Piotr Czajkowski to niezwykły artysta, którego obrazy zachwycają kolekcjonerów na całym świecie. Można je znaleźć w prywatnych zbiorach od Japonii, po Rosję, a także w Stanach Zjednoczonych. Z artystą spotkał się nasz dziennikarz Łukasz Radwan.
Szymon Drej jest dyrektorem muzeum "Bitwy pod Grunwaldem" i - ze względu na swoje zainteresowania - często jest porównywany do kultowego Indiany Jonesa. Jednak jego życie było pełne zakrętów. Jak udało mu się z nich wyjść? O tym opowiedział naszemu dziennikarzowi, Łukaszowi Radwanowi.
David LaChapelle jest fotografem gwiazd. Amerykanin od lat prowokuje i wzbudza kontrowersje. Przed jego obiektywem pozują największe gwiazdy Hollywood. Jak przyznał w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Łukaszem Radwanem, współpraca z gwiazdami nie jest łatwa, dlatego stając za obiektywem, musi wykazywać się sporą empatią. Jak wyglądały jego początki? Jaki wpływ na jego karierę miał Andy Warhol?
Roboty i sztuczna inteligencja wkraczają do niemal wszystkich dziedzin naszego życia, nawet do świata sztuki. Niedawno w nowojorskim domu aukcyjnym wystawiono portret "Edmonda De Belamiego”, który został wygenerowany za pomocą algorytmu i bazy składającej się z 15 000 portretów namalowanym pomiędzy XIV a XX w. Obraz sprzedano za 432,5 tys. dolarów (co stanowi równowartość ok. 1,6 mln zł). W jaki jeszcze sposób roboty zrewolucjonizowały rynek sztuki? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Są osoby, które życzą sobie pogrzebu świeckiego. Jak wygląda taka uroczystość? Jak przygotowują się do niej mistrzowie ceremonii pogrzebowych? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Okazuje się, że tomografy komputerowe służą nie tylko do badania naszych organizmów, ale także do badania najwybitniejszych dzieł sztuki. Po co to się robi? Jak wygląda konserwacja arcydzieł sztuki? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Robert Konieczny to architekt słynący ze śmiałych, często nowatorskich realizacji i projektów. Jego dom - Arka został uznany za najlepszy na świecie. Ostatnio zaprojektował dom, który nazwał "domem po drodze". Skąd ta nazwa? Z jakich materiałów zbudowany jest dom? Czy ten projekt też już został wyróżniony? Z Robertem Koniecznym rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Sztuka, podobnie jak przyroda, nie lubi próżni. Grupa Rurales jeździ po Polsce szukając ścian pod murale. Jak mówią, to dla nich odskocznia od miejskiego zgiełku. Skąd pomysł, by malować murale w wiejskim krajobrazie? Jak reagują na nich miejscowi?
Studenci i wykładowcy uczelni medycznych nie wyobrażają sobie nauki anatomii i ćwiczeń z zakresu wykonywania zabiegów chirurgicznych bez użycia fantomów. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan odwiedził zakład, w którym wykonuje się takie modele. Zobaczcie, jak powstają fantomy.
Na świecie pozostały już tylko 4 takie walizy! Kufer podróżny Ignacego Paderewskiego to prawdziwe dzieło sztuki. Zaprojektował go sam Louis Vuitton. Jak na niekwestionowaną gwiazdę swoich czasów przystało, Ignacy Jan Paderewski podróżował z klasą. Łukasz Radwan postanowił zaprezentować naszym widzom niezwykły kufer, który nasz wybitny pianista otrzymał od znanego projektanta. Jak myślicie, ile kosztuje dziś taka walizka?
Łukasz Radwan postanowił przybliżyć naszym widzom jeden z siedmiu cudów Polski - Kanał Elbląski. To jedyny taki kanał na świecie! Jakie atrakcje oferuje nam ten zabytek i pomnik historii? Co można zobaczyć podróżując kanałem?
Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan pojechał do Świnoujścia, by spotkać się z ciekawymi artystami. Będąc wśród nich, nabrał ochoty na namalowanie obrazu. Gdzie szukał inspiracji? Co uwiecznił na płótnie? Zobaczcie!
W areszcie śledczym w Poznaniu osadzeni uczą się technik plastycznych. Co im dają te zajęcia? Czy zamierzają kontynuować naukę rysunku po wyjściu na wolność? Więźniów odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Zdaniem Łukasza Radwana najsłynniejszym obrazem na świecie jest portret - portret Mona Lisy. Nie wiadomo, co Gioconda myślała na temat swoje wizerunku przedstawionego na obrazie przez Leonarda da Vinci, wiadomo jednak, co sądzą artyści sportretowani przez Iwonę Golor. Malarkę odwiedził Łukasz Radwan. Zobaczcie, kogo sportretowała...
Historia sztuki jest nierozerwalnie związana z fałszerstwem. O fałszerzach, ich umiejętnościach i stworzonych przez nich podróbkach, które możemy zobaczyć w muzeach opowiedział nam prof. Jerzy Miziołek - historyk sztuki i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego: "Wiele fałszerstw to są wybitne, znakomite dzieła sztuki. Ci artyści, gdyby żyli w czasach Botticellego, Leonarda da Vinci lub twórców starożytnych, byliby tak wybitni, jak oni sami, jak Ci, których fałszowano".
Międzynarodowe grono architektów doceniło niewielki dom w Szuminie, uznając je za jedno z najciekawszych domów na świecie. Za co doceniono ten dom? To tutaj żył i pracował Oskar Hansen, architekt, projektant, artysta malarz i rzeźbiarz. Hansen jest twórcą tzw. "formy otwartej", oznaczającej że twórca nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki. Dzięki temu dom w Szuminie zawsze żył. Po domu Łukasza Radwana oprowadził architekt Tomasz Fudala. Oskar Hansen sformułował również koncepcję linearnego systemu ciągłego. Zakładała ona powstanie systemu wielkich miast rozciągających się w czterech równoległych pasmach z północy Polski na południe. W Szuminie Oskar Hansen spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł w 2005 roku. Jak był prywatnie Oskar Hansen? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy syna architekta Igora Hansena.
Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w rynek sztuki. Jakimi zasadami się kierować przy zakupie obrazów i rzeźb? W których polskich artystów warto zainwestować? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Nauka objaśnia nam, jak funkcjonuje świat, ale tylko sztuka może nas z nim pogodzić - mówi dziennikarz Łukasz Radwan, który odwiedził szpital psychiatryczny w Tworkach po to, by dowiedzieć się na czym polega art terapia. Ilu Polaków choruje na choroby psychiczne? Co szpital psychiatryczny oferuje swoim pacjentom? Kiedy psychiatria zainteresowała się leczeniem poprzez sztukę?
Polskie meble zawsze były cenione za granicą. Ale nigdy nie mogliśmy podbić serc Amerykanów. Do czasu, aż pewna manufaktura pokazała swoją kuchnię na wystawie w Waszyngtonie. Zobaczcie, jak powstają meble, w których tradycja łączy się z nowoczesnością. Czym się różni projektowanie dla Amerykanów od projektowania dla Europejczyków? Sprawdzi to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Stanisław Kmiecik, mimo że od urodzenia nie ma rąk, maluje piękne obrazy. Ile ich stworzył do tej pory? Od kiedy maluje? Czym trzyma pędzel? Malarza odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach został wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co o tym zdecydowało? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan wybrał się do kopalni, aby przekonać się na własne oczy, co kryją te niezwykłe podziemia. Jaka jest ich historia? Podobno po napiciu się wody z kopalni jest się ładniejszym i mądrzejszym. Łukasz postanowił to sprawdzić. Podziałało? :)
Moda na meble z epoki PRL-u powróciła. Odrestaurowane starocie są obecnie warte krocie. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Waliska i Damiana Szczęsnego, którzy sprzedają meble z minionej epoki. Jak wyszukują stare przedmioty? Czy zdarza im się "nurkować" w śmietnikach?
Ignacy Jan Paderewski był polskim pianistą, kompozytorem i działaczem niepodległościowym. O jego względy zabiegały największe głowy państw, a nawet papież. Jego tajemnice postanowił odkryć dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Jakie informacje udało mu się zdobyć?
Jaki człowiekiem był malarz Jan Matejko? Czy to prawda, że był pracoholikiem? Dlaczego Matejko miał złamany nos? Kto na jego obrazach "grał" postaci królowych? I jak Jan Matejko kreował modę w XIX wieku? Dziennikarz Łukasz Radwan wybrał się do domu Jana Matejki w Krakowie, by spotkać się tam z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem i kuratorem kolekcji Jana Matejki.
W Polsce, na Mazurach, znajduje się wieś Klon - perełka drewnianej architektury. To najstarsza zarejestrowana drewniana wieś w Polsce. Akt założycielski wsi pochodzi z 5 listopada 1654 roku. Dziennikarz Łukasz Radwan sprawdził jak się w tej wsi żyje, mieszka w zabytkowych domach i skąd pochodzi nazwa wsi.
Szkło towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. W Wrocławiu mieszka jeden z najwybitniejszych artystów zajmujących się szkłem. To Wojciech Olech, którego w jego pracowni odwiedził Łukasz Radwan.
Muzeum Warszawy powstało w 1936 roku jako filia Muzeum Narodowego. Zajmuje 11 kamienic. Znajduje się w nim aż 300 tys. eksponatów. Czy pochodzą one głównie od darczyńców? Jakie ekspozycje można zobaczyć w muzeum? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
W Poczdamie tworzył i żył fizyk oraz laureat nagrody Nobla Albert Einstein. Jego śladami wybrał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Jakim człowiekiem był Einstein? Czy to prawda, że w szkole miał problemy z naukami ścisłymi? Dlaczego miał taką dziwną fryzurę - czy jego nastroszone włosy to wynik porażenia prądem? ;) Łukasz miał okazję zwiedzić letnią rezydencję naukowca i jego obserwatorium.
Syn znanego aktora Wiesława Michnikowskiego - Piotr, tak jak ojciec, postanowił spełniać się artystycznie. Nie wybrał jednak sceny. Jaką sztukę tworzy? Odwiedził go dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Jeszcze w XVII i XVIII wieku Leszno przypominało małą Amerykę. Mieszkali tu Polacy, Niemcy, Włosi i Czesi. Świadczą o tym m.in. płyty nagrobne, ale pozostało po nich coś jeszcze - portrety trumienne. Ile kosztowało ich wykonanie? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.