Hobby

Podgrzybek szatan - jak wygląda podgrzybek trujący i czym się charakteryzuje?

Podgrzybek szatan

Fot. Getty Images/Ukususha

Hobby

Podgrzybek szatan - jak wygląda podgrzybek trujący i czym się charakteryzuje?

Podgrzybek szatan

Fot. Getty Images/Ukususha

Czy wiesz jak odróżnić podgrzybka trującego od smacznego podgrzybka brunatnego? Jakimi kolorami trzonu i kapelusza wyróżnia się tzw. podgrzybek szatan? Dowiedz się, gdzie występuje niejadalna wersja podgrzybka i czym się charakteryzuje.

Zobacz też: Grzyby jadalne w Polsce. Lista niezbędnych gadżetów dla grzybiarza >>>

Podgrzybki to w większości smaczne i zdrowe grzyby. Można z nich przyrządzić przepyszne sosy, zupy czy przystawki. Jeden z nich jednak jest trujący. Przed pójściem do lasu warto wiedzieć, które podgrzybki mogą bez obaw trafić na Twój stół, a które powinieneś zostawić w lesie.

Podgrzybek trujący, szatan czy borowik szatański?

Podgrzybek trujący lub szatan to używane przez grzybiarzy nazwy potoczne borowika szatańskiego. Tym mianem mniej wprawieni grzybiarze określają też inne gatunki, np. borowika grubotrzonowego, borowika ponurego, borowika purpurowego czy goryczaka żółciowego. Zarówno podgrzybki, jak i borowiki pochodzą z rodziny borowikowatych i ich jadalne gatunki cenione są za walory smakowe. Na nasze stoły często trafiają podgrzybki brunatne, żeberkowane, złotawe oraz podgrzybki zajączki. Chętnie zbieramy też borowiki szlachetne. Należy jednak pamiętać, że gatunki jadalne bardzo często mają groźnych sobowtórów w postaci grzybów trujących i tak właśnie jest w tym przypadku. Przed wyjściem do lasu na grzyby warto dowiedzieć się, jak wygląda borowik szatański i gdzie można go spotkać, aby nie pomylić go ze smacznymi i bezpiecznymi dla zdrowia odmianami.

Podgrzybek trujący - jak wygląda?

Borowik szatański, tzw. podgrzybek trujący, może w lesie naśladować inne grzyby z rodziny borowikowatych, np. borowika purpurowego, żółtoporego i orawskiego. Doświadczeni grzybiarze z pewnością będą potrafili odróżnić go od gatunków jadalnych, ale ci, którzy nie mają atlasu grzybów w małym palcu, powinni znać cechy szczególne podgrzybka trującego.

Zobacz też: Grzyby psiaki – niejadalne odmiany grzybów >>> 

Trzon podgrzybka trującego ma pod kapeluszem kolor żółty, a niżej różowo-czerwonawy. Pokryty jest wyraźną siateczką. Może osiągnąć długość do 12 cm, szerokość około 10 cm. Trzon nie jest smukły, przypomina raczej baryłkę, jest kolisty, bulwiasty, wybrzuszony.

Młody podgrzybek trujący ma półkulisty, wypukły szaro-biały kapelusz . Starsze grzyby charakteryzują się poduchowatymi, spłaszczonymi kapeluszami w odcieniach zielonego lub żółtego. Kapelusze mają gładką, matową skórę i w zależności od wieku grzyba mogą mieć średnicę od 5 do 25 cm.

Miąż podgrzybka trującego jest brudno biały, delikatnie żółtawy. Kiedy go przełamiesz, miąż przybiera błękitnych lub sinawych odcieni. Jest mięsisty i u młodych grzybów zapach jest niewyczuwalny. Starsze podgrzybki trujące mają nieprzyjemny zapach, przypominający padlinę.

Rurki podgrzybka trującego osiągają długość do 2,5 cm. U młodych grzybów występują rurki żółte, zielono-żółte, u starszych spotykamy oliwkowe, sinawe. Pory najpierw są jasnożółte, z czasem robią się pomarańczowe, purpurowe.

Zobacz też: Kasia Tusk i Magda Gessler, czyli gwiazdy na grzybach. Jakie okazy udało im się zebrać? >>> 

Podgrzybek trujący - występowanie

Podgrzybki trujące, czyli borowiki szatańskie, pojawiają się od lipca do października. Możne je spotkać w dobrze nasłonecznionych lasach liściastych, szczególnie upodobały sobie towarzystwo buków i dębów . Do wzrostu potrzebują gleb ciepłych, wapiennych. Obecnie można je spotkać w Górach Kaczawskich.

Podgrzybek trujący na całym świecie jest rzadki. W Polsce jest grzybem bardzo rzadkim i znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, na której ma status E, czyli wymierający. Został objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Zatrucie podgrzybkiem trującym - objawy

Substancje żywicowate w podgrzybku trującym wywołują objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Nie należy ich jednak ignorować. Spożycie wywołuje zaburzenia żołądkowo-jelitowe , takie jak: nudności, wymioty, biegunka. Mogą towarzyszyć temu skurcze w kończynach i silne pragnienie. Borowiki szatańskie zawierają muskarynę, która powoduje ślinotok, łzawienie, poty, zwężenie źrenic, spowolnione bicie serca, problemy oddechowe. Objawy mogą wystąpić od kilkunastu minut do 2 godzin po spożyciu. Udzielenie właściwej pomocy przez lekarza pozwoli uniknąć śmiertelnego zatrucia po spożyciu podgrzybka trującego.

Jak bezpiecznie zbierać grzyby?

Istnieje kilka zasad, do których warto się stosować, by uniknąć zatrucia grzybami trującymi i niejadalnymi:

  • Należy zbierać tylko dorosłe grzyby , które już zdążyły się wykształcić. Dzięki temu z łatwością można rozpoznać wszystkie charakterystyczne cechy danego gatunku.
  • Podczas grzybobrania warto mieć przy sobie podręczny atlas grzybów i porównywać z nim budowę każdego grzyba. Należy zwracać dużą uwagę na jego zabarwienie, obecność pierścienia i pochwy, na pory i blaszki.
  • Należy zbierać tylko całe grzyby , ponieważ po kapeluszu lub trzonie nie można ustalić, czy dany grzyb należy do gatunku jadalnego czy trującego.
  • Nie warto zbierać grzybów po ulewnych deszczach , gdyż szybko pleśnieją i często są już nadjedzone przez insekty.

Wybierając się na grzyby, każdy z nas liczy na koszyk pełen smacznych borowików i podgrzybków. Bądź jednak uważny i pamiętaj - wiele gatunków śmiertelnie trujących grzybów trudno odróżnić od ich jadalnych sobowtórów.

Źródło: DDTVN |
Co sądzisz o tym artykule?
85
43
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
13
05.10.2019
Grzybiarz
Jakbym miał skomentować te bzdury to musiałbym użyć niecenzuralnych słów. Nie rozumie ludzi którzy robią się specjalistami a wiedzę na ten temat mają ZEROWĄ. Poziom tego artykułu jest tragiczny. Mam radę: jeśli chcecie rzetelnych informacji o grzybach to unikajcie takich pseudoartykułów jak ognia. Najlepiej zaopatrzyć się w porządny atlas.
05.10.2019
Ala
Totalny amator pisał ten artykuł, po pierwsze na zdjęciu nie jest "szatan", a jak mnie wzrok nie myli podgrzybek ceglastopory. Po drugie, szatan nie jest trujący,no chyba,że go nieopowiednio przygotuje, ale tak ma każdy jadalny grzyb, szatan jest gorzki więc szczerze mówiąc nawet jakby ktoś zrobił z niego zupę czy coś innego to takiej potrawy nie zje bo będzie wstrętna w smaku.
05.10.2019
Ewi
Na zdjęciu jest borowik ceglastopory!!! Bardzo smaczny grzyb.
05.10.2019
Sylwek
Czy autor artykułu miał kiedyś atlas grzybów w dłoni???
05.10.2019
Ja
Pani Anno, Autorko... na zdjęciu ma Pani jadalnego i smacznego borowika ceglastoporego, poza tym grzyb, który Pani opisuje na pewno nie jest borowikiem szatańskim... proszę szybko usunąć artykuł, gdyż wprowadza ludzi w błąd.
05.10.2019
Nnn
Czemu podajecie w artykule błędne zdjęcie borowika ceglastoporego, który jest jadalny?
05.10.2019
Gość
Daliście zdjęcie borowika ceglastoporego. Zero profesjonalizmu i przygotowania autora artykułu
05.10.2019
Aka
Ale bzdury... Autor tekstu chyba najadł się lodgrzybka trującego!!!! Polec dobre atlasy grsybowe, i samemu się wyedukować, nim się zacznie edukować społeczeństwo bzdurami....
05.10.2019
Agata
Stek bzdur. Na zdjęciu borowik ceglastopory a artykuł o borowiku szatanskim którego autor nazywa podgrzybkiem trujacym...
05.10.2019
Vitozzi
Hahaha, to jest Borowik ceglastopory ( jadalny)
05.10.2019
Przemek
Kto publikuje takie bzdury, ludzie... ??
05.10.2019
Pawel
Co to jest miąż? I chyba ważniejsze pytanie. Czemu do artykułu o borowiku szatańskim ktoś wstawił zdjęcie JADALNEGO borowika ceglastoporego?
05.10.2019
Renia
Dlaczego na zdjęciu jest jadalny borowik ceglastopory ?
Rozwiń wszystkie komentarzy