Newsy

Przyjmowała tabletki antykoncepcyjne, mimo to zaszła w trojaczą ciążę. Mógł być za to odpowiedzialny rzadki gen

Stefania Pelfini, La Waziya Photography/Getty Images

Newsy

Przyjmowała tabletki antykoncepcyjne, mimo to zaszła w trojaczą ciążę. Mógł być za to odpowiedzialny rzadki gen

Stefania Pelfini, La Waziya Photography/Getty Images

28-letnia Amy Maxey z Wielkiej Brytanii przyjmowała antykoncepcję hormonalną. Mimo to  niedługo zostanie mamą trójki dzieci. Jak to możliwe? Sprawę nagłośniły zagraniczne media. 

28-letnia Amy Maxey od dłuższego czasu przyjmowała pigułki, by zapobiec ciąży. Pewnego dnia źle się poczuła. Była osłabiona i miała mdłości. Gdy jej siostra usłyszała o objawach, poleciła, by wykonała test ciążowy.

Dwie kreski na teście

Test okazał się pozytywny. By się upewnić, Amy udała się do ginekologa. Podczas badania USG okazało się, że jest w szóstym tygodniu ciąży i zostanie mamą trójki dzieci.

- Pierwsza lekarka zobaczyła dwa płody. Stwierdziła jednak, że musi to skonsultować. Kolejna powiedziała, że widzi aż trzy – wyjawiła 28-latka brytyjskim mediom. - Nie wiem, jak to opisać. Dosłownie pomyślałam: "co do diabła, to szaleństwo" – dodała.

Bardziej szczegółowe badania wykazały, że doszło do podwójnego zapłodnienia. Dwoje dzieci to bliźniaki jednojajowe. Amy nada im imiona: Harlow i Ocean. Z kolei córeczka otrzyma imię Ivy Grey. Brytyjka obawia się, czy sobie poradzi. Jak wyznała, ojciec dzieci nie chce angażować się w ich wychowanie.

Antykoncepcja – skuteczność

Prawidłowo przyjmowana antykoncepcja skutecznie zapobiega ciąży w ponad 99 proc., co oznacza, że mniej niż 1 na 100 kobiet zajdzie w ciążę w ciągu roku.

Ryzyko zajścia w ciążę w przypadku stosowania zabezpieczeń ocenia się na podstawie tzw. wskaźnika Pearla. Dla prezerwatywy wynosi ona 3,0. Z kolei dla tabletek antykoncepcyjnych - 0,001. Zazwyczaj za przyczynę zajścia w ciążę podaje się nieregularne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych lub stosowanie w tym samym czasie preparatów, które mogą wpłynąć na ich działanie.

- Przez lata uważano, że jeśli kobieta zachodziła w ciążę, stosując antykoncepcję hormonalną jest to jej wina - powiedział szef badania dr Aaron Lazorwitz, profesor położnictwa i ginekologii na University of Colorado School of Medicine w Denver.

Z nowych badań wynika, że kobiety z rzadką wersją genu o nazwie CYP3A7*1C mają tendencję do obniżania poziomu hormonów we krwi, które są potrzebne do tego, aby ochrona zadziałała.

Zobacz wideo: Kobiety z cukrzycą typu 1 mają biologicznie mniej czasu, by zajść w ciążę

Zobacz także:

Źródło: dailymail.co.uk/thesun.co.uk |
Co sądzisz o tym artykule?
65
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
31.03.2021
Danuta
Zdecydowanie wydaje mi sie ze po prostu kobieta przyjmowała nieregularnie, jednak stosując pigułki systematyka jest bardzo wskazana, tez stosuje antykoncepcje ,belare biore. Więc wiem ze trzeba pilnować czasu przyjmowania tabletek ,to bardzo istotne. W przypadku dłuższej przerwy trzeba sie niestety dodatkowo zabezpieczyć.
19.03.2021
marykowa
Dziwna sytuacja, nawet trochę tej babce współczuję bo ja sama nie po to przyjmuję tabletki vines żeby zachodzić w ciążę. Na szczęście już kilka lat jak je przyjmuję to działają. No i w zasadzie tak powinno być cały czas.