Historia kolei na Kasprowy Wierch
W budowę kolei na Kasprowy Wierch zaangażowanych było ponad tysiąc osób. Postawiono ją w 227 dni. Budowa ze względu na brak odpowiednich maszyn odbywała się w bardzo trudnych warunkach.
- Jestem pełen podziwu dla determinacji, dla myśli technicznej i siły woli, jaką mieli budowniczy kolejki w latach 30., kiedy sprzęt , jaki używali i technologia była ograniczona. Nie mieli śmigłowców i ciężarówek - podkreślał Marian Szewczyk, dyrektor Ośrodka PKL Kasprowy Wierch.
- Podczas modernizacji w 2007 r., wymieniono całą technologię kolejki - liny, napędy, wagoniki. Zostały stacje. Ta kolejka przewiozła łącznie całą Polskę, bo ponad 40 mln osób. Bardzo istotne jest to, w jakiej lokalizacji jest ta kolejka, jest tak sprytnie przytulona do grani. Płynnie się te liny układają, co też ochrania przed wiatrem - tłumaczył.
Kto zbudował kolej na Kasprowy Wierch?
Wśród ponad tysiąca osób, które przyczyniły się do powstania kolei, większość była w bardzo młodym wieku.
- Cały sukces tej budowy polegał na tym, że stworzyli to młodzi i prężni ludzie, nieprzekraczający 30. lat. Na nich to wszystko się opierało - powiedział Paweł Murzyn, emerytowany pracownik PKL.
Dzisiaj ich dzieci i wnuki opowiadają, czego dokonali.
- Jestem wnukiem jednego z pierwszych pracowników kolejki na Kasprowy Wierch i prawnukiem jednego z budowniczych, którzy brali udział przy budowie kolejki. Pradziadek brał czynny udział przy transportowaniu piasku i żwiru, a na Kasprowym nie ma wody - do dzisiaj wozimy ją w zbiornikach, które są pod wagonem. Oni wozili ją ze stawu, który jest pod Kasprowym - opowiadał Bartłomiej Nalepa, maszynista kolejki na Kasprowy Wierch.
- Mój pradziadek był geodetą, wytyczał, gdzie ma trasa przebiegać i gdzie mają stać filary. Dziadek narzekał, że musiał się piąć po górze, żeby te pomiary robić. Moja babcia, będąc wtedy małą dziewczynką, była chyba pierwszą pasażerką kolejki na Kasprowy Wierch, a tak przynajmniej jej mówiono - dodała Zofia Radwańska, prawnuczka budowniczego kolejki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Grammy 2021 rozdane. Kto zgarnął statuetkę? Publikujemy listę zwycięzców
- Gosia Ohme dziękuje swojemu "R": "Miłość to przede wszystkim Bycie. Na przekór i wbrew i pomimo"
- Rodzice Weroniki Rosati świętują 50. rocznicę ślubu. Jak wyglądali przed laty?
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Izolda Sanetra