Styl Życia

Stara szkoła z gęsim piórem. Tu poczujesz się jak w ławce za dawnych lat 

Styl Życia

Stara szkoła z gęsim piórem. Tu poczujesz się jak w ławce za dawnych lat 

W czasach, kiedy wszystko dobywa się zdalnie, wielu uczniów marzy o powrocie do szkół. Zdarza się także, że absolwenci z sentymentem wspominają czasy spędzone w ławce. Janusz Król w swoim gospodarstwie umożliwia odwiedzenie szkoły jak za dawnych lat. Jedną z atrakcji dla gości Muzeum Edukacji w Niezwojowicach jest nauka pisania gęsim piórem. 

Stara szkoła atrakcją dla gości

Janusz Król po zakupie domu zorientował się, że na strychu jego posiadłości znajdują się meble, które dawniej służyły za szkolne ławki. Wkrótce zrekonstruowana przez niego klasa stała się częścią gospodarstwa edukacyjnego prowadzonego przez państwa Królów, którzy obecnie mieszkają w sąsiednim budynku.

- W 77 roku szukałem miejsca, gdzie można by kupić jakiś dom i kupiliśmy dworek, w którym była właśnie stara szkoła. Były tam ławki, które schowaliśmy na strych i tam sobie leżały - opowiadał Janusz Król, założyciel Muzeum Edukacji w Niezwojowicach. 

W zorganizowaniu wyjątkowej przestrzeni pomogła mu córka, która zaangażowała się w ten  pomysł.

- Z siostrą po cichu wydostawałyśmy się na strych i bawiłyśmy się tam w szkołę. Można było udawać, że pisze się piórem czy stalówką. Można było zobaczyć też, jak to wyglądało kiedyś - mówiła Agnieszka Król, która prowadzi niezwojowickie muzeum.

- Kilkanaście lat temu doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby wykorzystać te stare ławki. Zagrała nam myśl, żeby zrobić starą szkołę. Była nam potrzebna też stara tablica, co nie było łatwe, bo tych tablic było mniej. Niektóre rzeczy trzeba było odkupić, a np. takie jak stary dzwonek, zostały nam sprezentowane - dodała. 

Nauka pisania gęsim piórem

Muzeum Edukacji w Niezwojowicach szybko stało się atrakcją dla tych, którzy tęsknią za szkolnymi latami. 

- Zaprosiliśmy absolwentów, którzy tu mieszkali. Zadowoleni byli, że mogą usiąść w tych ławkach i powspominać, jak to było kiedyś - powiedziała Agnieszka Król

Odwiedzający gospodarstwo mogą w ramach warsztatów nauczyć się sztuki pisania gęsim piórem, które w szkołach używane było jeszcze do końca XIX w. 

- Postanowiliśmy przygotować dla odwiedzających gęsie pióro. Mogą je sobie naostrzyć i zabrać na pamiątkę do domu - dodała córka założyciela muzeum. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka
Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0