Domowy makaron w kółka jak pięć zeta z pulpetami i brokułami
Składniki na domowy makaron?
- 500 g łopatki wieprzowej
- 1 pęczek cebuli dymki
- 1 kajzerka
- 5 pieczarek
- 2 jajka
- bułka tarta
- 50 g orzechów laskowych lub włoskich tartych
- 100 g ser dojrzewający tarty
- natka pietruszki
Pieczarki przesmażamy na patelni z cebulą dymką, mielimy wraz z mięsem i namoczoną kajzerką. Dodajemy żółtko, ser dojrzewający, natkę pietruszki. Wszystko dokładnie wyrabiamy , formujemy małe pulpeciki, obtaczamy w białku i bułce tartej wymieszanej z orzechami. Smażymy na złoty kolor.
- 300 g mąka pszenna
- 3 jajka
- sól do smaku
- odrobina gorącej wody
Z w/w składników przygotowujemy ciasto na makaron, owijamy folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce.
- 2 brokuły
- 1 pęczek szczypiorek
- bazylia świeża
- 3 łyżki mascarpone
- natka pietruszki
- ostra papryczka
- sól, pieprz biały do smaku
Jak przygotować domowy makaron z pulpetami i brokułami?
- Brokuły wrzucamy na moment do wrzątku z solą i cukrem, odcedzamy i przekładamy do zimnej wody, dzięki temu nie stracą koloru. Na patelni na maśle przesmażamy szczypiorek, papryczkę ostrą, sól i pieprz. Smażymy krótko, dodajemy brokuły pokrojone na małe różyczki, pozostawiając kilka do dekoracji. Wszystko mieszamy, dodajemy mascarpone.
- Ciasto makaronowe rozwałkujemy, ale nieco grubiej, wykrawamy kółka jak pięć zeta, gotujemy w wodzie z dodatkiem soli. Ugotowany dodajemy do sosu z brokułami, podlewając niedużą ilością wody z gotowania makaronu. Na makaron wykładamy pulpety, różyczki brokuł.
Zielona zupa ziemniaczana z jajkiem jako wkładką
Składniki na zieloną zupę ziemniaczaną z jajkiem:
- 10 ziemniaków
- szczypiorek 1 pęczek
- koperek 1 pęczek
- masło klarowane
- sałata masłowa 2 szt.
- sok z cytryny
- 2 jajka
- 120 g boczku wędzonego w kawałku
- rzodkiewki 1 pęczek
- bulion warzywny 2 szkl.
- pieprz biały mielony
- sól
- śmietanka 36% 150 ml
Jak przygotować zieloną zupę ziemniaczaną z jajkiem?
- Na maśle przesmażamy ziemniaki pokrojone w kostkę. Dodajemy szczypiorek, część koperku. Podlewamy bulionem tak, aby tylko przykryć ziemniaki, doprawiamy pieprzem białym, solą gotujemy do miękkości. Pod koniec gotowania dodajemy śmietankę.
- Na patelni przesmażamy krótko na maśle sałatę masłową i liście z rzodkiewki, które nadadzą ostrości. Dodajemy do ziemniaków, wszystko miksujemy na krem.
- Jajka sadzimy na patelni, z boczkiem pokrojonym w kostkę. Rzodkiewki kroimy na cienkie plasterki. Na gotowy krem wykładamy jajko sadzone, posypujemy skwarkami z boczku, plasterkami rzodkiewki i gałązkami kopru.
Rolada biszkoptowa mocno miętowa z jabłkami
Składniki na roladę biszkoptową miętową z jabłkami:
- cukier 360 g
- mąka 280 g
- 8 jaj
- szczypta soli
- mięta świeża 2 doniczki
- masło 50 g
- krople żołądkowe
- 4 jabłka duże
- kiwi 6 szt.
- białka 6 szt.
- cukier drobny 300 g
Jak przygotować roladę biszkoptową miętową z jabłkami?
- Białka ubijamy z solą na puszystą pianę, w trakcie dodajemy cukier i ubijamy dalej. 3 łyżki cukru odkładamy, a pozostały ląduje w ubijanych białkach. Kiedy tylko białka będą błyszczące i sztywne, dodajemy żółtka i nadal nie przerywamy ubijania. Pozostawiony cukier miksujemy z miętą, powstaje nam cukier miętowy, który dodajemy pod sam koniec do połowy ciasta. Mąkę dodajemy w trzech turach, mieszamy już ręcznie najlepiej za pomocą rózgi, przy ostatnim dodaniu mąki dodajemy rozpuszczone masło i kilka kropel żołądkowych.
- Jabłka ścieramy na tarce, papier pergaminowy przesmarowujemy masłem, wysypujemy starte jabłka i na wierzch wykładamy ciasto biszkoptowe. Pieczemy w piekarniku temp. 180 stopni, czas około 20 minut.
- Kiwi kroimy w kostkę i przesmażamy na miodzie. Jeszcze ciepłe przekładamy na blat, wykładamy przesmażone kiwi od strony jabłek i zwijamy roladę.
- Białka ubijamy ze szczyptą soli, kiedy piana będzie ubita, dodajemy 100 g cukru i ubijamy do momentu, aż piana stanie się gęsta i szklista. Pozostały cukier zalewamy 50 ml wody i gotujemy syrop, który spadając z łyżki będzie zamieniał się w cienką nitkę. Gorący syrop dodajemy do ubijających się białek i jeszcze ubijamy do momentu, aż wszystko zacznie lekko stygnąć.
- Bezę tzw. włoską wykładamy na ciasto, opalarką podrumieniamy, dekorujemy listkami mięty, kawałkami kiwi i jabłek.
Zobacz też:
Łosoś z sosem cytrynowym, biscotti al vino i inne maślane przysmaki. Oto sprawdzone przepisy
Babeczki z klusek z rosołu, pizza z czerstwego chleba i inne proste dania z recyklingu
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: Andrzej Polan
podziel się: