Styl Życia

To najstarsza drewniana wieś w Polsce

Styl Życia

To najstarsza drewniana wieś w Polsce

W Polsce, na Mazurach, znajduje się wieś Klon - perełka drewnianej architektury. To najstarsza zarejestrowana drewniana wieś w Polsce. Akt założycielski wsi pochodzi z 5 listopada 1654 roku. Dziennikarz Łukasz Radwan sprawdził jak się w tej wsi żyje, mieszka w zabytkowych domach i skąd pochodzi nazwa wsi.

Źródło: Dzień Dobry TVN |
Co sądzisz o tym artykule?
89
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
25.02.2019
Owmnwla
Dziękuję za materiał. W Polsce straciliśmy wiele zabytków, również drewnianych. Dzis często niestety opuszczonych. Zarówno w wojnach jak i w nowych czasach, kiedy nowe "gargamele" i krzykliwe reklamy niweczą krajobraz małych miejscowości.. Jedna skoro prezentowane wnętrze tego pięknego drewniaka jest zabytkiem to czemu są tam nowoczesne drzwi wiórkowe z dwoma prostokątami z sieciowego marketu?! Nie zachowały się oryginalne? Przecież warto zachować oryginalne drzwi, luki wypełnić np. masą czy kitem konserwatorskim i je np. zaolejować olejem do drewna lub pomalować! Szanujmy stare budownictwo wraz ze stolarką!
25.02.2019
Ownwlam
Dziękuję za ważny i interesujący materiał. Przez trudne dzieje straciliśmy sporo zbytków w Polsce, zwłaszcza drewnianych, również przez zaniedbania i lekceważenie tego stylu i dominację nowych "gargameli" i krzykliwych rklam w małych miejscowościach . Jednak skoro pokazany w filmie drewniany dom jest zabytkiem to na Boga czemu ma nowoczesne, wiórkowe drzwi z dwoma prostokątami z sieciowego marketu?! Nie zachowały się stare drzwi?? Przecież można wypełnić luli np. kitem konserwatorskim, masą itp. i je np. zaolejować olejem do drewna. Wiem, ze wiele obiektów, siedlisk, starych domów na wsiach jest opuszczonych lub niestety bez gustu remontowanych, ale można zaadaptowanć dom zachowując jego oryginalne elementy jesli się da! Anglicy chronią cale miasteczka zabytkowe, tereny zielone przed nie szanowaniem ich oryginalności i styli prawem i obszarami chronionymi!