Organizer do butów to bardzo pojemne określenie, bo mieści zarówno sprytne „patenty” pozwalające w uporządkowany sposób przechowywać obuwie w małym przedpokoju, jak i osobne meble czy wyposażenie szaf wnękowych lub garderób. Jaki płynie z tego wniosek? Każdy może wybrać taki organizer na buty, jaki mu najbardziej odpowiada. Który rodzaj organizera wybrać? Dowiesz się w serwisie Dzień Dobry TVN.
Problem z przechowywaniem butów polega na tym, że jest ich zwykle sporo, na dodatek różnią się wielkością i przeznaczeniem. Sandały, kalosze, oficerki, szpilki – trudno ułożyć je w schludny stosik, jak ubrania. Do tego obuwie zajmuje sporo przestrzeni, co też nie ułatwia sprawy. Dlatego warto wybrać odpowiedni organizer na buty, który pozwoli nieco uporządkować ten chaos.
Organizer na buty do małego przedpokoju
W małych pomieszczeniach, w których nie mieści się standardowa szafa czy choćby płytka szafka na buty, każde rozwiązanie jest dobre, jeśli pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. Dlatego najpopularniejszy organizer na buty do małego pomieszczenia to rodzaj wiszącej półki. Może to być na przykład designerska „fala” mocowana na ścianie, która pozwala przechowywać w porządku aktualnie używane buty. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest atrakcyjne wzornictwo metalowej półki – ten sprzęt jest nie tylko praktyczny, ale ma też ważne zadanie do spełnienia w dekoracji wnętrza. W minimalistycznym przedpokoju może być jedną z nielicznych ozdób, na pewno będzie przyciągać wzrok gości.
Piękne wnętrza
Piękne wnętrza
Inny pomysł na wiszący organizer na buty to półka z tkaniny, którą można powiesić na drzwiach szafy (od strony wnętrza). Ma wyprofilowane półki albo kieszenie, w każdą wsuwa się jedną lub dwie pary butów. Taka półka jest lekka, łatwo ją przewiesić w inne miejsce albo złożyć, kiedy nie będzie potrzebna. Plusem jest też możliwość uprania jej w pralce (choć w niektórych modelach wymaga to wyjęcia usztywniaczy wszytych między dwie warstwy tkaniny. Jeśli w przedpokoju znajduje się szafa ubraniowa, na jej dnie można zrobić miejsce na buty. Ale postawienie ich tam tak po prostu nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej wykorzystać pojedynczy organizer do butów , pozwalający przechowywać daną parę osobno i „piętrowo” – jeden but nad drugim. To duża oszczędność miejsca. Jeśli najistotniejsze jest to, by obuwie nie kurzyło się i nie niszczyło, a było łatwe do znalezienia w czeluściach szafy, można trzymać je w plastikowych, przezroczystych pudełkach, nieco mniejszych niż standardowe pudełka, w które fabrycznie pakuje się obuwie.
Organizer na buty do szafy przesuwanej
Szafę wnękową można bardzo starannie zagospodarować i wykorzystać jej każdy centymetr. Wszystko dzięki systemowym półkom i organizerom zaprojektowanym specjalnie do przechowywania określonych rzeczy . Są również takie, które służą wyłącznie do obuwia. Wybierając wyposażenie szafy wnękowej, warto zastanowić się, ile par butów chce się w niej zmieścić i ile miejsca można na to przeznaczyć. Do wyboru są bowiem rozmaite rozwiązania. Najwygodniejsze są wysuwane półki , na których stawia się jedną bądź dwie pary butów (to zależy od szerokości półki). Po wysunięciu obuwie podane jest jak na talerzu, można je dokładnie obejrzeć przed założeniem. To bardzo wygodne, ale wymaga dużo miejsca. Takie półki sprawdzą się jako wyposażenie dużej szafy garderobianej (czy wręcz w zabudowie garderoby), ale w niewielkiej szafie wnękowej w przedpokoju nie będą zbyt praktyczne. Lepszym rozwiązaniem przy małej przestrzeni jest organizer na buty przypominający konstrukcją kuchenne kosze cargo . Jest wąski, a półki lub drążki na obuwie umieszczone są nie wszerz, ale w głąb szafy. Pozwala to zmieścić wiele par butów na niewielkiej przestrzeni. Dzięki temu, że taki organizer do butów można praktycznie w całości wysunąć, poszukiwanie obuwia nie jest specjalnie uciążliwe. Mimo wszystko warto wyposażyć szafę w oświetlenie, jeśli znajduje się ona w ciemnym przedpokoju bez okien. Stojący na dole szafy organizer na buty również może spełnić swoje zadanie i pomóc utrzymać obuwie w porządku. To najtańsze rozwiązanie spośród systemowych półek na buty. Co ciekawe, mogą one mieć bardzo różne formy – od metalowych ram z pionowo ustawionymi prawidłami, na które nasuwa się buty pojedynczo, przez również metalowe drążki, na których buty ustawia się jeden przy drugim, po szuflady i niskie regały do montażu wewnątrz szafy. Ciekawym rozwiązaniem są też organizery przeznaczone do przechowywania wysokich butów – kozaków, kaloszy. Wyglądają jak długie prawidła na cholewy, zamocowane do góry nogami na półce i w tej też pozycji nasuwa się na nie buty. Dzięki temu cholewki się nie gniotą i nie deformują, a obuwie zachowuje ładny wygląd.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jaki powinien być dobry wałek do malowania ścian?
- Jak sprawić, by nasz balkon był przytulny? Te dodatki stworzą klimat w ciepłe wieczory
- Jak kłaść tapetę z włókna szklanego, która nadaje się do malowania?