Zaprzysiężenie Joe Bidena. "Waszyngton zamieni się w prawdziwą twierdzę"

Dzień Dobry TVN
O godzinie 18.00 polskiego czasu rozpocznie się zaprzysiężenie 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Niestety ostatnie wydarzenia na Capitolu sprawiły, że od kilku dni służby znajdują się w najwyższej gotowości. Jak będzie wyglądała uroczystość i jakie środki bezpieczeństwa zastosowano? Na ten temat w Dzień Dzień TVN rozmawialiśmy z dr. Krzysztofem Liedelem, ekspertem ds. terroryzmu i Tomaszem Płudowskim, amerykanistą z UKSW.

Zaprzysiężenie Joe Bidena

Listopadowe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych z całą pewnością przejdą do historii. Prezydent Donald Trup nie przyjmuje przegranej i wierzy, że głosowanie nie przebiegało uczciwie. Liczne posty Trupa, które pojawiały się mediach społecznościowych tylko dolały oliwy do ognia. W rezultacie zwolennicy ustępującego prezydenta zaatakowali Capitol. W szturmie zginęło 5 osób.

Te wydarzenia sprawiły, że amerykańskie władze - w związku z zaprzysiężeniem 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena - zdecydowały się postawić niemal wszystkie służby w stan najwyższej gotowości. Zaangażowana została także Gwardia Narodowa. Co to za jednostka?

- Gwardia Narodowa to formacja wojskowa, która składa się z osób, które na co dzień wykonują zupełnie inny zawód i są powoływane do służby w wyjątkowych sytuacjach. W swoich szeregach ma też zawodowych żołnierzy. Przede wszystkim jest to formacja, która potrafi wykonywać zadania w aglomeracjach miejskich - tłumaczył dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu.

To właśnie ona ma zapewnić porządek na ulicach i stłumić ewentualne zamieszki. Warto dodać, że wielu jej członków brało udział w akacjach m.in. w Iraku. A kto będzie czuwał nad bezpieczeństwem elekta?

- Za ochronę prezydenta odpowiada przede wszystkim Secret Service - dodaje specjalista.

Co może zakłócić przebieg uroczystości?

Zagrożeniem dla spokojnego przebiegu zaprzysiężenia Joe Bidena są nie tylko ewentualne zamieszki. Coraz częściej mówi się o dronach, które także mogą przenosić różne niebezpieczne ładunki. Amerykańskie służby obawiają się także ataku pilota-samobójcy. Czy służbom uda się nad tym wszystkim zapanować?

W ocenie dr Krzysztofa Liedela tego rodzaju uroczystości przyciągają terrorystów, którzy sami lub podburzani przez inne rządy mogą zorganizować atak oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi.

- Ogromny szum medialny, który towarzyszy zaprzysiężeniu może sprawić, że takie osoby zdecydują się przeprowadzić atak. Co gorsza, nowoczesna technologia bardzo ułatwia to zadanie - dodaje specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Teoria 10 tysięcy kroków a odchudzanie. Jaki wpływ na nasz organizm mają długie spacery?

Tomasz Organek odważnie o kryzysie psychicznym. "To jest objaw naszej odpowiedzialności"

W Chatce pod Śnieżnikiem znaleziono ciało turysty. "Mężczyźni spędzili w noc w górach. Jeden z nich nie dawał oznak życia"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości