Kartagina – historia niezwykłego miasta

Kartagina
Kelly Cheng/ Getty Images
Kartagina to jedno z najpiękniejszych starożytnych miast w Afryce Północnej. Zostało założone w IX wieku p.n.e. i prężnie się rozwijało. Szybko z państwa-miasta Kartagina stała się ważnym ośrodkiem imperium kartagińskiego i jego stolicą.

Szczyt potęgi Kartaginy przypada na III wiek p.n.e. Niestety, wojny toczone z Rzymem doprowadziły do upadku miasta, które odrodziło się po kilkudziesięciu latach, ale już jako kolonia Rzymu.

Historia Kartaginy

Powstanie Kartaginy datuje się na rok 814 p.n.e., kiedy to na wybrzeże Morza Śródziemnego w Afryce Północnej dotarli kolonizatorzy z Fenicji. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu Kartagina szybko stała się centralnym miejscem handlu w basenie Morza Śródziemnego i stolicą imperium kartagińskiego, które w czasach swojej świetności obejmowało nie tylko okolice dzisiejszego Tunisu, ale również znaczną część afrykańskiego wybrzeża, a nawet tereny w Europie Południowej.

Rozwój Kartaginy

Rozwój Kartaginy był niezwykle prężny. W okresie hellenistycznym miasto miało aż dwa porty (jeden do celów wojskowych, a drugi do celów handlowych) oraz ponad 30-kilometrowe mury obronne. W tym okresie tylko Aleksandria mogła być uważana za piękniejsze miasto. To właśnie porty miały największe znaczenie dla miasta. Wszystkie statki, które zmierzały ku Półwyspowi Pirenejskiemu, cumowały w Kartaginie, a miasto stało się centrum handlowym i bardzo szybko się wzbogaciło. Dodatkowo Kartagina handlowała z Iberią oraz Wyspami Brytyjskimi, co przynosiło jej ogromne zyski.

Kartagina – Rzym. Upadek miasta

Rzym nie chciał dopuścić do tego, aby jakiekolwiek państwo-miasto stało się potęgą, która mogłaby mu zagrozić. Konflikt między Rzymem a Kartaginą doprowadził do trzech wojen punickich. Ostatecznie Rzymianie zdobyli Kartaginę w 146 roku p.n.e. i stało się to, o co przez lata walczył Katon Starszy, rzymski mówca i polityk, który słynął z nienawiści do Kartagińczyków i ciągle powtarzał, że "Kartagina musi być zburzona" . Miasto zostało zrównane z ziemią, większość jego mieszkańców zginęła, a resztę sprzedano w niewolę. Dziś można oglądać tylko ruiny starożytnej Kartaginy, choć i one robią wrażenie.

Kartagina obecnie

Współczesna Kartagina znajduje się na terenie Tunezji. Miejscowość położona jest na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Zatoce Tuniskiej. Kartagina w Tunezji to miejsce, do którego przyjeżdża wielu turystów. Niektórzy decydują się na długie wakacje w tym miasteczku, inni wybierają wypoczynek w stolicy, czyli Tunisie, położonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Kartaginy, w której spędzają kilka dni, ciesząc się niezwykłą urodą miasteczka. Dziś Kartagina łączy historię, egzotykę i nowoczesność. Oferuje wiele atrakcji i piękne plaże. Kartaginę, podobnie jak całą Tunezję, można odwiedzać przez okrągły rok: miesiące letnie są ciepłe, a zimy łagodne.

Atrakcje i zabytki Kartaginy

Kartagina zachęca turystów kilkoma zabytkami, jest również dobrym punktem wypadowym do licznych urokliwych miejsc w okolicy. Przede wszystkim w Kartaginie warto zobaczyć Termy Antoniusza . Ich ruiny wskazują na to, że obiekt był potężny i zajmował 3,5 ha. Termy zostały wzniesione w II wieku p.n.e. Niestety, kompleks łaźni został zburzony trzy wieki później podczas najazdów Wandalów. Osoby zainteresowane zabytkami fenickimi mogą zwiedzić Muzeum Narodowe znajdujące się na Wzgórzu Byrsa. Wzgórze nazywane jest „kartagińskim akropolem” i można tam nacieszyć oczy pięknym widokiem na miasto i okolice. Będąc w Kartaginie, z całą pewnością należy zobaczyć także teatr rzymski, w którym do dziś wystawiane są sztuki. Wille arystokratów to kolejne miejsce warte zobaczenia. Architektura tych budowli jest dokładnie przemyślana, a zdobione mozaikami wnętrza zachwycają. Jedną z najbardziej znanych jest Villa des Voliers.

Do Kartaginy warto wybrać się w lipcu i sierpniu. Dlaczego? Nie tylko z powodu pięknej pogody, ale również z powodu Międzynarodowego Festiwalu Kartaginy . Trwa całe dwa miesiące, które wypełnione są muzyką, tańcem i sztukami teatralnymi. Nie zawiodą się też osoby, które lubią wypoczynek na plaży. Kartagina może pochwalić się naprawdę pięknym, piaszczystym wybrzeżem, które ciągnie się przez kilkanaście kilometrów. Zadowoleni powinni być także miłośnicy sportów wodnych, w szczególności żeglarstwa i windsurfingu.

Okolice Kartaginy

Z Kartaginy blisko jest do wielu pięknych miejsc. Zaledwie w odległości kilku kilometrów znajduje się miasteczko Sidi Bou Said, bardzo charakterystyczne ze względu niebieskie zdobienia architektoniczne. Miasteczko położone jest w urokliwym miejscu na nadmorskiej skarpie. Z Kartaginy można pojechać także do stolicy Tunezji. Tunis znany jest z wielu atrakcji i przepięknej mediny. Turyści, którzy chcieliby zobaczyć rozległe gaje oliwne, powinni udać się na północ Tunezji, na przylądek Bon.

Podróż dookoła świata na przekór pandemii. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Dolina Królów – co to jest i czy warto ją odwiedzić?

Ze względu na pandemię czekał siedem miesięcy, by zobaczyć Machu Picchu

Wyjątkowe znalezisko. W lubelskiej szkole odkryto egipską mumię

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!