Nauczyciele podpisują oświadczenie
Jak informuje "Rz", nauczycielki w wieku emerytalnym, a więc osoby z tzw. grupy podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem, w jednym z warszawskich przedszkoli po zakończeniu pracy zdalnej musiały oświadczyć, że zgadzają się na pracę stacjonarną. Zdarzały się też placówki, w których osoby po 60. roku życia podpisywały, że są świadome zagrożenia zakażeniem wirusem i nie będą wnosić skarg i pretensji w razie choroby. Nauczyciele - z obawy o pracę - takie oświadczenia podpisują.
Prawna skuteczność takich oświadczeń jest wątpliwa. Nie zmieniają nic w relacji pracodawca-pracownik. Pracownik przez jego podpisanie nie może pogorszyć swojej sytuacji. Nie powinien jednak składać podpisu, tylko poprosić dyrektora szkoły lub przedszkola o wyjaśnienie, jakie zdaniem pracodawcy będą konsekwencje, jeżeli nie podpisze takiego oświadczenia
- wyjaśnia Dawid Zdebiak, radca prawny w kancelarii adwokacko-radcowskiej Gujski Zdebiak w Warszawie.
Wytyczne GIS dotyczące pracowników 60 plus
Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczącymi działalności szkół i innych placówek oświatowych w okresie po 1 września 2020 roku, dyrektor szkoły powinien m.in., w miarę możliwości, tak zorganizować pracę pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, aby zminimalizować ryzyko zakażenia (np. nie angażować ich w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji - w miarę możliwości zastosować pracę zdalną).
Natomiast w przedszkolach - w miarę możliwości - do zajęć opiekuńczych nie należy angażować pracowników po 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
Powrót do szkół
Jak poinformował minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski, od 1 września uczniowie wrócą do szkół, a zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych.
Chcemy, żeby takim podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, zajęcia odbywają się w szkołach i stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach
- powiedział szef resortu edukacji.
Od września będę obowiązywały trzy modele nauczania. Jeśli wystąpiłyby ogniska zakażeń w danych regionach, wówczas dyrektor szkoły będzie mógł "ograniczyć częściowo lub w znacznie większym stopniu funkcjonowanie tradycyjnego sposobu nauczania".
Dyrektorzy placówek oświatowych i samorządowcy odpowiedzialni za oświatę są nieusatysfakcjonowani wytycznymi z Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi organizacji zajęć w nowym roku szkolnym.
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
>>> Zobacz także:
Powstała nowa lista powiatów objętych obostrzeniami. Są spore zmiany
Zgłosiła napad, który nie miał miejsca. Matka 12-latki tłumaczy się trudną sytuacją finansową
Za długą hulajnogą już nie pojedziesz. Nowe przepisy stawiają ograniczenia
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP