Koniec jednego roku i początek drugiego jest magicznym czasem przełomu, okresem przejścia z jednej rzeczywistości do drugiej.
Stary Rok bezapelacyjnie przechodzi do historii i nic go już nigdy nie wskrzesi, chyba że wspomnienia. Nowy Rok staje otworem i jest tajemniczym potencjałem, który chcielibyśmy jak najszybciej poznać, stąd tyle wróżb i prognoz w tym właśnie czasie.
Jak każde wielkie przejście, wkraczanie w Nowy Rok było przez naszych przodków obwarowane rytuałami, obrzędami i przesądami, tak aby było… bezpieczne.
Rytuały i magia towarzysząca wszystkim chwilom wielkich zmian, a do takich z pewnością należała zmiana rocznika w kalendarzu, miały za zadanie przyciągnąć szczęście i dobrobyt oraz zabezpieczyć przed pechem. Dlatego należało postępować ostrożnie i z rozwagą, trzymać się ściśle określonych reguł. Obyczaje i przesądy dotyczące żegnania Starego Roku i witania Nowego Roku mają również na celu odciąć niekorzystne tendencje z poprzedniego cyklu.
Obyczaje i przesądy noworoczne
W Starym Roku należy w miarę możliwości pospłacać wszystkie długi, aby nie przenosić ich w nową datę. Obowiązkowo pogodzić się ze zwaśnionymi osobami oraz przeprosić wszystkich, którzy mają do nas żal. W ten sposób będziemy mogli liczyć na harmonijne i dobre relacje z innymi pod nowym rocznikiem.
Sylwestrowe rytuały i ich znaczenie
W ostatni dzień roku czyli w Sylwestra możemy nieco pomóc Losowi i wykonać kilka rytuałów, które mają na celu obłaskawienie przyszłości. Należy spisać na kartce, najlepiej czerwonej, swoje stare kłopoty i problemy, po czym spalić ją przed północą, a popiół wyrzucić za drzwi.
Tego dnia nie powinniśmy nikomu nic pożyczać, to może nas narazić na braki w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.
Przez cały wieczór należy palić świeczkę, która ma za zadanie symbolizować rodzinne ciepło i domowe ognisko przenoszone ze Starego w Nowy Rok. Trzeba uważać, aby świeczka nie zgasła, bo to wyjątkowo niekorzystna wróżba.
W ostatnim dniu rocznego cyklu (ani w pierwszym dniu nowego), nie należy sprzątać, aby nie wymieść zbierającego się szczęścia i dobrobytu. Dobrze byłoby jednak wyrzucić coś popsutego za okno lub drzwi (ostrożnie! szczególnie jeśli ktoś mieszka na wyższych piętrach!), co ma nam ułatwić pozbycie się szkód i kłopotów w Nowym Roku.
Powinno się za to tuż przed północą otworzyć szeroko drzwi i okna, aby zaprosić pozytywne energie do domostwa. Wybierając się na zabawę sylwestrową koniecznie powinniśmy mieć na sobie nową bieliznę, najlepiej koloru czerwonego, co ma zapewnić wyjątkowe powodzenie u płci przeciwnej. Jeśli chcemy wytańczyć się i być bardziej atrakcyjni, wzbudzać zachwyt w oczach innych, według naszych prababek należało wsypać do butów ziarenka maku.
Co robić w sylwestra, aby powodziło się w Nowym Roku
Zaklinanie obfitości i powodzenia najkorzystniej zacząć witaniem Nowego Roku z jakąś kwotą pieniędzy przy sobie, najlepiej w bucie. Łuska wigilijnego karpia schowana w portfelu ma za zadanie przyciągnąć do niego banknoty przez następne dwanaście miesięcy.
Wybuchające wszędzie fajerwerki, których popularność rozpoczęła się jeszcze w starożytnych Chinach, to nic innego jak przeganianie światłem i hałasem złych mocy i duchów.
Od wielu wieków stosowana jest również metoda wróżenia z wina i trunków czyli oinomancja, dlatego dobrze by było uważniej spojrzeć na pierwszy noworoczny toast. Bąbelki unoszące się w kieliszku szampana czy musującego wina, będą prognozą na to jaki czeka Nas rok. Ładne, ciągnące się w prostych łańcuchach bąble wskazują na spokojny i szczęśliwy los. Poskręcane, krzyżujące się, nieskładne, mówią o czekających na wznoszącego toast zawirowaniach i kłopotach.
Oczywiście tuż po północy najlepiej całować ukochaną osobę, ale według przesądów, aby przyniosło to szczęście, mężczyzna powinien pierwszy pocałować kobietę.
W pierwszym dniu Nowego Roku ważne według Naszych przodków było również to co, i jak spożywamy.
Jeszcze w Sylwestra gospodarz obowiązkowo piekł bochniaczki, szczodraki i gościńce, które rozdawał domownikom w Nowy Rok, aby byli najedzeni w każdym nadchodzącym dniu. Teraz rzadko możemy spotkać ten zwyczaj, ale ciasto upieczone w Sylwestra i spożyte za kilkanaście godzin z rodziną, z pewnością spełni taką samą rolę.
Każdą potrawę powinniśmy spożywać na okrągłych talerzach, które jak wszystkie przedmioty o okrągłym kształcie symbolizują płynność i nieskończoność rocznego cyklu.
Warto zjeść w Nowy Rok kapustę i soczewicę bądź groch, które naszym pradziadom przynosiły obfitość i symbolizowały dostatek.
W krajach na południu Europy zamiast na kapustę stawia się na dwanaście winogron na szczęście, po jednym na każdy miesiąc. Płodność i miłość w związku miały natomiast zapewnić zjedzone wspólnie przez małżonków bądź narzeczonych granaty. W naszym klimacie tę funkcję z powodzeniem przejmą jabłka i orzechy.
To jak wypadł pierwszy dzień nowego cyklu było oczywistą zapowiedzią tego jaki będzie cały rok, dlatego szczególną wagę przywiązywano do tego, kto pierwszy pojawił się w gospodarstwie jako gość. Jeśli była to kobieta nie wróżyło to niczego dobrego, chociaż ciężko to teraz zrozumieć. Pożądanym odwiedzającym był mężczyzna, a już szczególnie dobre zapowiedzi dawało pojawienie się chłopca o blond włosach i niebieskich oczach.
Żegnanie przeszłości i witanie przyszłości jak widać było wyczerpującą procedurą. Z pozytywnym nastawieniem oraz samymi dobrymi energiami wchodzimy w nowy cykl, czego oczywiście Czytelnikom życzę.
Do siego roku!
Zobacz także:
- Jakie są najpopularniejsze przesądy noworoczne?
- Przesądy sylwestrowe w Polsce i na świecie
- Jak uniknąć pecha w nowym roku? Pozbądź się z domu tych przedmiotów, zanim zegar wybije północ
Autor: Astrolog Merkurja
Źródło zdjęcia głównego: Volanthevist/Getty images