Grzyby kojarzą się z jesienią i to właśnie wtedy można znaleźć ich najwięcej, ale nie brakuje ich także latem, kiedy sezon się zaczyna. Warto wcześniej dowiedzieć się, jak zbierać grzyby, by uniknąć pomyłek. Te bowiem mogą kosztować zdrowie, a nawet życie.
Jak się przygotować na zbieranie grzybów?
Cenna wiedza doświadczonych grzybiarzy
Przede wszystkim przed wybraniem się na grzyby warto się odpowiednio wyposażyć, zwłaszcza w wiedzę na temat grzybów. Dobrze jest odbyć wcześniej kilka wypraw z kimś bardziej doświadczonym, kto nauczy początkującego grzybiarza, jak wygląda zbieranie grzybów w praktyce. Są oczywiście różne atlasy grzybów, które także należy przestudiować, jednak praktyka pod okiem mistrza to coś zupełnie innego. Taka osoba nie tylko podpowie jak rozróżnić pyszną kanię od trującego muchomora sromotnikowego, ale pokaże także sprawdzone sposoby na to, jak prawidłowo zbierać grzyby, by nie uszkodzić grzybni.
W co zbierać grzyby?
Oprócz rzetelnej wiedzy należy wyposażyć się w koszyk na grzyby. Zbieranie grzybów do reklamówki będzie skutkowało ich parowaniem i zaparzaniem, a także może się przyczynić do rozwoju różnych szkodliwych bakterii lub substancji chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.
Jak się ubrać na grzyby?
Wybierając się na grzyby, warto zadbać także o odpowiedni, wygodny strój. Dobrym pomysłem jest kurtka przeciwdeszczowa lub płaszcz, a także wygodne obuwie. Jeśli jest mokro, świetnie sprawdzą się na przykład kalosze. Warto pomyśleć także o nakryciu głowy, którym może być czapka z daszkiem czy kapelusz. Na grzybobranie najlepiej założyć długie spodnie i koszulkę z długim rękawem. Wiele osób chwali sobie także kamizelki, które mają różne przydatne kieszenie, w których można na przykład schować nożyk czy kluczyki od samochodu.
Grzybobranie a ochrona przed owadami
Istotnym aspektem jest także ochrona przed owadami takimi jak komary i kleszcze. W tym przypadku najlepiej zastosować odpowiednie preparaty, które będą odstraszać te owady. Kluczową rolę w ochronie przed owadami ma także wspomniany już strój. Zakryte ramiona i kolana sprawią, że będzie im trudniej dostać się do skóry, a także pozwoli łatwiej je dostrzec. Dobrze, by ubrania były jasne, na jaśniejszych spodniach na przykład dużo łatwiej zauważyć kleszcza i szybciej można się go pozbyć. Niektórzy do ekwipunku grzybiarza dodają gumowe rękawiczki, by się nie pobrudzić i nie zadrapać podczas zbierania.
Kiedy najlepiej zbierać grzyby?
Najlepszy czas na zbieranie grzybów to okres do połowy lata do jesieni. Wówczas w lasach pojawiają się najczęściej zbierane i ulubione grzyby wieku Polaków, czyli kanie, maślaki, podgrzybki i kurki. Do wytworzenia się owocników grzybów potrzebna jest woda i wysoka wilgotność powietrza. Jeśli jest sucho, nie ma co liczyć na obfite zbiory.
Jeśli chodzi o porę dnia, to wśród wielu grzybiarzy utarło się stwierdzenie, że najlepiej na grzyby wybrać się wcześnie rano. Ma to swoje zalety, ponieważ o tej porze zwykle konkurentów do zbierania jest zdecydowanie mniej. Są jednak osoby, które nie wiążą ilości zbiorów z porą dnia, ważniejsze są dla nich sprawdzone miejsca, o których wiedzą tylko oni sami.
Gdzie zbierać grzyby?
Jeśli chodzi o najlepsze miejsca do zbierania, to często informacje o nich są pilnie strzeżone. Bywa, że wiedza o sekretnych miejscach, gdzie można spotkać poszczególne gatunki, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Każdy gatunek ma jednak swoje ulubione typy lasów czy siedlisk, w których można je najczęściej spotkać, więc jeśli ktoś nie posiada „tajnych” informacji, to może grzybów szukać na własną rękę, korzystając z dobrego atlasu i wskazówek w nim zawartych. Wówczas można samemu zacząć tworzyć mapę sprawdzonych miejscówek z grzybami, jeśli trafi się na ich obfitość.
Zakaz zbierania grzybów
Zakaz zbierania dotyczy tych gatunków grzybów, które są objęte ochroną. W Polsce zalicza się do nich takie gatunki jak na przykład sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus), borowik królewski (Boletus regius), trufla wgłębiona (Tuber mesentericium) czy maślak trydencki (Suillus tridentinus). Warto wspomnieć także o grzybach, które znajdują się pod ochroną częściową. Zalicza się do nich jeden z najsmaczniejszych grzybów, czyli smardz jadalny (Morchella esculenta), który może być zbierany po uzyskaniu stosownego pozwolenia.
Nie wolno także zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną takich jak rezerwaty czy parki narodowe. Lista grzybów, które są pod ochroną, może się zmieniać, zatem warto odświeżać swoją wiedzę co najmniej raz w roku.
Zobacz wideo: Pyszne przepisy na grzyby
Zobacz także:
- Jak zbierać grzyby? "W razie wątpliwości możemy wspomóc się atlasem lub udać do Inspekcji Sanitarnej"
- Grzyby jadalne, niejadalne i trujące. Jak je od siebie odróżnić?
- Mandat za zbieranie grzybów? Na co należy uważać - lista gatunków pod ochroną ścisłą
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Liudmila Chernetska/Getty Images