Zwierzęta

Uzdrawiająca moc zwierząt. Blant pomaga wybudzać dzieci ze śpiączki

Zwierzęta

Uzdrawiająca moc zwierząt. Blant pomaga wybudzać dzieci ze śpiączki

Blant to czteroletni pies rasy flat-coated retriever, który od dwóch, wraz z wolontariuszką Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom Aleną Beszter, odwiedza pacjentów wracających do zdrowia.  Obecność psa ma odwracać uwagę pacjentów od bolesnej i nieprzyjemnej rehabilitacji, a dotyk jego miłej i gładkiej sierści - działać rozluźniająco.

Alena i Blant są wolontariuszami w Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom, którzy wspierają pacjentów w dochodzeniu do zdrowia i sprawności. Są zgranym duetem. Razem pomagają w wielu miejscach: Klinice Budzik, na Oddziale Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, w Szpitalu Psychiatrycznym w Drewnicy, w świetlicach środowiskowych i domach pomocy społecznej, a w przedszkolach prowadzą akcję „Uwaga, dobry pies”, która uczy dzieci komunikacji ze zwierzęciem.

Cel dogoterapii

Zadaniem Blanta jest wchodzenie w interakcje z pacjentami i wykonywanie przy tym określonych zadań. Obecność psa ma odwracać uwagę pacjentów od bolesnej i nieprzyjemnej rehabilitacji, a dotyk jego miłej i gładkiej sierści - działać rozluźniająco.

Przygotowanie psa do dogoterapii

Psy zajmujące się dogoterapią muszą mieć odpowiednie cechy charakteru.

Trzeba szukać psa, który będzie zrównoważony emocjonalnie i chętny, gotowy do pracy. Będzie chciał ćwiczyć z nami i będzie mu to sprawiało przyjemność. To jest trudne. Nie ma ras, które są do tego predysponowane. Retrivery często pomagają, bo to jest rasa, która ponad wszystko ceni kontakt z człowiekiem. Praca sprawia mu ogromną przyjemność. On się cieszy w momencie, gdy wchodzi do pracy, co jest bardzo ważne dla percepcji pacjentów

– wyjaśniła Alena Beszter, dogoterapeutka.

Psy przeznaczone do dogoterapii zaczynają pracę po skończeniu dwóch lat. Wcześniej, muszą przejść specjalistyczne szkolenie. Ukończenia stosownych kursów i uzyskania odpowiedniego certyfikatu wymaga się również od przewodnika czworonoga. Potem, do obowiązków dochodzą codzienne treningi i kolejne szkolenia. Psy są w stanie pomagać od 4 do 6 godzin tygodniowo. Każde 60 minut to dla pupila tryle co 8-godzinny dzień pracy człowieka. Do obowiązków opiekuna należy czuwanie nad dobrostanem psa i wyłapywanie oznak jego zmęczenia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Pomagają seniorom w domu opieki, ale same też potrzebują pomocy. Te psiaki szukają kochającej rodziny!

9 milionów skoków warte 9 milionów złotych. Mateusz Damięcki walczy o życie Kacperka

Ponad 40 milionów złotych za życie ośmiorga chorych dzieci. Chajzer: "Potrzeba drugiego Owsiaka"

Co sądzisz o tym artykule?
88
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0