Znał wszystkich i wszystkich filmował. Nie wyobrażał sobie życia bez podróży. „Tony Halik” to historia człowieka, który niezwykle skutecznie tworzył swoją legendę. O pracy nad tym dokumentem opowiadał nam jego reżyser Marcin Borchardt.
Tony Halk – film o podróżniku
Marcin Borchardt, kiedy szukał dużego tematu na nowy film, natknął się na książkę o Tonym Haliku. Zafascynowany historią podróżnika zadzwonił do jego żony, Elżbiety Dzikowskiej.
Okazało się, kiedy się do niej dodzwoniłem, że ona jest trzy tysiące metrów nad poziomem morza, w dżungli, i zmierza do zaginionej stolicy Inków
- wspomina reżyser.
Czyli do tego samego miejsca, do którego w 1976 roku wybrała się z Tonym. Skontaktowali się raz jeszcze, kiedy podróżniczka wróciła z wyprawy.
Elżbieta od razu zdradziła, że jest skarb i tym skarbem było prywatne archiwum Tony’ego, które po jego śmierci zostało przewiezione do Filmoteki Narodowej w formie prywatnego depozytu i tam złożone gdzieś w kazamatach
- opowiada Marcin Borchardt.
Archiwum zawierało sto osiemdziesiąt taśm filmowych, nigdy wcześniej niewykorzystywanych. Trzeba było je zdygitalizować, więc reżyser podjął się tego wyzwania.
Dokument o Tonym Haliku
Nie ma wątpliwości, że historia Tony’ego Halika jest absolutnie wyjątkowa i to od samego początku. Jako nastolatek uciekł z rodzinnego Płocka, podróżując tratwą aż do Wolego Miasta Gdańska. W czasie II Wojny Światowej został wcielony do Wehrmachtu, skąd w 1944 roku uciekł, przyłączając się do francuskiego ruchu oporu. Po wojnie rozpoczął podróże.
Jego gwiazdorstwo zaczęło się na początku lat siedemdziesiątych, kiedy przyjechał razem z prezydentem Richardem Nixonem do Polski. To była pierwsza wizyta amerykańskiego, urzędującego prezydenta w Polsce
- mówi Marcin Borchardt.
Tę oraz więcej historii zobaczycie w dokumencie „Tony Halik”. To historia człowieka, który tak skutecznie stworzył własną legendę, że do dziś nie wiemy, co jest w niej prawdą. Film został oparty na niepublikowanych wcześniej nagraniach z prywatnego archiwum Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz na wywiadzie-rzece, do którego udało się namówić syna podróżnika. To opowieść o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, żeby mogły się ziścić.
Dokument możecie obejrzeć na festiwalu filmowym Millennium Docs Against Gravity w niedzielę, 6 września. Po projekcji zaplanowane jest spotkanie z twórcami. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej festiwalu. Zobaczcie zwiastun:
Zobacz też:
Ekskluzywny wywiad z Johnem Davidem Washingtonem. O aktorstwie, filmie "Tenet" i sławnym ojcu
OFF Camera 2020: "Amerykańscy niezależni" powracają
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska