Zwierzęta

Psie zabawy, które nie szkodzą naszemu pupilowi. Dlaczego rzucanie piłki to zły pomysł?

Zwierzęta

Psie zabawy, które nie szkodzą naszemu pupilowi. Dlaczego rzucanie piłki to zły pomysł?

Na dworze robi się już coraz cieplej, a to oznacza, że niebawem w parkach i na łąkach zobaczymy właścicieli psów bawiących się ze swoimi pupilami. Do klasycznych rozgrywek należy oczywiście rzut patykiem bądź piłką. Czy aport to dobre zadanie dla zwierzaka? O tym rozmawialiśmy z Anetą Awtoniuk, terapeutką zachowań psów, behawiorystką zwierzęcą oraz Julią Chrapowiecką, która odwiedziła nas z uroczym Diego. 

Dlaczego rzucanie piłki psom nie jest najlepszym pomysłem?

Rzucanie psu piłki czy patyka to jedna z najbardziej popularnych zabaw. Właściciel, chcąc dostarczyć swojemu pupilowi odpowiednią dawkę ruchu, nieustanne rzuca przedmioty, które zwierzę z posłuszeństwem aportuje. Niestety działanie to wiąże się z konsekwencjami, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Jak się okazuje, bieganie za piłką nie obniży trwale pobudzenia psa, a może przyczynić się nawet do nadmiernej ekscytacji lub agresji w stosunku do czworonogów i ludzi. Behawiorystka przyznała zatem, że musimy odróżnić aportowanie od ciągłego rzucania piłki czy patyka. Aport ma swoją konkretną strukturę - Pies, który aportuje, trzyma przez cały czas niskie emocje, siedzi przy człowieku i rusza po przedmiot dopiero, gdy dostanie komendę. Chwyta, wraca, oddaje i dopiero wtedy się uspokaja. W tym czasie organizm psa wykonuje pracę umysłową - wyjaśnia Aneta Awtoniuk. 

- Stałe rzucanie piłki, to jest łatwe zmęczenie psa, przy czym to jest zmęczenie pozorne, ponieważ jesteśmy w stanie zmęczyć mięśnie, ale głowa takiego psa nie pracuje. W psie, który goni za przedmiotem, wytwarza się adrenalina, hormon pobudzający. Jeśli biegnie często i długo, wytwarza się również kortyzol - powiedziała.

Pobudzenie hormonu stresu sprawia, że zmęczony na pozór pies wraca do domu, dyszy, a mimo wszystko wciąż jest pobudzony. 

Czym jest łańcuch łowiecki psa?

Łańcuch łowiecki jest wzorcem zachowań, który bez względu na rasę występuje u każdego psa. Polega on na pewnym schemacie, który służyć za zdobyciu pokarmu. To m.in. tropienie, wypatrywanie, podchodzenie, pogoń i chwycenie zdobyczy. Niestety w sytuacji, gdy rzucamy wielokrotnie naszemu pupilowi przysłowiowego "króliczka", cały mobilizator wewnętrzny się uruchamia, a polowanie musi zakończyć się jedzeniem.

Regulaminowy aport realizuje cudownie sekwencję łowiecką. Rzucanie patyka non stop wręcz przeciwnie, bo nie ma rozładowania. Znacie psy, które jak widzą piłkę, zapominają o całym świecie, najgorzej 

– powiedziała behawiorystka.

W jakie zabawy możemy bawić się z naszym pupilem na zewnątrz, by mu nie zaszkodzić?

W co więc bawić się z naszym zwierzakiem, by zapewnić mu bezpieczną i wartościową rozrywkę? Jak przyznała specjalistka, sekwencja łowiecka zaczyna się węszeniem, więc dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie jedzenia do pudełka z papierami. Dzięki temu pies musi pobudzić swoje myślenie, a także wykazać się sprytem, aby wyłowić przekąskę.

- Mamy też intelektualną zabawkę, w postaci maty węchowej, ta kolorowa mata węchowa, ma ukryte smakołyki w różnych kieszonkach. Pies tam węsząc, znowu realizuje fragment sekwencji bez nadmiernego pobudzania – powiedziała.

Właściciele czworonogów nie powinni zapominać jednak o bieganiu. Dla psa istotnym elementem życia są także kontakty społeczne, futrzaki potrzebują więc zabawy z innymi zwierzętami.

- Na spacer najlepszą zabawą moim zdaniem jest zabawa w przeciąganie. Pozwala ona nieśmiałe psy troszkę bardziej ośmielić – wyjaśniła.

Jakich jeszcze porad udzieliła ekspertka? Zobacz rozmowę ze studia. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Pies zaalarmował o złym stanie swojego opiekuna. Ratownik: "Gdy wchodziliśmy przez okno, czworonóg bardzo się ucieszył"

Pies dotkliwie pogryzł 3-latkę. Zwierzę nie było szczepione od dwóch lat

Nie masz jak wyprowadzić czworonoga, bo jesteś na kwarantannie? Akcja "Pies w koronie!" rozwiąże ten problem

Co sądzisz o tym artykule?
72
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
23.02.2021
Beata
Pani Aneta najlepiej opowiada o psach, bardzo merytoryczny materiał