Materiał promocyjny

Wybieramy farbę do wnętrza

Planujesz malowanie mieszkania lub domu? Ewa Mierzejewska podpowie, jaką farbę wybrać do malowania ścian. Jakie kolory są modne i praktyczne? Jak dzielimy farbę ze względu na jej właściwości techniczne?
 • Nie jesteśmy skazani na biel albo inny jeden kolor w całym mieszkaniu! Możemy mieć w domu ściany w kilku różnych odcieniach. Warto trzymać się jednego producenta, a najlepiej jednej kolekcji farb, czyli jednej palety. Jeżeli jest to dobry producent i dobra paleta, to będzie tak skomponowana, że wszystkie odcienie będą do siebie pasować. Wtedy unikniemy pomyłek, bo ktoś za nas już wybrał kolory, które do siebie pasują. Ewentualnie można je uzupełnić o biele czy szarości.
  • W studio mamy kilka kolorów z takiej jednej palety. W tej palecie tak naprawdę jest kolorów 56, ale wybierając kolory do normalnej wielkości mieszkania polecałabym wykorzystanie nie więcej niż kilku odcieni. Decydujemy tylko, jaki styl i ogólną charakterystykę przyjmujemy, np. tylko matowe i tylko przełamane odcienie.
   • Jak dobrać kolor do konkretnego wnętrza? Jak zwykle przypominam, że nie wybieramy kolorów za pomocą maleńkich próbników, gdzie kolor ma wielkość znaczka pocztowego. Kolor w pomieszczeniu, na dużej powierzchni będzie wyglądał inaczej. Przede wszystkim będzie o dwa tony ciemniejszy. Poza tym światło, które jest w danym pomieszczeniu będzie zmieniało odcień. Dlatego lepiej jest albo kupić próbkę farby np. postaci saszetki lub małej buteleczki i pomalować kawałek ściany w miejscu docelowym. Im większy kawałek, tym lepiej.
    • Obecnie modne są na ścianach szarości oraz barwy, które ja nazywam kolorami kamieni minerałów lub kolorami roślinnymi. Są to przede wszystkim złamane zielenie - ciemne (kolor awokado), jasne (kolor aloesu), do tego pudrowy róż, musztardowy żółty. Modne są też ciemne i jasne błękity oraz wszelkie szarości. Ważne: wszystkie kolory są nieoczywiste, przełamane, z domieszką jakiejś innej barwy, a przez to każdy odcień jest unikalny. Modna jest właśnie ta unikalność, oryginalność. Właściwie trudno powiedzieć jednoznacznie: "modny jest kolor zielony" albo "kolor niebieski", ponieważ są to subtelne odcienie, nie kolory. Raczej nie są w tej chwili na czasie kolory czyste, jaskrawe i zdecydowane. Nawet czerwienie występują w odcieniach cegły albo burgunda, a nie np. truskawki. Preferowane są też farby matowe. Nie półmatowe, lecz GŁĘBOKO MATOWE.
     • Drugim ważnym aspektem przy wybieraniu farb są jej właściwości techniczne. Musimy zdecydować, jakiego typu jest farba? Tu mamy farbę ceramiczną - jest trwała i odporna. Dobrze, jak farba jest plamoodporna, czyli hydrofobowa – odpycha płynne plamy i zabrudzenia. Plamy nie wnikają w powierzchnię i łatwo je zetrzeć. Uwaga! Plamy należy ścierać od razu, w ciągu 15 minut od ich powstania! Farba plamoodporna dobrze nadaje się do kuchni. Farba powinna być przyjazna dla alergików, wtedy jest idealna do sypialni czy pokoju dziecięcego. Ważne są właściwości aplikacyjne, taki jak dobre krycie, malowanie bez chlapania, szybkie schnięcie, brak ostrego zapachu.

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      Materiał promocyjny
      podziel się:

      Pozostałe wiadomości