Newsy

Wielka Brytania wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z kilku państw. Wśród nich jest Polska?

Kwarantanna

Justin Paget/Getty Images

Newsy

Wielka Brytania wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z kilku państw. Wśród nich jest Polska?

Kwarantanna

Justin Paget/Getty Images

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że wprowadza obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających na Wyspy m.in. z Francji i Holandii. Za jej nieprzestrzeganie grozi w Anglii, Walii i Irlandii Północnej kara w wysokości 1000 funtów, a w Szkocji - 480. Czy na liście jest także Polska?

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii

Od soboty rano wszyscy przyjeżdżający z Francji, Holandii oraz Malty muszą przejść w Wielkiej Brytanii obowiązkową 14-dniową kwarantannę - ogłosił w czwartek późnym wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Obowiązkiem kwarantanny, który wchodzi w życie o 4.00 rano w sobotę, objęci będą ponadto przyjeżdżający z Monako, brytyjskiego terytorium zależnego Turks i Caicos oraz Aruby, leżącej na Karaibach części Królestwa Niderlandów.

Dziś wieczorem ogłaszamy, że zostanie wprowadzona kwarantanna dla przyjazdów z kilku miejsc, w tym z Francji i Holandii. Ponieważ tak ciężko pracowaliśmy, aby sprowadzić w dół liczbę przypadków, nie możemy sobie pozwolić na ponowny ich import z innych miejsc

- oświadczył Shapps.

Informacja ta została podana zaledwie kilka godzin po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że będzie "absolutnie bezwzględny" przy podejmowaniu decyzji o wprowadzaniu kwarantanny dla przyjazdów z państw, gdzie szybko rośnie liczba zakażeń.

Musimy być absolutnie bezwzględni w tej kwestii, nawet wobec naszych najbliższych i najdroższych przyjaciół i partnerów. Myślę, że wszyscy to rozumieją. Przyjrzymy się danym dziś po południu, sprawdzając, dokąd zmierza Francja i inne kraje

- mówił Johnson.

Wzrost zakażeń we Francji i Holandii

We środę władze francuskie poinformowały o wykryciu w ciągu minionej doby 2524 nowych zakażeń, co jest najwyższą liczbą od czasu złagodzenia w tym kraju wprowadzonych restrykcji. To oznacza wzrost ich liczby w ciągu tygodnia o 66 proc. W przypadku Holandii liczba zakażeń zwiększyła się o 52 proc., a na Malcie - o 105 proc.

Francja jest dla Brytyjczyków drugim najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów zagranicznych - po Hiszpanii. W zeszłym roku odwiedziło ją 10,35 mln obywateli brytyjskich. Jednocześnie ministerstwo spraw zagranicznych zaleciło, aby powstrzymać się od wszelkich wyjazdów do tego kraju, o ile nie są one absolutnie konieczne.

Kary za nieprzestrzeganie kwarantanny

Ogłoszona na początku lipca lista państw i terytoriów, z których przyjazd do Wielkiej Brytanii nie łączy się z obowiązkiem kwarantanny, liczyła początkowo 73 pozycje, z czego 14 to brytyjskie terytoria zamorskie. Jeszcze przed wejściem w życie listy została z niej zdjęta Serbia, a później Hiszpania, Luksemburg, Belgia, Andora i Bahamy, zaś dopisano do niej Malezję i Brunei.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi w Anglii, Walii i Irlandii Północnej kara w wysokości 1000 funtów, a w Szkocji - 480.

Zobaczcie, w jakich państwach poluzowano, a w jakich zaostrzono obostrzenia związane z koronawirusem:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Powrót do szkół - są nowe rozporządzenia dotyczące nauczania w czasie epidemii

Czy szczepienie przeciwko gruźlicy chroni przed koronawirusem?

Unikey - pomysłowe narzędzie studenta AGH na czas pandemii: "Jest wygodny w użyciu oraz wytrzymały"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
86
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0