieli uważać na uszy, oczy i nos zwierzęcia. Fretce trzeba systematycznie wyczesywać futro, czyścić uszy i obcinać pazurki. Ponadto należy pamiętać o regularnym sprzątaniu klatki, czyszczeniu kuwety i legowiska, misek na pokarm i wodę oraz wymianie kocy lub ręczników.

Warto pamiętać również o regularnych wizytach u weterynarza, który powinien mieć pod kontrolą zdrowie fretki. Zwierzę powinno raz w roku być szczepione, przede wszystkim przeciw wściekliźnie i nosówce oraz co jakiś czas odrobaczone.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nietypowe zwierzęta domowe

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Patricia Doyle/Getty Images

Pozostałe wiadomości