Gorące tematy

Ogień trawi Wyspę Kangura. Jedna z mieszkanek: "Prosimy, pomóżcie"

Gorące tematy

Ogień trawi Wyspę Kangura. Jedna z mieszkanek: "Prosimy, pomóżcie"

W Australii szaleją pożary. Niestety ogień przedostał się także na Wyspę Kangura i poczynił na niej ogromne zniszczenia. W płomieniach giną zwierzęta, a ludzie tracą domy. - Proszę, pomóżcie - apeluje jedna z mieszkanek wyspy.

Wyspa Kangura położona jest ponad 100 km na południowy zachód od Adelaide, przy wejściu do Zatoki Świętego Wincentego. Ze względu na florę i faunę ta część Australii jest niezwykle cenna.

Mamy dużą populację koali, która jest wolna od choroby zwanej chlamydiozą. To jedyne miejsce w Australii, gdzie ta choroba nie występuje. Mamy też dużo walabi i kangurów, których nie znajdziesz na kontynencie.

- powiedziała znana fotograf, Julie Fletcher.

Ogromne zniszczenia

Niestety, tragiczne pożary, które w ostatnim czasie niszczą Australię, nie oszczędziły również wyspy. Ze zdjęć satelitarnych wykonanych przez NASA wynika, że spłonęła blisko 1/3 jej powierzchni. W wyniku pożaru ucierpiało wiele gatunków dzikich zwierząt. Mieszkańcy robią wszystko, co mogą, aby odnaleźć te żyjące i udzielić im pomocy. Niestety czasami na ratunek jest już za późno:

Znalazłam koalę, który bardzo cierpiał, był na ziemi. Musieliśmy go natychmiast zabić, bo był zbyt poparzony. To było bardzo dojmujące.

- relacjonowała ze łzami w oczach Julie.

Pożar trawi także oryginalny busz, którym pokryty jest teren, co także odbija się na życiu zwierząt.

Mamy na wyspie dwie firmy, które produkują najczystszy miód w całej Australii i jeśli stracimy wszystkie pszczoły, bo nie będą miały co jeść i poumierają, a są kluczowe dla naszego ekosystemu, to stracimy znaczną część wyspy.

- stwierdziła Julie.

Apel o pomoc

Mieszkańcy wyspy robią wszystko, by pomóc sobie na wzajem. Julie na przykład świadczy usługi fotograficzne za darmo i parzy rano kawę dla żołnierzy, którzy walczą z żywiołem.

Najbardziej jednak potrzebne są pieniądze, nie tylko na ratowanie zwierząt, ale również na jedzenie dla rodzin, które straciły domy.

Jeśli mogę mówić z imieniu wszystkich na wyspie - jakkolwiek możecie nam pomóc, przesyłając nawet 10 czy 20 dolarów, to proszę, pomóżcie. Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na dobrą sprawę.

- zakończyła rozmowę Julie.

Więcej informacji o tym, jak można pomóc znajdziecie na stronie gofundme


Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
96
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0