Hobby

Jak samodzielnie zrobić gipsowy obraz? "Bardzo fajnie wygląda we wnętrzach"

Hobby

Autor:
Sabina
Zięba
Robimy obrazy z gładzi gipsowej i pianki technicznej

Dzięki obrazom z gładzi gipsowej można świetnie i oryginalnie ozdobić pomieszczenia. Tego typu akcesoria dodają niesamowitego klimatu. Co więcej - można je uzyskać niewielkim kosztem i samodzielnie wykonać. W jaki sposób? W Dzień Dobry TVN zaprezentowała to dekoratorka wnętrz, Agnieszka Malec.

DIY: obrazy z masy gipsowej

Do wykonania obrazów z gładzi gipsowej nie trzeba być uzdolnionym plastycznie. Niezbędne są tylko: czas wolny, chęci, szpachelki oraz biała gotowa gładź szpachlowa (którą można kupić w marketach budowlanych) bądź gips i woda. Dekoratorka w Dzień Dobry TVN doradzała: "Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z takimi obrazami, to najlepiej wziąć gotową gładź. Jeżeli już jesteś bardziej wprawiona w robieniu obrazów, możesz sobie przygotować własną gładź. Wtedy masz kontrolę nad jej gęstością i strukturą".

- Bardzo to fanie wygląda we wnętrzach minimalistycznych, gdzie przeważa biel. Takich spokojnych, gdzie są różne faktury - mówiła Agnieszka Malec.

Jak zrobić gipsowy obraz?

Obrazy powstają poprzez nakładanie warstwy gipsu na powierzchnię, którą może być płyta pod ramą obrazu, podobrazie lub płótno. Na grubej (ok. 2 mm) warstwie gipsu, (którą tworzymy łącząc gips z wodą w proporcjach 2:1), lub gładzi gipsowej można tworzyć różne wzory przy użyciu szpachli do kleju. Należy jednak wykonywać tę czynność szybko, ponieważ gips zasycha w ciągu 10 min. Warto pamiętać, że gips nie musi być biały - można go zabarwić farbą akrylową, pigmentem w proszku (do kupienia w sklepie dla plastyków), cieniem do powiek czy nawet pudrem. Po skończeniu dzieła, nie trzeba go później lakierować.

- Staramy się tego nie dotykać już na ścianie. (...) To może się kruszyć, ale jeżeli faktycznie powiesimy to na ścianie, to nie będzie tego robić - dodała Agnieszka Malec w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości