Jego obrazy zawierają ukryte kody związane z paryskim metrem. "To zapiski z moich podróży do Paryża"

Piotr Czajkowski to niezwykły artysta, którego obrazy zachwycają kolekcjonerów na całym świecie. Można je znaleźć w prywatnych zbiorach od Japonii, po Rosję, a także w Stanach Zjednoczonych. Z artystą spotkał się nasz dziennikarz Łukasz Radwan.

Cykl "Metro"

Motywem przewodnim obrazów i rysunków Piotra Czajkowskiego jest paryskie metro. W pracach malarza przenikające się frazy tekstu tworzą ciągi znaczeniowe, które odnoszą się do autentycznie brzmiących nazw stacji i linii kolejki podziemnej francuskiej stolicy.
- Są to zapiski, które są moim pamiętnikiem z podróży do Paryża, odzwierciedlają różne sytuacje, różne spotkania, różne chwile. (...) To były podróże nasycone wielkimi emocjami, a Paryż jest miastem szczególnym. Stał się jakąś ikoną - wyjaśnił artysta.
Cykl o tej tematyce Piotr Czajkowski zaczął tworzyć w 2012 r. i - jak powiedział - wciąż nie brakuje mu pomysłów na kolejne obrazy i rysunki. Niestety brakuje mu czasu, aby je zrealizować.
- Do tej pory namalowałem ok. 150 takich prac, które znajdują się na całym świecie - zdradził.

Praca dydaktyczna

Piotr Czajkowski ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i od razu po studiach otrzymał propozycję pracy na uczelni w charakterze asystenta.
- Prowadzę pracownię projektowania druku na tkaninie - wyjaśnił.
Przyznał, że prowadzenie zajęć na ASP jest próbą zachowania równowagi między pracą twórczą a dydaktyczną.
- Praca dydaktyka to jest praca, gdzie dajemy, ale też i uczymy się. Ci młodzi ludzie są właściwie obrazem zmieniającego się świata, a rolą pedagoga jest być wrażliwym na te zmiany. Myślę, że wchodzenie w nowe rzeczy jest szalenie potrzebne. (...) Rozwój jest zawsze tam, gdzie jest znak zapytania, gdzie wychodzimy szukając nowej jakości - stwierdził na koniec artysta.
>>> Zobacz także:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf
Reporter: Miłka Fijałkowska
Pozostałe wiadomości