Newsy

Nie żyje mężczyzna, który zaszczepił się przeciw COVID-19. "Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza"

Wojciech Andrusiewicz

x-news

Newsy

Nie żyje mężczyzna, który zaszczepił się przeciw COVID-19. "Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza"

Wojciech Andrusiewicz

x-news

Trwają szczepienia przeciw koronawirusowi. W oficjalnym raporcie dotyczącym niepożądanych odczynów poszczepiennych zamieszczono informację o zgonie mężczyzny z Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie. Informację skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który przekazał m.in., że pacjent był osobą "bardzo schorowaną".

Zgon po szczepieniu przeciw COVID-19?

Na rządowej stronie internetowej publikowane są bieżące raporty dotyczące niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Oficjalna definicja NOP mówi, że jest to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

W najnowszym raporcie NOP z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy odnotowano zgon mężczyzny. W opisie tej informacji wskazano, że pacjent miał: "gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM (Zespół Ratownictwa Medycznego)". Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon. Polska Agencja Prasowa zapytała o wpis w raporcie rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. 

- Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-em-19 - powiedział Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do zgonu mężczyzny z Oleśnicy, który został ujęty w rządowym raporcie dot. niepożądanych odczynów poszczepiennych. - Mówimy na razie o pewnym zbiegu czasowym zgonu i szczepienia - wyjaśnił. Podkreślił jednocześnie, że pacjent był osobą "bardzo schorowaną". - Czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza - zaznaczył rzecznik. 

PAP ustaliła, że 73-letni mężczyzna był pensjonariuszem Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie. Dyrektor tego DPS-u Marek Czarnecki powiedział, że podopieczny otrzymał szczepionkę 19 styczna w godzinach porannych.

- Szczepienie zostało przeprowadzone przez podmiot zewnętrzny, który został wskazany przez NFZ – powiedział dyrektor.

Według relacji Czarneckiego 73-latek poczuł się źle 19 stycznia wieczorem.

- Wezwano pogotowie. Mężczyzna zmarł 20 stycznia – powiedział dyrektor. Podkreślił, że przyczyny zgonu wyjaśni postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy. Czarnecki dodał, że w DPS-ie zaszczepiono 269 pensjonariuszy. Nie mieli oni niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce 

Aktualnie (24 stycznia 2021 r.) zaczepiono w Polsce 701 164 osoby, odnotowano 376 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Do najczęściej występujących należą: zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. 

Powszechne szczepienia całego społeczeństwa ruszyły w styczniu 2021 roku. Jeszcze w grudniu 2020 r. rozpoczęły się szczepienia pracowników służby zdrowia. Kolejność szczepień ustala Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Jak się zapisać na szczepienie? Przejdź do artykułu: Jak prawidłowo zarejestrować się na szczepienie?.

Czy szczepionki zostały dokładnie przebadane? Temat wielokrotnie był poruszany na antenie Dzień Dobry TVN, zbadał go również Marcin Sawicki, który w jednym z programów powiedział – Eksperci mówią tak: szczepionki są lepiej przebadane niż większość substancji i leków, które państwo jedzą. Zostały przebadane na 44 tys. osób w różnych miejscach na całym świecie. Dla porównania popularny lek przeciwbólowy, który znajduje się w prawie każdym polskim domu, został przebadany na 400 osobach. 

Przejdź do artykułu: Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna?

Zobacz wideo: Nowa metoda wyłudzania pieniędzy. Policjanci ostrzegają przed oszustami "na szczepionkę" 

Zobacz też:

Wyszła w góry w bieliźnie, w ciężkim stanie trafiła do szpitala. "Nieszczęśliwe wypadki się zdarzają"

Aktywista relacjonował otwarcie klubu w pandemii. Na miejscu zjawiła się policja

Szczepienia przeciwko COVID-19. "Mamy ponad 3 mln zajętych terminów, w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek"

Źródło: PAP, gov.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
82
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0