Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Rak prostaty – dzięki badaniom profilaktycznym można go szybko rozpoznać. Objawy i profilaktyka

Planuję długie życie

Rak prostaty – dzięki badaniom profilaktycznym można go szybko rozpoznać. Objawy i profilaktyka

Rak prostaty zajmuje pierwsze miejsce pod względem zapadalności i drugie pod względem umieralności wśród mężczyzn (wg Krajowego Rejestru Nowotworów). W ciągu ostatnich 10 lat liczba chorych na raka prostaty podwoiła się. Choroba wykryta we wczesnym stadium może zostać wyleczona, dlatego warto pamiętać o tej chorobie.

Nowotwór prostaty wciąż jest chorobą, która w męskiej świadomości jest spychana na margines. Panowie boją się badania prostaty, często też nie zdają sobie sprawy, jakie objawy świadczą o rozwijającym się schorzeniu. Aby uwrażliwić społeczeństwo na problem, jaki jest rak prostaty ustanowiono 23 czerwca Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.

Objawy raka prostaty

Niestety pierwsze objawy rozwijającego się nowotworu są niespecyficzne lub w ogóle nie występują. Zawsze należy odwiedzić urologa, jeśli pojawią się następujące objawy:

 • trudności w oddawaniu moczu,
 • częstomocz,
 • dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu,
 • rzadziej zakażenia dróg moczowych,
 • w fazie przerzutów mogą pojawiać się bóle kostne (w okolicy lędźwi),
 • problemy z erekcją,
 • krew w moczu lub spermie.

Nowotwór prostaty rzadko rozpoznawany jest poniżej czterdziestki, szczyt zachorowalności przypada około 70. roku życia.

Czynniki ryzyka:

 • otyłość,
 • brak aktywności fizycznej,
 • przypadki nowotworów prostaty w rodzinie (podłoże genetyczne).

Łagodny przerost prostaty a nowotwór

Rozrost prostaty zaczyna się po 30. roku życia u każdego mężczyzny. Może to powodować zwężenie cewki moczowej i problemy z oddawaniem moczu. Sygnałami zwężenia cewki moczowej są :

 • długie oddawanie moczu,
 • uczucie zalegania,
 • nietrzymanie moczu,
 • przerywany strumień moczu,
 • częstomocz.

Przy pojawieniu się tych sygnałów należy udać się do urologa w celu sprawdzenia stanu prostaty. Przerost prostaty i rak prostaty to różne choroby, ale to stwierdzić może tylko lekarz.

Badania diagnostyczne raka prostaty

W pierwszej kolejności wykonuje się badanie palpacyjne, a także oznacza się stężenie PSA , który jest tak zwanym markerem nowotworowym. Jego podwyższone stężenie wskazuje na zmiany chorobowe w obrębie prostaty (także jej przerost czy zapalenie). Badanie PSA jest wykonywane z krwi i każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien z z urologiem przedyskutować zasadność jego oznaczenia. Wyższe stężenia PSA oznaczają większe ryzyko raka prostaty. Należy zaznaczyć, że podwyższone stężenie PSA nie jest jednoznaczna z rozpoznaniem raka prostaty a jednocześnie niskie nie wyklucza choroby – stąd interpretacja badań leży po stronie specjalisty urologa. W uzasadnionych przypadkach lekarz zalecie biopsję prostaty – wyłącznie stwierdzenie obecności raka w pobranej próbce pozwala na pewne ustalenie rozpoznania.

Leczenie raka prostaty

Rak prostaty wykryty we wczesnym stadium pozwala w dużym odsetku przypadków wyleczyć z choroby. Warto jednak pamiętać, że u pacjentów z przerzutami, u których wyleczenie nie jest już możliwe, współczesne leczenie pozwala długo panować nad choroba i związanymi z nią objawami.

Więcej dodatkowych informacji znajdziesz na stronie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem www.12sposobownazdrowie.pl, a także na stronie kampanii Ministerstwa Zdrowia – Planuję długie życie – www.planujedlugiezycie.pl.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
46
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0