W sezonie jesienno-zimowym gorące kaloryfery nie spełnią swojej funkcji, gdy z pomieszczenia przez nieszczelne drzwi czy okna będzie uciekać ciepło. A to może wpływać na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jak tego uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Łukasz Dembski, ekspert badań termowizyjnych.
Jak zadbać o ciepło w domu?
Nawet najbardziej nowoczesna instalacja grzewcza nie zapewni poczucia komfortu w budynku, z którego ulatuje ciepłe powietrze. Jak temu zaradzić?
- Regulacja okna, wymiana uszczelki to są zabiegi, które możemy wykonać sami tak na dobrą sprawę i w ten sposób zaoszczędzić już pewne środki finansowe - powiedział Łukasz Dembski. - Ceny energii są coraz wyższe, a budynki nieszczelne, dlatego warto zbadać swój budynek kamerą termowizyjną i podjąć pewne działania, które zapobiegną uciekaniu ciepła - dodał ekspert badań termowizyjnych.
Kiedy okna są nieszczelne, nie trzeba od razu wymieniać ich na nowe i narażać się na wysokie koszty.
- One pracują cały czas, cały rok je otwieramy i zamykamy, więc warto je podregulować. To tak jak z przeglądem samochodu. Uszczelki się zużywają. To są działania, które należy podjąć w pierwszej kolejności - wskazał Dembski.
Jak ocieplić mieszkanie?
W przypadku, kiedy musimy kupić nowe okna, czy warto zainwestować w te droższe, które, jak deklaruje producent, będą bardziej szczelne?
- Lepsze okna mają niższy współczynnik przenikania ciepła, czyli mniej ciepła ucieka na zewnątrz - wyjaśnił ekspert.
Jeśli administrator nie chce ocieplić budynku od zewnątrz, można to zrobić od wewnątrz. Takie rozwiązanie ma jednak jeden istotny mankament.
- Pamiętajmy, że jeżeli w pokoju dołożymy 10 cm materiału izolacyjnego, to tracimy troszeczkę powierzchni użytkowej. Jest to stosowane w budynkach zabytkowych, gdzie od zewnątrz nie możemy zaizolować, a wewnątrz jak najbardziej - podsumował Łukasz Dembski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Urządzamy przytulną sypialnię. Ekspertka: "Zadbajmy o to, żeby było błogo"
- Rośliny lubią, kiedy się z nimi komunikujesz. Co mówić, żeby się rozwijały?
- Od prawie 7 lat mieszkają na trimaranie. "Możemy być w każdym miejscu na świecie"