"Psychoza" Hitchcocka ma 60 lat. To jeden z najsłynniejszych filmów w historii kinematografii

Frederic Comí/Getty Images
Frederic Comí/Getty Images

Alfred Hitchcock to angielski reżyser, scenarzysta, producent filmowy a także mistrz thrillerów, uznawany za pioniera w tym gatunku. Jeden z jego najsłynniejszym filmów "Psychoza" kończy 16 czerwca 2020 roku 60 lat. Dlaczego produkcja wzbudzała emocje jeszcze przed premierą?

Mrożące krew w żyłach - tak można określić dzieło reżysera. "Psychoza" powstała w 1960 roku na podstawie powieści o tym samym tytule, autorstwa Roberta Blocha. Książka jednak nie wzbudziła tylu emocji, co powstały zaledwie rok później film.

"Psychoza" Alfreda Hitchcocka

Akcja filmu skupia się na postaci Marion Crane - sekretarki w biurze nieruchomości, która chcąc pomóc swojemu narzeczonemu - Samowi w kłopotach finansowych, dokonuje przestępstwa i kradnie w pracy dużą ilość pieniędzy. Ucieka z miasta, a w trakcie podróży samochodem zatrzymuje się w przydrożnym motelu kierowanym przez Normana Batesa. Kobieta zostaje tam brutalnie zasztyletowana. Siostra Marion - Lila, Sam oraz detektyw Milton Arbogast ruszają jej śladem.

Kontrowersyjna tematyka spowodowała, że film został przyjęty z mieszanymi odczuciami przez krytyków. Jednak kampania reklamowa oraz ogromne zainteresowanie sprawiło, że "Psychoza" była puszczana w kinie od rana do później nocy. Dzieło stało się najbardziej kasowym projektem w karierze reżysera, a 60 lat od premiery jest określane jako "kultowe".

Scena pod prysznicem wystarczyła, żeby film przeszedł do historii kinematografii. Składa się z 78 ujęć i 52 cięć - to jeden z wielu powodów, dla których Hitchcock jest nazywany mistrzem.

Alfred Hitchcock - kariera legendy

Hitchcock jest określany jako "mistrz suspensu". W ciągu 60 lat wyreżyserował ponad 50 filmów fabularnych. Pracę w branży rozpoczął w 1919 roku, zajmując się projektowaniem napisów. Jego pierwszy film "Lokator" powstał osiem lat później i przyczynił się do rozwoju dreszczowca jako gatunku. Dzieła z lat 30. XX w. - "39 kroków" i "Starsza pani znika" należą według Brytyjskiego Instytutu Filmowego do najwybitniejszych filmów kinematografii brytyjskiej XX wieku. W 1939 roku reżyser, już jako międzynarodowy filmowiec, przeprowadził się do Stanów. Tam stworzył obrazy, które wpisały się do kanonu klasyki amerykańskiej kinematografii: "Okno na podwórze", "Zawrót głowy", "Północ, północny zachód", "Psychoza" i "Ptaki".

Hitchcock współpracował zazwyczaj z tymi samymi aktorkami i aktorami. W jego filmach występowali: Grace Kelly, Ingrid Bergman, Janet Leigh, James Stewart, Cary Grant i Robert Cummings.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Lewandowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości