Etna na Sycylii przypomniała o swoim istnieniu. Wulkan wyrzucał lawę na wysokość około stu metrów. Kłęby dymu były widoczne z kilkudziesięciu kilometrów. Gruba warstwa pyłu pokryła samochody, balkony i ulice Katanii. Spektakularny wybuch wulkanu uwieczniły kamery monitoringu.
Etna się przebudziła
Wulkan Etna na Sycylii przebudził się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Z południowo-wschodniego krateru zaczęły wydobywać się ogromne fontanny lawy i kłęby dymu, widoczne z dużej odległości, także z Kalabrii. Aktywności ośnieżonego wulkanu towarzyszyły wstrząsy i huk.
Pył wulkaniczny pokrył pobliskie miasto Katania, gdzie jego grubą warstwę mieszkańcy znaleźli rano na samochodach, balkonach i ulicach.
Etna - aktywny wulkan
Etna to czynny wulkan położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Od 1987 roku część jej obszarów chroniona jest w ramach Parku Regionalnego Etna. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualna wysokość Etny to około 3340 m n.p.m. Dane te zmieniają się pod wpływem aktywności wulkanu.
Włochy: wybuch Etny
Etna wybuchła po około dwóch latach względnego uśpienia. Włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii ocenił tę nową fazę aktywności wulkanu jako zmienną z tendencją do zmniejszania.
Kamery monitoringu zarejestrowały spektakularne sceny obrazujące nocne przebudzenie wulkanu. Zobacz nagranie:
Zobacz też:
HAE - obrzęk, który może zabić. "Prawie się udusiłem, czułem, że umieram"
5 wyjątkowych składników na poprawę odporności, o których mogłaś nie słyszeć
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP, TVN24