12 małych lisków w Warcinie
Leśnicy w Warcinie spotkali się z nietypową sytuacją. Zupełnie przypadkiem odkryli, że zamieszkująca jedną z leśnych nor lisica wydała na świat aż 12 młodych. Jest to ewenement, ponieważ w jednym lisim miocie znajduje się z reguły 6-8 małych.
Wykonywałem te zdjęcia, aż w pewnym momencie odłożyłem aparat i zacząłem liczyć, ile ich jest. One tak się próbowały dopchać do mleka matki
- opowiedział Kamil Szydłowski, leśnik.
Maluchy już powoli zaczynają same szukać pokarmu dla siebie. Dopiero uczą się polowania, więc pożywienie przynoszą im jeszcze rodzice. Okazało się również, że w lisiej rodzinie rządzi samica, która poświęca najwięcej czasu na wychowywanie małych i uczenie ich nowych rzeczy. Samiec natomiast ma za zadanie bronić swojej gromadki i dostarczać jej jedzenia.
Zobacz rozmowę Agaty Zjawińskiej z Kamilem Szydłowskim:
Rodziny w świecie zwierząt
Informacja o 12 małych liskach stała się pretekstem do rozmowy na temat modeli rodziny, jakie obowiązują w świecie zwierząt. Zaprosiliśmy do niej Dawida Myśliwca, popularyzatora nauki. Na wstępie ekspert podkreślił, jak niezwykłe jest to, że schemat rodziny w ogóle zaistniał wśród lisków.
Gdybyśmy to tak liczbowo zważyli, większość gatunków jednak stawia, mówiąc tak kolokwialnie, trochę na ilość, nie na jakość. Kiedy formuje się już jakaś rodzina u zwierząt, to jest to zdecydowanie postawienie na jakość
- wytłumaczył.
Bardzo rzadko też zdarza się, że zwierzęcy rodzice opiekują się swoim potomstwem i nie zostawiają ich całkowicie zdanych na siebie. Kosztuje to ich bowiem wiele cennej energii.
Seryjni monogamiści wśród ptaków
W świecie zwierząt najczęściej spotykamy się ze zjawiskami poligamii. Jak jednak powiedział Dawid Myśliwiec, niektóre gatunki są monogamiczne sezonowo. Tak bywa chociażby w przypadku niektórych ptaków, które w jednym okresie łączą się w pary i wychowują gromadkę piskląt, by już w następnym sezonie połączyć się z kimś innym. Często też dochodzi do zdrad wśród ptaków, nawet jeśli co do zasady są gatunkiem całkowicie monogamicznym.
Zdarza się, że przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście procent piskląt, które takie pary odchowują, to są pisklęta, moglibyśmy powiedzieć w takich kategoriach ludzkich, ze zdrady. Ojcem nie jest partner samicy, która te jaja zniosła
- wyjaśnił ekspert.
Wśród wszystkich gatunków ptaków najbardziej monogamiczny jest albatros wędrowny. Rozmnaża się raptem raz na 2 lata i mimo że cały czas jest w locie, to zawsze trafia na swoją parę.. Niestety, istnieją też gatunki, jak dzioborożec, w przypadku których samica bywa zależna od samca. Czasami może to doprowadzić do jej śmierci.
Allorodzicielstwo w świecie zwierząt
Adopcja jest zjawiskiem, które pojawia się również w świecie zwierząt. Można mówić nawet o kilkunastu procentach allorodzicielstwa u niektórych gatunków. Chodzi o zastępczą opiekę nad młodymi, które nie są biologicznymi potomkami danego zwierzęcia. Dawid Myśliwiec wspomniał tu o pszczołach opiekujących się sobą wzajemnie czy ptakach, które gdy trochę podrosną, przejmują opiekę nad młodszym rodzeństwem. Za przykład podał też wilków, chociaż w ich przypadków odbywa się to na trochę innej zasadzie.
Zdarza się, że w takich skupiskach samiec opuszcza grupę po to, żeby spróbować zdominować jakąś inną grupę, być samcem alfa, bo u wilków raczej para alfa się rozmnaża
- powiedział.
Zobacz także:
- Wolny czas poświęcają na fotografowanie dzikiej przyrody. „Często wstaję skoro świt”
- Jak wygląda życie z największymi gadułami w królestwie zwierząt? "Papuga nie jest dla pedantów"
- Bobry – nasi niedoceniani sprzymierzeńcy w walce o środowisko. Przyrodnik: „Poprawiają to, co my psujemy”
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Wioleta Pyśkiewicz