Jak kłaść tapetę z włókna szklanego, która nadaje się do malowania?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tapety na ścianę

Wśród wielu sposobów dekorowania ścian warto wyróżnić tapety z włókna szklanego, które pozwalają osiągnąć powierzchnię o ciekawej fakturze i nadają się do wielokrotnego malowania. Są wyjątkowo solidne i odporne na działanie czynników mechanicznych i chemicznych, choć za wysoką jakością idzie także odpowiednia cena.

Montaż tapety z włókna szklanego jest nieco inny niż w przypadku tradycyjnych tapet, jednak podążanie za instrukcją pozwoli położyć materiał również samodzielnie. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach. Podpowiadamy, jak kłaść tapetę z włókna szklanego oraz jak poprawnie ją pomalować.

Tapeta z włókna szklanego - gładka czy z fakturą?

Tapeta tego typu wykonana jest z drobnych nitek włókna szklanego, które maszynowo formuje się w taki sposób, by tworzyły wypukłe wzory. Zwykle są to drobne desenie, przypominające swoją fakturą tkaninę. Może to być jodełka, prążki lub wzór przypominający splot diamentowy. Jednak tapeta z włókna szklanego jest o wiele bardziej wytrzymała od materiału – producenci zwykle określają jej trwałość na około 20–30 lat. W tym czasie powierzchnię można wielokrotnie malować, a wzór wciąż będzie widoczny. Jest jednak pewien znaczący minus stosowania tapety tego typu – bardzo ciężko ją usunąć. Może się zdarzyć, że zejdzie wraz z tynkiem. Dlatego chęć zmiany wystroju mieszkania może przerodzić się w zaawansowany remont.

Remont mieszkania

HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toaletyHGTV
wideo 2/2

Istnieje także zupełnie gładka tapeta z włókna szklanego , zwana również fizeliną z włókna szklanego. Sprawdzi się w przypadku występujących na ścianie drobnych nierówności, pęknięć czy przy jej wysokiej porowatości. Może pomóc osiągnąć bardziej estetyczny efekt końcowy podczas malowania powierzchni na jednolity kolor. Tapeta z włókna szklanego na suficie również jest rozwiązaniem możliwym do zrealizowania. Pozwoli uzyskać niebanalny efekt i dodać pomieszczeniu przytulności. Ceny takiej tapety wahają się w przedziale od 90 do 250 zł – są więc znacznie droższe od tapet papierowych. Wygrywają jednak jakością i nowoczesnym charakterem wykończenia.

Jak wykonać montaż tapety z włókna szklanego?

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy pamiętać, że włókno szklane ma działanie drażniące skórę i oczy, dlatego trzeba koniecznie wyposażyć się w robocze ubranie z długim rękawem, rękawice ochronne, maseczkę przeciwpyłową oraz okulary, które osłonią oczy. Dotyczy to szczególnie etapu docinania tapet do odpowiedniej długości, kiedy to tworzy się drażniący pył. Wystarczy przypomnieć sobie, jakie działanie ma wata szklana, używana do ocieplania budynków.

Jak poprawnie kłaść tapetę z włókna szklanego ? Proces wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnych, papierowych tapet. Najpierw oczyszczamy i suszymy powierzchnię ściany. Docinamy pasy (bryty), zostawiając około 4 cm długości zapasu oraz przygotowujemy specjalny klej do ciężkich tapet zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Fachowcy wiedzą, jak kleić tapety z włókna szklanego – nie smarujemy pasów, lecz ściany – najlepiej partiami, stopniowo przyklejając kolejne części (od góry do dołu). Dociskamy je miękkim wałkiem i pozostawiamy do wyschnięcia. 

Malowanie tapety z włókna szklanego

Tapeta tego typu jest przeznaczona do malowania na dowolny kolor. Można powtarzać malowanie wiele razy, wciąż ciesząc się widocznym wzorem – jodełką czy innym deseniem. Trzeba jednak pamiętać, że farba powinna być nakładana zawsze cienką warstwą, w przeciwnym razie wzór może być gorzej widoczny i zapewniać słabsze wrażenia wizualne. Malowanie można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju – najlepiej kolejnego dnia po kładzeniu tapet. Farbę należy nakładać szerokim pędzlem lub wałkiem, podobnie jak w przypadku malowania gołych ścian. Użycie preparatu gruntującego zupełnie nie jest tutaj konieczne. Jak widać, montaż tapety z włókna szklanego to jeszcze nie koniec procesu wykańczania ścian – konieczne jest jeszcze malowanie jednokrotne lub dwukrotne, zależnie od koloru i typu farby. Z tego względu technika ta nie jest polecana dla osób, którym zależy na szybkim i łatwym w wykonaniu efekcie. Na rynku zdarzają się także fototapety z włókna szklanego . Zazwyczaj określa się w ten sposób fototapety, które wykonano na podkładzie z flizeliny z włókna szklanego lub z jego dodatkiem, który odpowiada za trwałość. Nie jest to jednak szczególnie popularna metoda produkcji fototapet.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Liquorice/Getty Images

Pozostałe wiadomości