"Polaków portret własny", czyli studencki dokument o pandemii: "To czas zmian, jesteśmy ciekawi, jak się zakończy"

Rok 2020 ze względu na pandemię koronawirusa zapisze się wielkimi literami na całym świecie, także w naszym kraju. Historie z życia Polaków w tym niezwykłym czasie pokaże dokument, nad którym pracują studenci łódzkiej szkoły filmowej. Mają już 250 bohaterów i ponad 150 godzin materiału. O szczegółach tego niezwykłego projektu opowiadali w naszym programie.

„Polaków portret własny”

Studenci łódzkiej Szkoły Filmowej robią dokument o koronawirusie - „Polaków portret własny”, który prezentuje historie z życia Polaków w roku 2020. Celem jest stworzenie kapsuły czasu, która będzie upamiętnieniem tego ważnego roku w historii naszego kraju.

Jakub Drobczyński, Robert Rawłuszewicz i Maciej Białoruski są na piątym roku są reżyserii, a Jakub Rados - na 2 roku montażu.

Spędzasz czas z rodziną? Siedzisz godzinami na balkonie? Może coś ciekawego zaobserwowałeś? Zacząłeś robić rzeczy, o których zawsze marzyłeś? A może wkurza cię wiercenie sąsiada? Podziel się tym ze światem! Zróbmy razem film!

– zaapelowali w Internecie, dodając etykietę #pandemiafilmowa.

Poprosili, by ludzie wysyłali im nagrania, które przedstawiają ważny, emocjonujący, śmieszny, ciekawy lub wzruszający moment życia w czasie pandemii.

Odzew był bardzo duży, młodzi twórcy dostali tysiące filmików z całej Polski.

Od drobnych, śmiesznych, zabawowych filmików z mieszkań po bardzo poważne, nawet czasami wołanie o pomoc, żeby ktoś kogoś zauważył

- opowiada Jakub Drobczyński.

Jaki obraz Polaków w roku 2020 wyłania się z tych filmów?

To czas zmian, dla niektórych trudny, dla niektórych bardzo ciekawy, przełomowy. Też jeszcze nie wiemy i jesteśmy ciekawi, jak się zakończy. Dlatego postanowiliśmy, że film nie kręcimy tylko w okresie lockdawnu, ale przez cały rok

- wyjaśnia Maciej Białoruski.

#pandemiafilmowa - film dokumentalny o Polakach w czasie pandemii

To bardzo specyficzny projekt, bo mamy 250 bohaterów i ponad 150 godzin materiału, a jeszcze go przybywa - podkreśla montażysta Jakub Rados.

Trzeba to systematycznie przeglądać i układać, tworzyć historie poszczególnych bohaterów. Dokument jest specyficznym gatunkiem, gdzie konstrukcja się tworzy dopiero na stole montażowym, gdzie te wszystkie klocki składamy, żeby narracja była czytelna i emocjonująca

Naszym głównym celem nie są festiwale, ale zrobienie dobrego filmu - mówi Robert Rawłuszewicz.

W okresie kwarantanny ludzie byli w izolacji, a nam udało się zbudować relacje z bohaterami, dzięki temu prowadzą nasz film i to jest wyjątkowe. Ten film budują nasi bohaterowie

- zaznacza reżyser.

Filmy ze swoją codziennością można nadsyłać na adres: polakowportretwlasny@gmail.com, patronat nad całością projektu sprawuje Szkoła Filmowa w Łodzi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Ridley Scott tworzy sequel kultowego „Gladiatora”. Podobno nie jest łatwo

Kino 2020: Pierwszy festiwal filmowy w czasie kwarantanny

James Bond będzie miał dziecko? "To coś, czego wielbiciele nigdy by nie przewidzieli"

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!