Jak rozpoznać rzekotkę? To niewielka żaba o zielono-żółtej barwie z czarnym paskiem po bokach. Preferuje tereny nizinne, choć można się na nią natknąć nawet w górach. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o rzekotce?
Rzekotka drzewna, rzekotka zielona, rzekotka australijska, rzekotka czerwonooka – te małe zielone żabki można spotkać na całym świecie. Wyodrębniono prawie 40 rodzajów i 500 gatunków tych żab. Różnią się nieco rozmiarami, cechami budowy i gęstością występowania na konkretnych obszarach.
Zwierzęta
Zwierzęta
Co warto wiedzieć o rzekotce drzewnej?
Rzekotka drzewna bywa nazywana klejnotem wśród płazów żyjących w naszym regionie ze względu na rzadko spotykane ubarwienie. Choć żaby kojarzymy raczej ze zbiornikami wodnymi, rzekotka drzewna – jak sama nazwa wskazuje – preferuje życie na gałęziach drzew. Największe osobniki osiągają około 5 centymetrów długości. Ich ubarwienie może się zmieniać w zależności od otoczenia, ale najczęściej jest w odcieniu zielonym z naleciałościami koloru żółtego. Profil rzekotki drzewnej zdobi ciemna pręga. To, co rzuca się w oczy w budowie jej ciała, to wydłużone tylne kończyny, których palce zakończone są tzw. przylgami. Dzięki temu może swobodnie poruszać się po drzewach lub gładkich pionowych powierzchniach. Dodatkowo pomaga jej w tym lepki brzuch.
Gdzie w Polsce i Europie można spotkać rzekotkę drzewną? W zasadzie na całym obszarze kontynentu, a zwłaszcza na terenach nizinnych – w lasach, w okolicach zbiorników wodnych (choć rzadko schodzi do wody, jest świetnym pływakiem). Żywi się pająkami i innymi owadami. Jakie jest środowisko życia rzekotki drzewnej? Jest aktywna głównie rano i przed zmierzchem, w ciągu dnia kryje się pośród liści i w gałęziach drzew. Na ziemi natkniemy się na nią przede wszystkim w okresie godowym i podczas przygotowań do zapadnięcia w sen zimowy. Bardzo lubi ciepło, dlatego na pewno nie spotkamy jej od pierwszych dni października aż do kwietnia, ponieważ w tym okresie rzekotka drzewna hibernuje. Kogo powinna obawiać się rzekotka drzewna? Głównie ptaków, węży, ryb, niedużych lądowych drapieżników. Chociaż w odruchu obronnym wydziela toksynę, są to niewielkie ilości. Nie musi natomiast obawiać się os, gdyż jest odporna na ich jad. Jeśli nie widzieliśmy nigdy na wolności rzekotki drzewnej, na pewno słyszeliśmy jej rechot. Samiec tego gatunku jest najgłośniejszym płazem w Polsce – można go usłyszeć nawet z odległości kilku kilometrów.
Rzekotka zielona i ciekawostki o niej
Rzekotka zielona pozostaje ozdobą niejednego terrarium. Dlaczego? Ponieważ jest płazem o dużej odporności. Nie występuje w Europie, a spotkać można ją przede wszystkim w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w Portoryko, a czasem także w Meksyku. Rozmiarami przypomina rzekotkę drzewną i tak jak ona potrafi zmieniać kolory. W naturze występuje przede wszystkim w okolicach zbiorników wodnych, głównie na terenach znajdujących się pod ochroną. Czym karmić rzekotkę zieloną? Uwielbia mole, muchy i świerszcze.
Egzotyczna rzekotka australijska
Dorastająca do 12 centymetrów żaba jest jednym z najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku na świecie. Powód to lekko uniesione kąciki otworu gębowego, co sprawia wrażenie, że rzekotka australijska wciąż się uśmiecha. Inne cechy charakterystyczne to szeroka głowa i okrągły pysk oraz ubarwienie, które zmienia się w zależności od samopoczucia. Może być brązowe, ale również turkusowe i zielone. Płazy te są bardzo leniwe i nieruchawe, ale tak jak rzekotki drzewne potrafią wspinać się po stromych powierzchniach. Co ciekawe, skóra rzekotki australijskiej zawiera substancje zwalczające wirusy oraz bakterie, dlatego wykorzystuje się je w farmacji. Rzekotka australijska uwielbia ciepło, więc doskonale czuje się w rodzinnej Australii czy Nowej Gwinei, ale jest także najbardziej popularnym na świecie płazem hodowanym w terrariach. Dlaczego? Jest bardzo odporna na choroby, mało wybredna, jeśli chodzi o jedzenie, a jej nieco karykaturalny wygląd z ciągłym uśmiechem może mieć wpływ na poprawę nastroju właściciela.
Piękna rzekotka czerwonooka
Jedna z najpiękniejszych rzekotek na świecie. Właśnie uroda niejednokrotnie ratuje jej życie. Gdy rzekotka czerwonooka podczas snu zostaje zaskoczona przez drapieżnika, otwiera wielkie czerwone oczy, co stanowi spore zaskoczenia dla agresora. To moment, który rzekotka z reguły wykorzystuje na ucieczkę. Jest bardzo smukła, ma cienkie kończyny i nieproporcjonalnie duże oczy. A do tego jest najbardziej kolorowa ze wszystkich rzekotek, z pięknymi pasami po bokach w kolorze lazurowym. Występuje przede wszystkim w Ameryce Środkowej i Południowej, bytuje głównie na drzewach.
Zobacz także:
- 20 tys. zł za odnalezienie kota. "Czysta desperacja i strach, stawiamy wszystko na jedną kartę"
- Żbik w Polsce - gdzie występuje i czym się charakteryzuje?
- Bona - najbardziej urocza pandka ruda. "Jest to gatunek zagrożony wyginięciem"