Kameleon jemeński – hodowla i potrzebne akcesoria

kameleon jemeński
Kameleon jemeński
Źródło: Istvan Kadar Photography / Getty Images

Kameleony jemeńskie to jedne z największych przedstawicieli swojej rodziny, na wolności osiągające nawet 65 cm długości. Gady można spotkać na Półwyspie Arabskim, szczególnie na wzniesieniach. Ile kosztuje kameleon jemeński? Cena za jednego osobnika to najczęściej kilkaset złotych.

Przed zakupem należy zaopatrzyć się w szereg akcesoriów, które zapewnią zwierzęciu odpowiednie warunki bytowe. Klatkę musi posiadać każdy przyszły hodowca. Terrarium dla kameleona jemeńskiego powinno być odpowiednio duże i wyposażone w urządzenie, zapewniające optymalną temperaturą i wilgotność powietrza.

Hodowla kameleona jemeńskiego

Istotna sprawa to wybór terrarium. Kameleon jemeński spędza stosunkowo niewiele czasu na ziemi. Dla jednego osobnika minimalne wymiary klatki to 110 × 60 × 110 cm. Jeżeli w planach jest powiększenie hodowli, warto od razu zainwestować w wyższe, minimum półtorametrowe. Cena terrarium dla kameleona jemeńskiego zaczyna się od kilkuset złotych. Uzależniona jest przede wszystkim od wielkości oraz ilości akcesoriów. Wnętrze klatki musi być wypełnione gałązkami, aby jaszczur mógł swobodnie przemieszczać się z jednego końca na drugi, nie dotykając podłoża. Terrarium powinno być systematycznie czyszczone. Przy okazji generalnych porządków warto użyć specjalnego preparatu dezynfekującego, który usuwa grzyby, bakterie oraz nieprzyjemny zapach. Terraria dla kameleona jemeńskiego, a przynajmniej dwie ścianki muszą być wykonane z siatki, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Wilgotność powinna być na poziomie 65%. Podłoże należy regularnie spryskiwać lub zainstalować specjalny zraszacz. Kameleony nie spożywają stojącej wody. W naturalnym środowisku zlizują krople z liści drzew. Sklepy zoologiczne oferują specjalne miniwodospady, które idealnie sprawdzają się w hodowli. Podłoże w terrarium powinno być niepylące oraz bezzapachowe. Nie zaleca się stosowania piasku, ponieważ jaszczur może go zjeść i zapchać sobie jelita. Najlepszym rozwiązaniem jest naturalna ściółka z włókien kokosa. Zazwyczaj sprzedawana jest w formie chipsów lub zrębek. Kokos po spryskaniu wodą stopniowo oddaje wilgoć. Dopuszczalne jest również stosowanie odpylonych zrębek drzew liściastych.

Zwierzęta

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Jakie warunki preferuje kameleon jemeński? Opis gada jednoznacznie wskazuje na jego ciepłolubność. W dzień temperatura powietrza powinna oscylować w granicach 26 st. C, natomiast w nocy nie powinna spaść poniżej 20 st. C. Aby uzyskać odpowiednie wskaźniki, instaluje się specjalne żarówki, które oprócz światła, emitują również ciepło. Bezpośrednio pod żarówką temperatura powinna wahać się pomiędzy 33 a 35 st. C. Tego typu akcesoria można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Przed pierwszym uruchomieniem sprzętu należy bezwzględnie zabezpieczyć szkło oraz gwint. W przeciwnym wypadku kameleon jemeński może się poparzyć. Hodowla w domu wymaga także stworzenia w terrarium miejsca do wygrzewania się jaszczurki.

Kameleon jemeński – karmienie oraz choroby

Oprócz odpowiedniego miejsca do życia, hodowcy muszą zadbać o urozmaiconą dietę pupila. W naturalnym środowisku jaszczurki żywią się bezkręgowcami oraz małymi ssakami. Jeżeli nie mają możliwości dostarczenia białka w takiej postaci, zadowalają się kwiatami, owocami oraz liśćmi. Co je kameleon jemeński hodowany w domu? Dieta jaszczura nie może ograniczać się wyłącznie do jednego gatunku owadów. Które z nich warto wypróbować?

  • Świerszcze są bogate w białko i dodatkowo bardzo smakują kameleonom. Można hodować je samodzielnie lub kupić w sklepie zoologicznym. Karaczany są lubiane przez większość jaszczurek. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość hodowli, gdyż są praktycznie wszystkożerne.
  • Mole woskowe i szarańcze powinny stanowić dodatek do posiłków.

Hodowla kameleonów jemeńskich opiera się na mocno urozmaiconej diecie. Z tego powodu, oprócz wspomnianych owadów, warto podawać również owoce i różne bezkręgowce. Ile żyje kameleon jemeński? Przeciętna długość życia to około 6 lat. Aby dodatkowo zadbać o zdrowie pupila, warto podawać mu specjalne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych lub u lekarza weterynarii. Choroby kameleona jemeńskiego najczęściej wynikają z niewłaściwej lub monotonnej diety, która przekłada się na niedobór witamin i mikroelementów. W takim przypadku konieczna jest suplementacja. Wapń jest szczególnie polecany młodym osobnikom oraz samicom w ciąży. Należy trzymać się ściśle dawki zalecanej przez producenta. Przed podaniem świerszcza lub innego owada można posypać go odmierzoną ilością wapnia. Witaminy powinny być podawane minimum raz na dwa tygodnie. Aby określić konkretne zapotrzebowanie, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Samica kameleona jemeńskiego może rozpocząć rozmnażanie w wieku 8–10 miesięcy, samiec natomiast po 6 miesiącu. Wprawdzie gotowość płciowa samicy pojawia się już wcześniej, jednak w tym wieku rozmnażanie będzie bardziej bezpieczne. Na jej ciele pojawiają się wówczas niebieskie plamki. Ciąża trwa około 30 dni. Po tym czasie samica składa od 10 do 80 jaj. Hodowla kameleonów jemeńskich wymaga podstawowej wiedzy o gadach. Warto doszkalać się, czytając książki i artykuły poświęcone jaszczurkom.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie