Uczniowie liceum przy Politechnice Białostockiej stworzyli smogowy łazik. "Sąsiedzi mogą teraz zobaczyć, kto na ich ulicy pali śmieciami"

Uczniowie w walce ze smogiem
Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1. Robot może dojechać w każde miejsce, zbadać jakość powietrza i przesłać wyniki badań do Internetu. Dzięki temu, wszyscy mogą sprawdzić, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze np. w ich okolicy.

Łazik bada poziom zanieczyszczenia powietrza

Konstrukcja łazika oparta jest na amortyzowanym zawieszeniu, które pozwala na łatwe i sprawne przemieszczanie się po dowolnym terenie. Najważniejsze elementy są umieszczone w obudowie, która dzięki swoim barwom, ma przyciągać uwagę przechodniów. Na szczycie konstrukcji znajdziemy szereg czujników oraz kamerę.

- Pomysł wziął się z zajęć robotyki. Stworzyliśmy robota, ale nie miał zastosowania. W sezonie zimowym, kiedy chodziliśmy do szkoły odkryliśmy, że wisi jakaś mgła, zagłębiliśmy się w temat i powstało to cudeńko. Ma czujniki alkanów, możemy wykrywać metan, gazy LPG, tlenek węgla - powiedział Mateusz Kraśnicki, uczeń Akademickiego LO Politechniki Białostockiej, elektronik i konstruktor.

- Chcemy zbudować drugą wersję tego robota, która pozwoli nam na badanie tych samych parametrów powietrza na różnych wysokościach. I będzie usprawnieniem błędów tego robota - dodał Sergiusz Jakuszewicz, uczeń Akademickiego LO Politechniki Białostockiej i programista.

Koniec z paleniem śmieci

Wiele osób ciągle nie odeszło od palenia śmieciami w swoich piecach. Łazik przeszkodzi im te praktyki. Urządzenie potrafi wykryć dokładną lokalizację, w której powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone.

- Będzie odczytywał wysokość warstw powietrza Była propozycja z urzędu miasta, żeby wzbogacić ilość pomiarów jakości powietrza, jaka jest w Białymstoku poprzez pracę łazika. Sama idea tego projektu jest edukacyjna z lekką perswazją na osoby, które palą śmieci w swoich piecach. Na stronie dostajemy pomiar z miejscem, w którym został zrobiony - powiedział Grzegorz Nowik, opiekun naukowy i mentor.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości