Uczulenie na penicylinę a szczepionka przeciw COVID-19. Jakie jest ryzyko w przypadku alergii?

Pytanie od widza
Szczepienia w Polsce trwają, ale wciąż pojawia się wiele wątpliwości i zapytań o to, czy lek na pewno jest bezpieczny. Jeden z naszych widzów zadał pytanie, czy osoba z uczuleniem na penicylinę może poddać się szczepieniu. Wątpliwości rozwiał w naszym programie dr Paweł Grzesiowski.

Szczepionka na COVID-19 a uczulenie na leki

Czy jeśli ktoś jest uczulony na penicylinę, to czy może przyjąć szczepionkę na COVID? O odpowiedź na pytanie poprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Aktualne ostrzeżenia dot. szczepionki firmy Pfizer i Moderna mówią o tym, żeby z ostrożnością, bądź nie stosować jej u osób, które przeszły wstrząs anafilaktyczny. Każda osoba, która przeszła anafilaksję w swoim życiu, powinna powiedzieć o tym swojemu lekarzowi kwalifikującemu do szczepień. Tylko ta indywidualna konsultacja będzie istotna - po analizie ryzyka i korzyści, decyzja zostanie podjęta. Kwestia uczulenia na leki bez anafilaksji nie powinna stanowić przeciwskazania do podania szczepionki - powiedział w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Powikłania po szczepionce na COVID-19

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce przeciwko koronawirusowi. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej.

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych szczepionek - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!