Dom

Tapety łazienkowe – jakie wybrać? Podpowiadamy

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Tapety łazienkowe mogą odmienić każde wnętrze i nadać mu nowoczesny charakter. Nie musisz ograniczać się tylko do płytek ceramicznych. Jakie tapety łazienkowe wybrać?

Tapety łazienkowe muszą charakteryzować się trwałością, ze względu na wilgoć, jaka panuje w tym pomieszczeniu. Zobacz, czym jeszcze kierować się podczas wyboru tapet łazienkowych.

Tapety łazienkowe - jakie wybrać?

Łazienka, tak samo, jak w przypadku kuchni, narażona jest na nadmierną wilgoć. Długie kąpiele i codzienne rytuały mające miejsce w łazience powodują, że w tym pomieszczeniu cały czas ściany i podłogi mają kontakt z wodą i parą wodną. Właśnie dlatego, tapety łazienkowe powinny być wytrzymałe i odporne na wilgoć. Podczas wyboru tapet łazienkowych , trzeba zwrócić uwagę nie tylko na odcień, ale także na wodoszczelność. Najlepsze będą tapety łazienkowe zmywalne, z których z łatwością można usunąć zabrudzenia czy zacieki. Zajmie to nawet mniej czasu niż w przypadku czyszczenia tradycyjnych płytek ceramicznych.

Piękne wnętrza

W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
wideo 2/7

Na rynku dostępne są tak zwane tapety łazienkowe winylowe, które są wytrzymałe i wodoszczelne. To funkcjonalna, piękna i bardzo praktyczna ozdoba każdej ściany. Tapety winylowe są odporne na promieniowanie słoneczne, a także mają wysoką wytrzymałość. Doskonale sprawdzą się w przypadku pomieszczeń takich jak kuchnie czy łazienki. Tapety winylowe błyskawicznie można nałożyć na ścianę kilkoma metodami. Pierwszą z nich jest użycie kleju bezpośrednio na tapetę oraz przyłożenie tapety na ścianę. Drugą metodą jest nałożenie kleju na ścianę, a następnie przyłożenie tapety na powierzchnię. Do łazienki doskonale sprawdzą się także tapety z włókna szklanego, które są odrobinę grubsze niż standardowe materiały. Także są odporne na uszkodzenia mechaniczne i przetrwają wiele lat jako dekoracja ścienna. W dodatku, tego typu tapety, można malować farbą akrylową lub lakierem akrylowym. Dzięki temu, po kilku latach można z łatwością odnowić i zmienić pomieszczenie.

Tapety łazienkowe jako alternatywa do płytek ceramicznych

Dlaczego warto zwrócić uwagę na tapety łazienkowe? To bardzo ciekawy element dekoracyjny. Najczęściej kojarzy się z wnętrzami, które były urządzane wiele lat temu, jednak powoli tapety powracają do łask. Może nie pojawiają się – tak jak kiedyś – na całej powierzchni pomieszczeń, a tylko na jednej lub dwóch ścianach w celach dekoracyjnych, jednak mimo wszystko pełnią funkcję ozdobną. Tapety łazienkowe to doskonała alternatywa płytek ceramicznych. Na rynku jest wiele dostępnych wzorów i kolorów, dlatego można zyskać ciekawy efekt kontrastu czy nadać pomieszczeniu wybrany styl. Tapety łazienkowe sprawdzą się zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Tapety łazienkowe często przypominają tradycyjne płytki lub strukturę drobnych kafelek. Mogą zatem zastąpić ceramikę lub służyć jako jej uzupełnienie.

Jak dobrać tapety łazienkowe do wnętrza?

Podczas wyboru odpowiedniego wzoru, trzeba zwrócić uwagę na:

  • styl, jaki ma panować w łazience,
  • odcienie, jakie dominują, a jakie kontrastują w pomieszczeniu
  • wielkość całej łazienki

Dlaczego to jest takie ważne? Tapetę, warto jest zastosować na jedną lub dwie ściany, aby nie tworzyć „ciężkiego” nastroju w pomieszczeniu. Tapeta ma tworzyć dekorację, czyli uzupełnienie do płytek ceramicznych. Barwy, które występują na płytkach, muszą wzajemnie się uzupełniać lub tworzyć kontrast, czyli np. jeśli płytki są kremowe, można zastosować tapetę szarą z kremowymi dodatkami. Uniwersalnymi kolorami, które pojawiają się w łazienkach, są pastelowe odcienie. Do każdego pomieszczenia będą pasować biel, szarość oraz ecru. Wielkość pomieszczenia ma ogromne znaczenie podczas wyboru wzorów. Jeśli łazienka jest mała, najlepiej jakby wykończenie tapety było lekko błyszczące (tak jak w przypadku tapet winylowych), a wzory nie były za duże, aby nie przytłoczyły całego wnętrza. Możesz postawić na drobne kwiatki lub delikatną mozaikę przypominającą małe kafelki. Do małych łazienek sprawdzą się także groszki i paski. Jeśli chodzi o styl, pomieszczenie może być tradycyjne lub nowoczesne. Możesz wybrać wzory retro, imitujące drewno lub motywy kwiatowe Jeśli chcesz postawić na nowoczesne i eleganckie tapety, wybierz imitację płytek dekoracyjnych, wzory abstrakcyjne lub delikatne mozaiki.

Wzory i motywy tapet łazienkowych

Tapety do łazienki mogą także nawiązywać do konkretnego motywu, np. tropikalnego klimatu wnętrza, a także klimatu morskiego. Ważna jest spójność w wyborze odpowiedniego koloru ścian, tuż obok tapety dekoracyjnej, a także wykończenia wnętrz w postaci mebli, które będą tworzyły jednolitą całość.

Ciekawym wzorem tapet dekoracyjnych jest imitacja płytek patchworkowych. To nawiązanie do rękodzieła, które przypominają abstrakcyjne wzory tkanin. Zazwyczaj tapety dekoracyjne z tego typu motywem są podzielone na małe kwadraty, a każdy z nich ma zupełnie inny wzór. Odcienie uzupełniają się ze sobą. Sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych oraz loftowych. W przypadku małych łazienek, można zastosować tapetę na jednej małej ścianie, aby wzory nie przytłoczyły całego pomieszczenia.

Kolejnym interesującym rodzajem są tapety łazienkowe 3D. Sprawdzą się zarówno do większych, jak i mniejszych pomieszczeń. Może to być imitacja morza, kropel wody, lasu czy małej, włoskiej uliczki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John Keeble

Pozostałe wiadomości