Kabiny prysznicowe bez brodzika to pomysł na nowocześnie i komfortowo urządzoną łazienkę. Nowoczesne projekty domów i aranżacje łazienek stawiają na minimalizm oraz rozwiązania pozbawione zbędnych elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu łazienka nabiera lekkości, otwartości i optycznie ma większy rozmiar.
Kabiny prysznicowe bez brodzika to rozwiązanie, które sprawdzi się w łazienkach o niewielkim metrażu lub w dużych, przestrzennych salonach kąpielowych. Mogą mieć dowolny kształt: prostokątny, kwadratowy, półokrągły lub trójkątny. Podczas ich montażu warto pamiętać, aby silikon sanitarny zastosować także na zewnątrz kabiny. Umożliwi to odprowadzanie wody z profilu mocującego.
Kabiny prysznicowe bez brodzika z odpływem podłogowym
Nowoczesne kabiny prysznicowe bez brodzika pozbawione są elementów konstrukcyjnych, takich jak prowadnice, rolki i zawiasy. Cechuje je prosta forma, brak ornamentów i uniwersalność. Odpływ wodny montowany jest w posadzce i może być niemal niezauważalny, np. obudowany płytkami ceramicznymi, lub komponować się ze stylistyką wnętrza. Zainstalowane w podłodze odpływy mogą być liniowe, punktowe lub łukowe, a otaczająca je posadzka powinna mieć zachowany spływ, który umożliwi sprawne odprowadzanie wody do rur kanalizacyjnych. Rezygnując z mis prysznicowych, zyskujemy łatwą w użytkowaniu, szczególnie dla dzieci i osób starszych, strefę natryskową. Podłoga pozbawiona jest barier architektonicznych i tworzy jednolitą taflę na powierzchni całej łazienki, dzięki czemu pomieszczenie staje się optycznie większe. Brak brodzika jest także ułatwieniem w utrzymaniu czystości, ponieważ system ten pozbawiony jest wszelkich szczelin, w których mógłby osadzać się brud i kamień.
Zobacz wideo: Dorota Szelągowska odmieniła kolejny dom
Szklane kabiny prysznicowe bez brodzika typu walk-in
Kabiny typu walk-in umożliwiają stworzenie przestrzeni prysznicowej szytej na miarę. Mogą być wykonane ze szkła hartowanego (o grubości od 4 do 8 mm) lub tworzywa sztucznego (2-5 mm). Otwarte i nieograniczające przestrzeni kabiny walk-in mogą być zamontowane we wnęce ściennej lub w narożniku łazienki. Stawiamy je bezpośrednio na podłodze. Nie mają prowadnic, drzwi ani rolek. Jest to tani sposób na wyposażenie łazienki, a wymiary takich kabin prysznicowych bez brodzika mogą być:
- standardowe (np. 90 cm x 90 cm, 80 cm x 80 cm);
- asymetryczne (np. 90 cm x 120 cm, 80 cm x 100 cm);
- regulowane (średnio z centymetrowym zakresem regulacji).
Wnękowe kabiny prysznicowe bez brodzika
Kolejnym modelem kabin prysznicowych bez brodzika są moduły przeznaczone do wnęk ściennych. Wnęka kąpielowa odgrodzona drzwiami to dobre rozwiązanie do trudnych aranżacyjnie wnętrz, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie miejsca poprzez zamocowanie wyłącznie drzwi przesuwnych lub uchylnych do dwóch ścian łazienki. Bezprogowe skrzydła drzwiowe prysznica subtelnie wykończą wnętrze łazienki i zapewnią ochronę przed wyciekaniem wody na podłogę. Producenci kabin prysznicowych proponują szeroką ofertę wymiarów, dzięki czemu łatwo dopasujemy parametry drzwi wnękowych do technicznych możliwości naszej łazienki. W przypadku wszelkich skosów lub nierówności ścian mamy możliwość zamówienia drzwi pod ściśle określony wymiar.
Zestaw natryskowy - niezbędny element wyposażenia kabiny prysznicowej bez brodzika
Dopełnieniem wyposażenia kabin prysznicowych bez brodzika jest zestaw natryskowy ścienny lub podtynkowy. Składa się zwykle z rączki natryskowej, węża prysznicowego i górnej głowicy natrysku (nazywanej deszczownicą). W wyposażeniu zestawów ściennych mogą znaleźć się także drążki z uchwytami na rączkę prysznicową oraz półki na mydło (mydelnice). Do systemów natryskowych dołączone są także baterie, które umożliwiają sprawne użytkowanie prysznica. Najbardziej komfortowe w użytkowaniu są baterie termostatyczne, które utrzymują stałą temperaturę wody nawet przy jej zmiennym ciśnieniu. Zaletą baterii prysznicowych z termostatem jest także mniejsze zużycie wody i wysoka odporność na uszkodzenia. Innym rozwiązaniem do kabin bez brodzika są panele prysznicowe. Mogą być wykonane z aluminium lub tworzywa sztucznego i różnią się od systemów prysznicowych tym, że mają dołączone dodatkowe dysze do hydromasażu. Całość ukryta jest pod zabudową, której kształt, kolor i materiał możemy dobrać zależnie od naszych upodobań.
Zobacz także:
- Warszawska wioska Smerfów. "To było coś zupełnie pionierskiego"
- Alergeny, bakterie i wirusy w domu. Jak pozbyć się tego, co niewidoczne?
- Jak mieszkać na 13-metrach kwadratowych? "Tak małe mieszkania wcale nie są rzadkością"