Wiemy, gdzie żyje rybka Nemo. To jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Polsce

200 motyli mieszka przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu koło Bielska-Białej. W tamtejszej motylarni żyje wiele gatunków pochodzących z różnych zakątków świata. Jakie jeszcze stworzenia można tam spotkać? Sprawdziła to nasza reporterka.

Motyle w Jaworzu

Motylarnię stanowi sferyczny, częściowo przezroczysty namiot o średnicy 9,5 m i wysokości 4,75 m. Łączna jego powierzchnia wynosi 75 m kw. W namiocie umieszczona została roślinność rodzima oraz egzotyczna, a także inkubatory dla larw motyli i formikarium.

Docelowo w Jaworzu podziwiać będzie można ok. 400 motyli tropikalnych i rodzimych. Obecnie jest ich tam 200.

Tutaj akurat na naszych pomarańczach siedzą motyle z trzech różnych kontynentów. Mamy tutaj Amerykę Południową w postaci tych Caligo, mamy Azję Południowo-Wschodnią, jak ten Kalima czy ten Papilio polytes, który szykuje się do lotu, no i mamy nasze europejskie pawiki. Jest to rusałka, która żyje w naszych ogródkach, żerując na zwykłej pokrzywie

- powiedział przewodnik po motylarni, Bartek Czader.

Dorosłe osobniki żywią się wszystkim, co słodkie, m.in. sokiem z pomarańczy, wodą z cukrem, miodem czy fermentującym sokiem z drzew.

Motyle lubią też sól, dlatego jeśli ktoś jest lekko spocony, taki motyl potrafi usiąść na twarzy i spijać pot z czoła czy nosa

- dodał pan Bartek.

Przychodząc w to miejsce można nie tylko podziwiać przepiękne okazy, ale również dowiedzieć się, jak się je chroni oraz co zrobić, aby przyciągnąć je do swojego ogrodu.

Co oprócz motyli?

W motylarni mieszkają również: mrówki żniwiarki, liściec, a także straszyki. W muzeum natomiast znajdują się trzy akwaria. W jednym z nich żyją rybki z jeziora Malawi. Dużą atrakcją jest rybka Nemo.

Dzieci do niej lgną i bardzo często chcą do niej wracać

- przyznała dyrektor placówki Barbara Szermańska.

>>> Zobacz także:

Został postrzelony i stracił pół pyska. Mimo wyglądu znalazł kochający dom

Ewa Zgrabczyńska - jak żyje dyrektorka zoo, która uratowała sławne tygrysy? "Nazywają mnie wariatką od kotów"

Niezwykłe portrety bezdomnych psów. "Te zwierzaki nie są biedne, nie są za kratami - są dziełem sztuki"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie